Vítejte v Kalifornii, příští zastávka: Mars

Kontejner ukrývající sondu InSight dorazil 2. března v 0:49 našeho času z výrobní haly firmy Lockheed Martin v Denveru na Vandenbergovu základnu v Kalifornii. Tady proběhnou závěrečné předstartovní přípravy. Okno pro start se otevírá 5. května a trvá až do 8. června, přičemž  půjde o první meziplanetární misi, která odstartuje ze západního pobřeží Spojených států – všechny takové starty až doposud startovaly z Floridy na východním pobřeží. Po podzimním přistání na Marsu se InSight pustí do intenzivního výzkumu podmínek, které panují pod povrchem Marsu.

Tahač veze kontejner se sondou InSight na letiště v Denveru.

Tahač veze kontejner se sondou InSight na letiště v Denveru.
Zdroj: https://www.nasa.gov

O přesun cenné zásilky se postaral transportní letoun C-17 od 21. letky dopravního letectva a až příště InSight dosáhne vůči Zemi podobné rychlosti, bude to zhruba 23 sekund po startu Atlasu V 401 na cestě k Marsu. Zatím je sonda uložena v hale Astrotech pro manipulaci s nákladem. Po vyjmutí z kontejneru se ve druhé polovině příštího týdne začne s testováním funkčnosti palubních systémů, což ověří, jak stroj přečkal let z Colorada. Následovat bude nahrání palubního softwaru a opět několik zkoušek v rámci předstartovní přípravy.

Letoun C-17 se sondou InSight během přeletu mezi Denverem a Vandenbergovou základnou.

Letoun C-17 se sondou InSight během přeletu mezi Denverem a Vandenbergovou základnou.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zkoušet se bude třeba kompletní letový systém řízení, nebo práce s daty. „Jedním z nejdůležitějších úkolů je naplnit sondu palivem pro cestu k Marsu a přistání na něm,“ popsal Tom Hoffman, projektový manažer projektu InSight a dodal: „Po tankování sonda podstoupí rotační test pro přesné určení těžiště celého objektu. Stabilizace totiž bude velmi důležitá během průchodu atmosférou Marsu a při přistání.“

Pokud bude start připraven už v první den velkého startovního okna (5. května), mohl by Atlas vyletět mezi 13:05 a 15:05 našeho času. Ačkoliv je mise InSight vedena jako americká, podílí se na ní i zahraniční partneři. Misi vede Marshallovo středisko v Huntsville, o výrobu se postarala firma Lockheed Martin, ale o dodávky systémů se postaralo mnoho partnerů z Evropy včetně francouzské agentury CNES nebo německé DLR.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22223.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22225.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22245.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Vítejte v Kalifornii, příští zastávka: Mars”

  1. Petr Beneš napsal:

    … a někde na palubě bude i moje jméno (sakra kde mám tu letenku 🙂

  2. jakubv napsal:

    Jaký je důvod startu ze západního pobřeží? Poletí přes polární dráhu nebo po směru rotace Země?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.