Kosmotýdeník 276 (25.12. – 31.12.)

Počkejte! Ještě ty láhve nechte zašpuntované. Než pořádně oslavíte vstup do roku 2018, který z pohledu kosmonautiky skutečně nabízí jednu pecku za druhou, na chvíli si ještě sedněte a přečtěte si něco „intelektuálního“. Zkrátka, i dnes je tady Kosmotýdeník, jako poslední „vážný“ velký článek na našem webu v roce 2017. Budeme se věnovat věcem vážným i těm radostným. Jsem rád, že Kosmotýdeníku i v tento rozjuchaný den věnujete svůj čas. Těšit se můžete na problémy a zmrtvýchvstání Angosatu, shrnutí situace kolem nejbližších startů SpaceX i tradiční kategorie Kosmotýdeníku. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.

Konec dobrý, všechno dobré

Zenit vynáší Angosat

Zenit vynáší Angosat
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

V úterý 26. prosince odstartovala z kosmodromu Bajkonur rusko-ukrajinská raketa Zenit, pro kterou to byl skutečně důležitý a výjimečný start. O vztazích mezi výrobci rakety a její budoucnosti jsme psali zde. Pod aerodynamickým krytem rakety byl uschován vůbec první telekomunikační satelit Angoly – Angosat 1. Pro Angolu i ruské výrobní kapacity (satelit byl postaven na objednávku Angoly v konstrukční kanceláři Eněrgija v Rusku) velmi důležitý satelit byl úspěšně vynesen na oběžnou dráhu. Roskosmos oznámil úspěšné vynesení a vše vypadalo, že poslední ruský start letošního roku dopadl dobře. Nicméně nedlouho po vynesení se objevila zpráva, že se satelitem byla ztracena komunikace.

Začalo okamžité řešení situace. Pozemní tým se pokoušel s Angosatem navázat kontakt, ale ten nijak nereagoval ani nevysílal. Proběhlo proto pozemní sledování a z něho bylo potvrzeno, že má satelit rozložené solární panely a komunikační antény. Toto zjištění bylo jen potvrzením stavu věci, protože satelit prý ještě několik minut po startu komunikoval a potvrdil úspěšné rozložení všech prostředků. Začalo se proto s analýzou došlých dat a hledáním cesty k nápravě. Díky pozorování se také zjistilo, že satelit je ve stabilizované poloze, nerotuje a je na předpokládané dráze.  Nicméně i přesto se stále nedařilo navázat komunikaci. Ani 26. a ani 27. prosince satelit neodpovídal. Začalo se proslýchat, že satelit už nebude schopen obnovit komunikaci.

Angosat připojený k poslednímu stupni během montáže

Angosat připojený k poslednímu stupni během montáže
Zdroj: http://spacenews.com/

Nicméně 28. prosince se Angosat ozval! Nutno podotknout, že i většinu 28. prosince probíhaly pokusy o navázání komunikace a situace vypadala značně neřešitelně. Nicméně kolem osmé večerní moskevského času vydala agentura TASS prohlášení, že signál satelitu byl zachycen a že probíhá oboustranná komunikace. Angolský i ruský tým si mohly oddechnout. Nyní začalo hledání příčin poruchy.

Již v prvních hodinách po ztrátě signálu se mluvilo o zkratu, či poškození baterií satelitu. V úvahu připadaly také problémy s komunikačními zařízeními, ale ty vypadaly ze hry, když se satelit opět ozval. Z aktuálních dat se zdá, že se družici zkrátka vybily baterie a satelit musel nejdříve nasbírat dostatek energie, aby mohl opět fungovat. Ostatní systémy satelitu jsou, zdá se, normální a byla navázána zcela standardní komunikace. Logicky vyvstala otázka, jak možné, že mohlo dojít k vybití palubních zdrojů a jak to, že s tím nebylo při přípravě k letu počítáno. Jistou možnost řešení pak 29. prosince nabídla zpráva, kterou zveřejnila Interfax. Tam je uvedeno, že na palubě došlo k problémům mezi ruským a francouzským hardwarem. Žádné bližší informace však nejsou k dispozici.

