SLEDUJEME: Florida sčítá škody po hurikánu Irma

Hurikán Irma, který se před několika dny zformoval v Atlantiku patří mezi nejsilnější bouře, které lidstvo potkaly. Na pětistupňové škále mu několik dní patřil nejvyšší pátý stupeň a větry zde atakovaly hranici 300 km/h. V cestě mu leží Bahamy, Kuba a Florida. Na tomto americkém státě leží Kennedyho vesmírné středisko a Mys Canaveral. Existuje sice možnost, že hurikán do té doby zeslábne, ale nikdo momentálně nedokáže říct, jaké škody na vybavení kosmodromu napáchá. V tomto mimořádném článku se budeme snažit průběžně sledovat dění spojené s postupem hurikánu s hlavním důrazem na události týkající se floridského kosmodromu.

12. září 22:00 – Náš přenos nakonec ukončíme pozitivní zprávou! Předběžná inspekce Kennedyho střediska i Mysu Canaveral neshledala po průchodu hurikánu Irma žádné větší škody. Zdroj

12. září 16:05 – Irma již prakticky přestala existovat. Florida se vzpamatovává z jejího řádění a začínají se sčítat škody. Samotný kosmodrom dopadl podle všeho docela dobře – střed hurikánu jej minul, přesto jsou zde menší škody související s problematickými dodávkami elektrické energie a vody. Stále sice trvá riziko tornád, ale postupně se snižuje. Pokud do půlnoci nepřijdou žádné nové zprávy, ukončíme tento psaný online přenos, článek odepneme, takže se nebude zobrazovat na horní pozici na našem blogu. Děkujeme všem, kteří náš přenos četli i těm, kteří nám posílali tipy na zprávy. Připnutých článků s online dlouhodobými přenosy chceme do budoucna využívat v případě zajímavých událostí, které trvají více dní – namátkou třeba předstartovní přípravy Dalekohledu Jamese Webba nebo jeho rozkládání ve vesmíru.

12. září 0:05 – Již zesláblá tropická bouře Irma opouští Floridu po více než 30 hodinách řádění. Souostroví Florida Keys v jižní části Floridy je prakticky totálně zničené – krátké video z průjezdu po hlavní silnici, kterou nyní pokrývají písečné duny to ukazuje naprosto jasně.

11. září 23:45 – Město Jacksonville se potýká se záplavami, které předčily veškerá očekávání. Stát Georgia zatím hlásí dvě oběti.

11. září 23:20 – Předběžné údaje o nárazech větru a srážkách během hurikánu:

11. září 21:50 – Na jihu Floridy už mohou začít provádět první inspekci. Zatím se zdá, že škody jsou značné. Lodě jsou přemístěny daleko do vnitrozemí, domům chybí střechy a jsou silně poškozené. Nejhorší situace je v nejjižnější oblasti Key West, kde jsou škody přímo extrémní – na domech leží lodě, nefunguje voda, kanalizace ani elektřina. Jediná přístupová komunikace na nejjižnější výběžek Floridy má poškozenou silnici i mosty. Místní hovoří o totální destrukci a úřady prosí o trpělivost.

11. září 20:55 – Na Kennedyho středisku došlo k výpadku proudu. Aktivovaly se záložní generátory a vše by mělo být v pořádku. Přerušené jsou i dodávky vody. Už teď je jisté, že středisko zůstane uzavřené ještě v úterý. Zda se otevře ve středu momentálně není rozhodnuto. Středisko se otevře až bude zajištěná dodávka elektřiny a vody. Vedení kosmodromu s úlevou přiznává, že nejhorší fáze bouře je za nimi. Nyní ale přijde fáze možná ještě těžší – úklid škod.

11. září 17:25 – Jižní cíp Floridy trápí rozsáhlé záplavy.

11. září 15:10 – Miami hlásí mnoho vyvrácených stromů a zatopených semaforů. I po odchodu bouře budou silnice ještě nějaký čas nebezpečné kvůli popadaným elektrickým drátům. bez proudu je momentálně šest a čtvrt milionu lidí.

11. září 14:25 – Meteorologové podle očekávání překlasifikovali Irmu na tropickou bouři. Stále však může produkovat nárazy větru s intenzitou odpovídající hurikánu.

11. září 11:25 – Dobré zprávy! Irma nadále slábne a pokud se nestane nic nečekaného, přestane za několik hodin být řazena mezi hurikány a stane se tropickou bouří.

11. září 11:05 – Aktuální vývoj větrné situace na Floridě můžete sledovat třeba zde. Tip nám poslal čtenář s nickem Rubicius, děkujeme!

11. září 10:45 – Irma už poklesla na první stupeň, protože ji už neživí teplá voda z oceánu, ale přesto stále projevuje svou sílu – pozorovatelé často hlásí déšť, který téměř nepadá k zemi, ale pohybuje se prakticky vodorovně.

11. září 10:15 – Zdá se, že staré startovní rampy na komplexu 39 zažily tornádo. 39A, kterou používá SpaceX živel jen líznul, ale přes 39B, ze které má startovat SLS, pravděpodobně dostala přímý zásah.

