Mars potřebuje novou družici pro přenos dat

Stará dobrá družice Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), díky které máme k dispozici extrémně podrobné snímky povrchu a která na Zemi přenáší velké objemy informací z povrchu Rudé planety, postupně stárne. V roce 2020 má k Marsu vyrazit nové vozítko, které technicky vychází z roveru Curiosity. Do plného provozu by se mělo dostat v roce 2021 a to už bude MRO na oběžné dráze kroutit šestnáctý rok ve vesmíru. NASA si je dobře vědoma toho, že její technika postupně stárne, ale nová družice pro rychlý přenos dat (zatím pojmenovaná NeMO (Next Mars Orbiter) však nepřijde dříve než v roce 2022.

Kamera HiRISE sondy MRO.

Kamera HiRISE sondy MRO. Zdroj: NASA/JPL/Ball Aerospace

Do té doby musí MRO fungovat a společně s družicí MAVEN (na protáhlé dráze) na ní bude ležet hlavní zátěž z hlediska přenosu dat. V nejbližší době družici čekají hned dvě významné změny, které na našem fóru představil Miroslav Pospíšil.

 • K navigaci se už v březnu přestane používat stárnoucí záložní inerciální řídící jednotka (IMU – Inertial Measurement Unit), přičemž ta hlavní už je delší dobu mimo provoz. Nově se bude sonda v prostoru orientovat s pomocí hvězd.
 • Sonda upraví svou oběžnou dráhu k odpoledním hodinám nad osvětlenou stranou planety. Důvodem je, aby fotovoltaické panely mohly po delší dobu nabíjet palubní baterie. K tomuto kroku by ale mělo dojít až v roce 2021 po přistání vozítka Mars rover 2020.

Druhá popsaná změna sice pomůže energetickému rozpočtu sondy, ale nese s sebou i nevýhody. Jelikož sonda bude přelétat nad Marsem v době, kdy pod ní bude pozdní odpoledne, budou snímky z její kamery zachycovat dlouhé stíny. To znamená, že bude prakticky znemožněna tvorba známých 3D snímků.

Předběžná vizualizace sondy Mars orbiter 2022 (též NeMO)

Předběžná vizualizace sondy Mars orbiter 2022 (též NeMO)
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://www.planetary.org/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/mro/images/PIA07245_200609062-fi.jpg
http://static.uahirise.org/images/2016/details/cut/ESP_048041_1780_RED-montage.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/03/mars_sep.png

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “Mars potřebuje novou družici pro přenos dat”

 1. Kenny007 napsal:

  Trochu mimo téma, ale vždy když vidím snímky z kamery MRO HiRISE s tím úžasným rozlišením 0,3 metru tak si říkám proč tam nezkusí poslat sondu z toho přebytku špionážních satelitů. Pokud vím tak nedávno jeden nabízeli astronomům. Je to v podstatě to samé co HST které váží cca 11 tun. FH by to zvládl. Jestli dobře počítám, výsledné rozlišení by bylo asi 7-8 cm/pixel.

 2. Štěpán napsal:

  Trochu mi nedošla pointa. Ta dráha bude upravena aby se mohly lépe odesílat data?

 3. vj napsal:

  Tak ještě je tu TGO, ne? Byť to bude doufejme mít dost práce s vlastním roverem.

 4. Spytihněv napsal:

  Bude zajímavé sledovat, jak tlak nutnosti zapůsobí na rychlost a kvalitu vývoje nové družice Marsu. Tohle je asi poprvé, kdy opravdu „o něco jde“, sonda se musí vyslat v termínu, protože je na ní něco již provozovaného nebo připraveného závislé. Žádná pohoda, kdy si prostě střihneme odklad, o co jde.

 5. Matúš napsal:

  A čo Mars Odyssey s ňou sa nepočíta na prenos údajov?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.