ŽIVĚ A ČESKY: Progress bude sprintovat

Aktuální nášup živě a česky komentovaných přenosů bude pokračovat vysíláním z kosmodromu Bajkonur, odkud by zítra dopoledne měla odstartovat raketa Sojuz 2-1A. Jejím nákladem bude zásobovací loď Progress MS-07, což pro diváky většinou nebývá příliš zajímavé. Ale pozor! Tento start bude vpravdě unikátní. Rusové totiž chtějí na této lodi vyzkoušet superrychlý přeletový profil dráhy. Od startu do připojení ke stanici mají uplynout tři a půl hodiny přičemž aktuálně používaný rychlý profil trvá šest hodin.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve čtvrtek 12. října v 11:32 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 11:15 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.panorama.com.ve/…/2015/04/29/nasanave.jpg_1972086929.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

26 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Progress bude sprintovat”

 1. Pikibi napsal:

  Dobrý den,
  můžu se zeptat, jestli je v použití kratšího přeletového profilu nějaké výraznější riziko? Nebo má delší profil nějakou jinou výhodu, která ospravedlňuje delší cestu?

 2. Vladimír Podivínský napsal:

  Plánujete živě a česky dlouhé 4 hod.? 🙂 Proč ne? Český komentář na začátku a na konci mezitím jen originální stream a chat .

 3. Štěpán napsal:

  Proč SpaceX nepoužívá u Dragounů rychlý profil?

 4. Kamil napsal:

  Kdy rychlým profilem poletí kosmonauti? Sergej Krikaljov v Hydeparku tvrdil, že hned další Sojuz by to mohl zkusit. Jsou k tomu nějaké informace?

 5. Standa napsal:

  Je někde popsané jak ten profil vypadá? Jaká musí být výchozí poloha ISS proti kosmodromu, jak probíhá synchronizace orbity a tak?

 6. Jenda napsal:

  Jen tak pro zajímavost, proč se u nákladních lodí nepoužívají záchranné věžičky nebo jiné nouzové systémy? Často je v nákladních lodích velice cenný náklad a jeho ztráta pak může přinést hodně problémů. Je to pro to aby se ušetřila hmotnost?

 7. Miroslav Pospíšil napsal:

  Progress neodstartoval, start byl zrušen jen velmi malou chvíli před startem. Příčina zatím nebyla oznámena. V moskevském sále řízení letů dokonce poprvé potemněly dvě boční obrazovky/plátna před pulty řídících.
  Druhý pokus o start bude nejdříve v sobotu 9:46 UTC, přičemž krátké přiblížení k ISS bude nahrazeno klasickým dvoudenním profilem letu.

 8. mol napsal:

  Velmi chválím informační lištu ve videu o odkladu i velmi pěkné grafické zpracování

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.