Důležité však je, že satelit nyní pracuje normálně a Angola může využít služby jeho přenosové kapacity, která signálem pokryje celou Afriku a část Evropy.

Angosat míří na vrcholku rakety Zenit do vesmíru

Angosat míří na vrcholku rakety Zenit do vesmíru
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Kosmický přehled týdne:

Rádi byste pracovali někde, kde bude hlavním tématem výzkum vesmíru? Česká kosmická kancelář rozšiřuje tým a tak je možné, že by se vám tento sen mohl splnit. Více informací naleznete zde.

Jak to bude s nejbližšími starty společnosti SpaceX? Pozemní týmy se po úspěšném vývozu Falconu Heavy soustředí na komplex SLC-40, kde probíhají přípravy na start nejasnostmi opředené mise Zuma. Start je aktuálně plánován na 4. ledna a je možné, že už nebude prováděn statický zážeh, který má sestava již za sebou. Na 6. ledna je zatím předběžně plánován statický zážeh Falconu Heavy na rampě 39A. Raketa by měla být v této chvíli již v podstatě připravená. Více informací poskytne právě až statický zážeh. Pokud půjde vše bez problémů, tak by start mohl proběhnout někdy mezi 15. a 21. lednem.

Falcon Heavy na rampě 39A během prvního vývozu

Falcon Heavy na rampě 39A během prvního vývozu
Zdroj: https://instagram.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Zajímavý vývoj nabralo vyšetřování kolem nehody druhého startu z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. Podle tohototohoto zdroje, došli vyšetřovatelé k tomu, že byl poslední stupeň rakety naprogramovaný na start z Bajkonuru a při změnách dráhy po oddělení od rakety provedl zážeh ve špatném úhlu a vstoupil zpět do atmosféry. Nicméně o pár dní později, se ozval Roscosmos a tato tvrzení v této zprávě popřel. Na reálné závěry vyšetřování si tak budeme muset ještě počkat.

Přehled z Kosmonautixu:

I poslední týden roku 2017 jsme vám na Kosmotýdeníku přinášeli nejčerstvější a nejzajímavější informace z kosmonautiky. Samozřejmě, že nejzajímavější událostí byl první vývoz rakety Falcon Heavy na rampu. Nicméně událo se i mnoho dalších věcí. Pojďme si je shrnout. Ještě na Štědrý den jsme vám nabídli pohled na to, jak se tráví Vánoce na Mezinárodní kosmické stanici. Hned na to jsme se podívali na přípravu posledního letošního startu Ruska. Raketa Zenit měla vynést první angolský satelit Angosat. Pro raketu Zenit to byl velmi důležitý start. I v prosinci jsme vás zvali na Kosmoschůzku. Ani tento týden jste nepřišli o další díl seriálu, který mapuje vznik a průběh programu Gemini. Raketa Zenit s Angosatem nakonec odstartovala v úterý a na živém přenosu vypadalo vše v pořádku. Nicméně Angosat se nakonec odmlčel. To poslední čínský start, zdá se, proběhl zcela bez problémů. Startovala raketa CZ-2C a vynášela družici Yaogan-30. Ve středu už všechno vřelo. Každý očekával, že se Falcon Heavy konečně objeví na rampě! Evropská kosmická agentura zatím vydala shrnutí jejích aktivit za rok 2017. A bylo jich opravdu hodně. SpaceX aktuálně prý testuje nové aerodynamické kryty, o kterých toho zatím příliš nevíme, ale vypadá to, že to budou zajímavé změny a vylepšení. A zpráva týdne konečně vyšla! Falcon Heavy byl spatřen na startovací rampě! Zatím probíhaly jen testy komunikace s rampou, nicméně už nyní vznikly úchvatné fotografie. Nadšení druhou polovinu týdne jen tak nepolevovalo. Zatímco jsme vstřebávali fotky Falconu Heavy, Michal Václavík nám poskytl rozhovor s cennými informacemi o vědeckých cílech budoucí stanice u Měsíce. Poté, co jsme byli oslněni snímky Falconu Heavy na rampě, zamířil tento nejsilnější raketový nosič dneška zpět do hangáru HIF. Celkové shrnutí všech podstatných kosmonautických událostí roku 2017 jsme vám představili 30. prosince. Na závěr jsme se podívali na přípravu rakety Atlas V, kterou čeká v lednu start.

