Webb už opustil komoru

O tom, že Dalekohled Jamese Webba dokončil více než tři měsíce dlouhý pobyt ve vakuové kryokomoře A na Johnsonově středisku v Houstonu, jsme Vás již informovali. NASA se nyní pochlubila dvojicí fotografií, které vznikly po vyjmutí optické sestavy z komory ven. Webbovu teleskopu se tak pomalu chýlí ke konci pobyt v Texasu – příští zastávkou bude Kalifornie, konkrétně Redondo Beach, kde sídlí firma Northrop Grumman Aerospace Systems. Zde bude optická sestava tvořená hlavní kostrou, optickými členy a vědeckými přístroji připojena ke slunečnímu štítu, čímž bude stavba dokončena. O přesunu a všech dalších úkonech Vás budeme pochopitelně i nadále rádi informovat.

Optická sestava OTIS vyfocená 1. prosince po vyjmutí z vakuové komory.

Optická sestava OTIS vyfocená 1. prosince po vyjmutí z vakuové komory.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/group.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/otis1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Webb už opustil komoru”

 1. Pedro napsal:

  Tak nad tím tak přemýšlím a dost by mě zajímala jedna věc. Ať už se staví cokoliv tak na to musí existovat nějaký projekt. U takového teleskopu je od návrhu po start do vesmíru velká řada měsíců a často i let. Při přípravě se do projektu kreslí komponenty, které neexistují a počítá se s tím, že budou vynalezeny? Nebo se v průběhu času projekt mění podle toho co je vynalezeno. Nejnepravděpodobnější představa je pro mě, že na jaře 2019 opustí zemi technologicky 10 stará družice. Vývoj je překotný a 10 let je skoro pravěk…

  Tuší někdo jak to s tím je?

  Díky

  • zmrzlý musch napsal:

   Tomuhle nelze nikdy zcela zabránit. V malým to zažíváme ve všech konstrukčních firmách (aniž bych se odvážil srovnávat s těmato lidma). Kupříkladu počítáš crashtest auta, který mezitím konstruktéři změnili kvůli závěrům obtíkání, technologičnosti výroby, námitkám designéra… A než dostaneš změny, abys je ověřil, je to zase jinde. A zákazník průběžně platí a ty výsledky chce průběžně vidět. Nechce složit sto mega a čekat tři roky s nejistým výsledkem.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Je to tak, že stavba družice při návrhu využívá technologie, které jsou v té době aktuální. A i v takovém případě se často stane, že se zpozdí výroba, protože i vyrobit to, co je možné, se někdy ukáže jako velmi složitá výzva.

 2. casso napsal:

  na fotkach ma zaujala velkost teleskopu. je podstatne vacsi nez vacsina nakladov ktore sa vynasaju do vesmiru. Na fotkach je len opticka sustava, no slnecny stit bude este o nieco vacsi.

  Nasiel som peknu animaciu o tom ako sa bude postupne rozkladat cely system teleskopu vo vesmire https://www.youtube.com/watch?v=v6ihVeEoUdo . Vyzera to dost komplikovane, Podla animacie samotne rozkladanie bude trvat asi 15 dni, dalsich 10 dni sa bude teleskop chladit. Drzim palce aby sa vsetko podarilo, nech nam teleskop prinesie mnoho objavov.

  Zo vsetkych kozmickych udalosti, ktore sa maju odohrat buduci rok je start JWST pre mna bezkonrencne cislo 1.

 3. pbpitko napsal:

  Tak nech si WEB ešte chvíľku ešte lebedí v teplúčku, tak skoro sa už toho nedočká, či skôr už nikdy. Na L2 si toho neužije, bude usilovne makať aby sa aspoň trošku ohrial. Navyše ho z vnútra budú neustále chladiť.
  Nesmierne sa teším, už aby to bolo tu.
  Prvé svetlo nám zachytí tak asi za 1+1/2 roka. Musíme byť trpezlivý.
  pb 🙂 🙂 🙂

 4. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Překvapuje mě, že ta vakuová komora má dveře vypouklé dovnitř a nikoli ven, jak bych očekával.

  Líbí se mi mechanismus zvedání sekundárního zrcadla. Určitě ho někdy na něco použiji.

 5. Kupka napsal:

  Webbe, skoč do komory, jsou tam ty oči naší Dory…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.