sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sestavování první kalifornské meziplanetární rakety

Z Vandenbergovy základny už startovalo mnoho různých raket na různé oběžné dráhy, kam dopravovaly různé družice s různými úkoly. Ještě nikdy však z této základny na pobřeží tichého oceánu neodstartovala raketa, která by mířila na únikovou dráhu od Země. Pokud se nic nepokazí, mělo by se to 5. května změnit. Právě v tento den by ze zdejšího odpalovacího komplexu 3E měla odstartovat raketa Atlas V v konfiguraci 401. Jde sice o nejslabší verzi tohoto nosiče, protože má pouze čtyřmetrový kryt a žádné urychlovací bloky, přesto však urychlí svůj náklad na únikovou rychlost od Země. Nosič navíc bude muset respektovat střelecký prostor a nebude moci letět na východ, jako když se startuje z Floridy. Na východním pobřeží je totiž momentálně čilý startovní ruch a navíc Atlas tuto misi zvládne i z Kalifornie. Na špičce rakety bude sedět lander InSight, který poletí k Marsu. Svými citlivými senzory by měl prozkoumat vnitřní vrstvy této planety a prozradit, jak se formovala. Do startu sice ještě zbývá několik týdnů, ale už nyní je vidět, že se nezadržitelně blíží. Sonda již dorazila na kosmodrom a včera technici zahájili sestavování rakety Atlas V pro tuto misi.

Příjezd prvního stupně k obslužné věži přišel ještě v noci.
Příjezd prvního stupně k obslužné věži přišel ještě v noci.
Zdroj: https://pbs.twimg.com
O zvedání se postaraly jeřáby montážní věže.
O zvedání se postaraly jeřáby montážní věže.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
První stupeň pohání ruský motor RD-180. Jelikož varianta 401 nemá žádné urychlovací bloky, bude první fáze letu závislá právě na jeho činnosti.
První stupeň pohání ruský motor RD-180. Jelikož varianta 401 nemá žádné urychlovací bloky, bude první fáze letu závislá právě na jeho činnosti.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DYl_dcCWAAE06wQ?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_o5xX0AAwxRE?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_gHAWsAETUev?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_mnIW0AAnBtc?format=jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rhronza
rhronza
6 let před

Tak držím palce 2 násobně. V jednom malém čipu mezi miliony dalších je i mé jméno ;-D

jjakub
jjakub
6 let před

..by měl prozkoumat vnitřní vrstva/y této planety.

Drobnost, miluji Váš web.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  jjakub

Díky moc za pochvalu i za upozornění, opraveno.

Štěpán
Štěpán
6 let před

První co mě napadlo při čtení nadpisu: To už staví BFR?!!

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Štěpán

To si budeme muset ještě počkat. 🙂

Alois
Alois
6 let před

T – 46:17:50:00

Kamil
Kamil
6 let před

Jakou výhodu má startovat k Marsu z Vandenbergu?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Kamil

Žádnou, jen je na Floridě nabitý harmonogram a InSight je lehký, takže ho utáhne i nejlehčí dostupný Atlas i když nepoletí po optimální dráze.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Kamil

Už před dvěma lety se hned po odkladu startu spekulovalo, jestli se InSight nezruší úplně. A jedním z témat bylo to, že startovní okno 2018 spadá do období, kdy je na Floridě nabitý harmonogram. Prostě slovy klasika: „Kam s ním?“ Odpověď: „Do Kalifornie.“ 🙂

Lojzo
Lojzo
6 let před

Pripomenul by som, že z Vandenbergu štartovala sonda Clementine 1994-04A. A bola navedená na obežnú drahu Mesiaca. Dnes je na heliocetrickej drahe.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Lojzo

To je pravda, ale ona jednak nebyla jako meziplanetární plánovaná a navíc se od Měsíce do meziplanetárního prostoru dostala sama, bez pomoci rakety. Takže to není úplně srovnatelné s InSightem.

Dalicek
Dalicek
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Srovnatelné to určitě není, otázkou (na kterou neznám odpověď) je jestli se start k Měsíci počítá jako úniková dráha od Země. Ale asi ne, to by pak bylo jednodušší poslat sondu na „únikovou“ dráhu než na hodně vysokou geocentrickou.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Dalicek

To je případ od případu. Samotný fakt, že proběhne start k Měsíci, sám o sobě nijak nevypovídá o tom, jestli má nebo nemá sonda únikovou rychlost od Země. Je pravděpodobné, že spíš ne, ale záleží právě na té rychlosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Dalicek

Osobně bych let k Měsíci mezi únikové dráhy nepočítal. Ostatně i Měsíc je na oběžné dráze Země. Jako hraniční body zemského pásma bych považoval blízké librační body soustavy Slunce-Země.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Dalicek

Jde o to, že Dalicek se ptá, „jestli se start k Měsíci počítá jako úniková dráha od Země.“ Podle mého názoru taková formulace nedává moc smysl. Jedna věc je cíl letu a druhá věc je úniková dráha (nebo rychlost). Když se vrátim k extrémnímu případu do pravěku, tak třeba Luna 1 letěla k Měsíci s cílem ho zasáhnout, ale netrefila se a skončila na heliocentrické dráze. Takže start byl k Měsíci, ale sonda byla současně na únikové dráze od Země. Asi to není obvyklé, nicméně jako příklad to stačí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.