Na misi Iridium-2 letěl v červnu letošního roku Falcon 9 s novými roštovými kormidly. Ta se lišila nejen tvarem a velikostí, ale především materiálem. Místo tradičního hliníku byl použit titan. Ačkoliv Elon Musk nová kormidla hodně chválil, jejich dalšího nasazení jsme se již nedočkali a všechny následující mise obsloužila stará hliníková kormidla. Spekulovalo se o mnoha důvodech, ale Elon Musk nyní na Twitteru prozradil, jak to ve skutečnosti je. Nás může těšit, že se nad touto novou technologií nezavřela voda a že ji čeká slibná budoucnost.
For now, we only use those on super hot reentry missions. Will go to all Ti with Falcon 9 V5, which is a few months away.
— Elon Musk (@elonmusk) December 17, 2017
V Muskova tweetu vyplývá, že SpaceX chce titanová kormidla používat pouze na misích, při kterých je vracející se stupeň vystaven extrémnímu namáhání a zahřívání. Na verzi Block 5 (kterou zde Musk označuje jako V5) se však už budou používat pouze titanová kormidla, což souvisí s tím, že tato verze má být mnohem snáze a rychleji připravena k opakovanému použití, což s hliníkovými kormidly moc nejde.
Už delší dobu navíc víme, že kromě verze Block 5 bychom se titanových kormidel měli dočkat i na Falconu Heavy, který by mohl startovat už v lednu roku 2018. Zatímco postranní bloky budou mít titanová kormidla, centrální stupeň vstoupí do atmosféry s kormidly hliníkovými.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
Zdroje obrázků:
https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2017/06/new-grid-fins.jpg
S tím Falconem Heavy to je naopak. Boční stupně budou mít titanová kormidla, zatímco centrální bude mít hliníková.
Díky, opraveno.
Tomu moc nerozumiem, nebude mat centralny stupen akcnejsi navrat do atmosfery ?
Při demonstrační misi to nemusí být nikterak velký rozdíl, neboť centrální stupeň bude mít dost paliva na zpomalující zážeh před vstupem do atmosféry. Boční stupně však mají kvůli chybějícímu mezistupni a „čepičce“ jiné aerodynamické vlastnosti než běžný první stupeň Falconu 9. To má údajně za následek nutnost použití titanových kormidel, které umožňují lepší ovladatelnost stupně. To vysvětloval Musk na Twitteru: http://www.elonx.cz/musk-vs-twitter-znovupouziti-falconu-do-24-hodin-nova-kormidla-zachrana-krytu-a-dalsi-novinky/
Koukám, že jsem se vyjádřil trochu nešikovně, tak jen pro upřesnění: Musk mluvil o té lepší ovladatelnosti, ne o bočních stupních FH (tyto informace jsou nepotvrzené, ale od spolehlivých zdrojů).
To vypadá, že ty jednou letěné stupně, které přistanou na pevnině, chce co nejdříve naplnit palivem a bez nějaké velké údržby poslat na další misi.
Nejspíš má na skladě hromadu hliníkových kormidel, která chce využít a titanová šetří na později nebo na mise, kde by hliníková zvyšovala riziko neúspěšného přistání. To je normální postup ve spoustě firem.
Nmyslim, ze by zrovna SpX bola firmou, ktora si na sklad necha vyrobit desiatky tych kridiel. Ak kazdy komponent prakticky nepretrzite vylepsuje a ked to nie je v tomto odvetvi zvykom – rakety su prakticky 100% BTO tovar bolo by to velmi nepravdepodobne aj ked su firmy, co to robia. Ale ani to by som za tak 100% pravdive nebral. Sklad su dnes vacsinou mrtve prachy, kazdy chce veci JIT a na sklad sa nerobi, pokial sa nevie, ze sa to preda. Alebo skladovanie a distribucia nie je hlavnym biznisom samotnej firmy.
Druhá možnost je, že titanová kormidla jsou tak drahá, že se vyplatí jen pro mise, které by jinak byly ohroženy. U ostatních odepíší hliníková a jede se dál.
Mě ta kormidla přijdou jako spotřební materiál a nejsou až tak velká, takže je klidně mohli objednávat/vyrábět po větších balících kvůli vytížení stroje. Minimálně u odlévací formy by to dávalo smysl, ale nevím, jestli nejsou obráběná.
Nevidim dovod preco by nemala tesla kormidla na sklade v dostatocnom pocte, funguju spolahlivo, takze preco ich menit ked su navyse aj lacne a kontrolovat a natierat ich moze hocijaky praktikant. Urcite nevylepsuje nepretrzite kazdy komponent na to zabudnite, to by vam strielali rakety jedna za druhou, zmeny su podla mna sporadicke a skor SW charakteru pripadne male zmeny typu zhrubsenie materialu na miestach kde sa zistilo namahanie atp. Nemozete menit vsetko stale lebo neviete potom urcit dostatocne presne aka zmena mala aky ucinok alebo dosledok.
K tomu bych se asi klonil, ono se to nezdá, ale titanový kus může být klidně 10x dražší, než hliníkový – dražší materiál, jinak se odlévá, hůře se obrábí…
Myslím si, že titanových kormidel zatím nemají dostatek a že potřebují spotřebovat hliníková kormidla na zbývajících misích s Block 3. Mezitím jistě vyvíjí vhodnou (levnou) technologii na výrobu těch titanových.
Zdravím,rád bych se zeptal jestli u mise Iridium 4 bude použit již jednou letěný 1.stupeň?
Hezký den, zítra vyjde o této misi velký a podrobný článek, který odpoví na všechny otázky, ale takhle předem už mohu říct, že na téhle misi poletí již jednou použitý stupeň.