Snímek týdne:

Tento týden to nebude těžké. Možná je to i snímek roku. Po pěti letech čekání se na rampě 39A poprvé objevila raketa Falcon Heavy od společnosti SpaceX. Potenciálně nejsilnější nosič současnosti. Slov už o Falconu Heavy padlo mnoho, užívejte si ten pohled a do nového roku přejeme této raketě úspěšný první i ty další starty!

Falcon Heavy na rampě 39A

Falcon Heavy na rampě 39A
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Jelikož je poslední týden roku mezi Vánoci a Silvestrem, neděje se toho v kosmonautice až tolik. Tento čas je vyhrazen různým rekapitulacím a souhrnným videím. A tak budeme držet basu a nabízíme vám výběr sedmnácti nejzdařilejších snímků roku 2017, které pořídili astronauti na Mezinárodní kosmické stanici.

Loučím se s vámi z posledního letošního Kosmotýdeníku a děkuji, že jste celý rok 2017 Kosmotýdeník četli. Do nového roku nám všem přeji pokud možno žádné raketové ohňostroje, vždy v termínu odpálené rakety a samozřejmě elán a nadšení dělat velké věci.

Zdroje informací:
http://www.russianspaceweb.com/
http://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://instagram.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…1949972811733106_7005030078534909952_n.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…5bd642767b1214031ab45ea187568c6c&oe=5AC96F8D
https://pbs.twimg.com/media/DSK1c7GXcAUdzp4?format=jpg&name=large
http://www.russianspaceweb.com/…/communications/angosat/liftoff_4601674563_1.jpg
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2017/12/DR_V_61WkAAGEeN-879×485.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2017/12/NSF_20171226_150353.jpg
https://fsmedia.imgix.net/…falcon-heavy-will-launch-two-astronauts-to-the-moon.png

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 276 (25.12. – 31.12.)”

 1. vh napsal:

  Co se týká startu z Vostočného, státní komise už uzavřela vyšetřování
  a doporučila potrestat disciplinárními pohovory 7 generálních ředitelů
  různých součástí Roskosmosu.
  (https://www.roscosmos.ru/24518/ z 27.12.17)

  • Karel napsal:

   Četl jsem následující vysvětlení incidentu s Meteorem z Vostočného:

   Sojuzy i Fregat mají dopředu definováno, kde mají „břícho“ a kde „záda“, to znamená, kterou částí natočenou dolů k povrchu na orbitu poletí. Na rampě ale musí být Sojuzy natočeny tak, aby byly správně připojeny různé kabely, potrubí atd. To znamená, během prvních pár desítek sekund se raketa musí natočit břichem do směru, kam bude posléze zatáčet na orbitu. V případě Vostočného a polární orbity je úhel tohoto výkrutu velmi blízký 180°. Sojuz i Fregat má přitom svůj vlastní inerciální systém a zdá se, že právě to, že se Sojuz provedl výkrut opačným směrem, než předpokládal Fregat, vedlo k problémům, které nakonec vyústily ve ztrátu orientace a celého Meteoru.

   Ohledně nekompatibilit na Angosatu jsem četl, že ji odstranili na dálku ruští programátoři. Umím si představit třeba vypadávající komunikaci když se třeba trochu rozjelo časování vlivem kosmických podmínek a programátoři to napravili modifikací některých časů.

   Berte to prosím jen jako možné neoficiální scénáře.

 2. Rostislav Hučka napsal:

  V popředí obrázku je velká kulová nádrž na kapalný vodík. Pročpak tam je?

 3. ptpc napsal:

  V prvom rade ďakujem za článok!

  A prajem Kosmotýdeníku aj do budúcnosti to čím už je – neoddeliteľnou súčasťou tohto blogu. 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.