sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – únor 2018

falcon heavy zdroj: upload.wikimedia.org

Únoru 2018 dominuje zejména start dlouho odkládáného a tolik očekávaného nejsilnějšího nosiče současnosti, Falconu Heavy, přistání jeho bočních stupňů zpět na Floridě a cestu jeho netradičního nákladu. Dále vás čeká dalších pět témat, vypuštění družice Paz a dvou družic Tintin, ruský výstup do volného prostoru, americko-japonská kosmická procházka, přistání Sojuzu MS-06 a start Progressu MS-08.

V rubrice Kosmonautika v kostce uvidíte přípravu čínské kosmické stanice, největší jednosegmentový motor na THP, nové díly pro raketu SLS, českou firmu dodávající díly pro Ariane 6, rozpočet NASA s důrazem návratu na Měsíc, poruchu Robonauta, dokončení aerobrakingu sondy TGO u Marsu, nejmenší orbitální raketu na světě, novou sondu pro výzkum Slunce, atomové hodiny pro ISS, testování družice Aeolus, start družic Beidou, cestu teleskopu TESS, novinky ze SpaceX a mnoho dalšího.

Vesmírné výzvy tentokrát dvaceti pěti sekundami překonaly hranici 30 minut. 102. díl je pro vás připraven, stačí jen kliknout na obrázek videa.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/52/Falcon_Heavy_Side_Boosters_landing_on_LZ1_and_LZ2_-_2018_%2825254688767%29.jpg/800px-Falcon_Heavy_Side_Boosters_landing_on_LZ1_and_LZ2_-_2018_%2825254688767%29.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libor Adamcik
Libor Adamcik
6 let před

Super prace, dekuji. Je to kvalitou rovnou na CT1.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Libor Adamcik

Díky za pochvalu, ale jsem realista a vím, že na ČT tohle nemá dostatečnou kvalitu.

gg
gg
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Rozespale jsem to přečetl jako „na tohle nemá ČT dostatečnou kvalitu“. 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  gg

😀

jregent
jregent
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

CT by mohla byt pysna,
kdyby tam nekdo uvazoval 🙂

Petr Hájek
Petr Hájek
6 let před

Kvalita Vesmírných výzev je vysoko nad úrovní obdobných pořadů v televizi a to i zahraniční ,takový komplexní souhrn událostí s fundovaným komentářem běžně není k vidění.Dík za Vaší práci.

Jarda M.
Jarda M.
6 let před

Díky moc.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jarda M.

Není vůbec zač. 😉

Jaroslav Jansa
Jaroslav Jansa
6 let před

Já jsem se jenom chtěl zeptat že když se tedy podařilo zachránit přistávající aerodynamický kryt čili vylovit opláchnout a použití pro další let, tak by v budoucnu bylo vystaráno a jenom by se z vody vyzvedly tak jako kosmické lodě Drgon.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jaroslav Jansa

Nikoliv, aby mohly být kryty použit znovu, nesmí přijít do kontaktu s mořskou vodou.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.