10. září 23:15 – Podle zpravodajství CNN je zřejmé, že oko hurikánu se vydalo trochu východněji a tím pádem ztrácí nad pevninou rychle svou sílu. Momentálně se pohybuje na hranici druhé a třetí kategorie hurikánů. Mohutné nárazy větru a deště jsou nyní jen na severní straně od oka hurikánu, což také naznačuje, že hurikán ztrácí na síle, protože pod sebou nemá teplé moře. Doufejme, že to bude pozitivní zvrat v dalším vývoji a že oblasti více na sever nebudou zasaženy tak intenzivně. V Naples, odkud poslední hodinu CNN vysílala živé záběry, mají nyní bezvětří, neboť jsou v oku hurikánu a před hodinou zažívali nárazy větru až 220 km/h. Další hrozbou budou také záplavy od moře a případná tornáda, která se zatím naštěstí nevyskytla.

10. září 23:10 – Jen několik kilometrů severně od kosmodromu byla vytyčena oblast, které hrozí tornáda.

10. září 22:20 – Jižní oblast Floridy je momentálně bičována silnými větry. Irma je v současné době na třetím stupni pětibodové škály. Potěšující je, že zatím nepřichází žádné zprávy o škodách na floridském kosmodromu, ale kritické budou zřejmě až další hodiny. Oko hurikánu naštěstí pro kosmodrom prochází po západním pobřeží. Irma je však hodně velká a její projevy zasáhnou celý poloostrov bez rozdílu.

10. září 21:05 – Objevují se informace o tom, že projevy hurikánu už tvrdě zasáhly přistávací plochu LZ-1, kam dosedají první stupně Falconů, které se vrací na pevninu. V Miami se zlomil již druhý stavební jeřáb.

10. září 18:05 – Hurikán Irma je pod neustálým dohledem geostacionární družice GOES – více na webu NASA. Hurikán už opustil ostrovy jižně od Floridy a přesouvá se k jižnímu cípu poloostrova. Vidíme též intenzivní deště v oblasti Kennedyho vesmírného střediska, což koneckonců potvrzuje i online video. Celý poloostrov bude nyní zažívat silný vítr a záplavy. Už více než milión lidí je bez elektřiny.

10. září 15:00 – Oko hurikánu široké asi 50 km dorazilo ke Key West (na konci souostroví Florida Keys jihozápadně od samotného poloostrova). Rychlost větru prý v nárazech dosahuje 120 až 140 mil za hodinu (cca 190 až 220 km/h). Nejvíce zasažený ostrov je Big Pine Key, samotné Key West oko těsně minulo.

10. září 12:15 – Takto vypadalo počasí v Miami ještě předtím, než Irma dorazila na pevninu.

https://twitter.com/newnewspage/status/906818312058949632

10. září 11:35 – Irma je už pouhých 65 kilometrů od jižního cípu Floridy. Její vítr dosahuje rychlosti 210 km/h.

10. září 10:50 – Přístroj AIRS (Atmospheric Infrared Sounder) na družici Aqua pomohl vytvořit tento trojrozměrný model rozložení oblačnosti v hurikánu Irma. Ten mezitím zesílil zpět na 4. stupeň.

10. září 10:40 – NASA připravila časosběrné video v infračerveném spektru z 12 hodin dlouhé cesty Hurikánu Irma v okolí Kuby.

http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=2181

10. září 10:10 – Níže přikládáme dnes v 8:00 našeho času aktualizovanou předpověď. Dnes a zítra bude situace na Floridě nejkritičtější. Miami zatím hlásí, že se lodě trhají od kotvišť.

Výhled na další dny aktualizovaný v neděli 10. září ráno našeho času.

Výhled na další dny aktualizovaný v neděli 10. září ráno našeho času.
Zdroj: http://www.nhc.noaa.gov/

10. září 8:00 – Všem Irmám přejeme vše nejlepší k dnešnímu svátku. Hurikán dále míří na sever a kolem jedenáctého hodiny středoevropského času by měl udeřit plnou silou. Zasáhne celý floridský poloostrov bez velkých rozdílů. Přiložený snímek ukazuje pár hodin starý záběr na Irmu z ISS.

10. září 1:55 – Americký prezident vyzval všechny obyvatele Floridy, aby se živlu s extrémně ničivou silou klidili z cesty. Majetek se dá obnovit, životy nikoliv. Na Floridě navíc hrozí další škody z doprovodných tornád, která se mohou vytvořit na okrajích hurikánu.

10. září 1:40 – Hurikán stále nedorazil na Floridu, přesto už jižní cíp Floridy bičují velmi vysoké vlny. Živel by měl na pevninu dorazit v neděli ráno místního času, tedy dopoledne středoevropského času. Úřady vyzývají obyvatele, kteří se odmítli evakuovat, aby se přemístili do bezpečných úkrytů. Níže přiložená animace ukazuje pravděpodobnou dráhu hurikánu. Ačkoliv jádro půjde po západním pobřeží Floridy, bude hurikánem zasažený celý poloostrov bez rozdílu.

9. září 22:45 – V níže přiloženém videu můžete vidět, jak vypadá situace na jihu Floridy ve městě Key West. A to to nejhorší nad oblastí zdaleka není. Aktuální předpovědi říkají, že hurikán bude postupovat po západním pobřeží Floridy a pravděpodobně zasáhne město Tampa. Naopak by se mohl vyhnout Miami. To nejhorší by se mohlo vyhnout kosmodromu, nicméně o to větší škody hurikán napáchá ve městech.

9. září 21:15 – Velitel KSC vydal takzvanou Podmínku 1, stupnice HURCON. Ta oznamuje, že základna je připravena na příchod hurikánu, vše důležité je odklizeno a ze základny odešel všechen personál krom toho nejnutnějšího. Platí zákaz vycházení. Podmínka (Condition) 1 je nejvyšší ze čtyřbodové stupnice připravenosti.  Hurikán mezitím pustoší Kubu a blíží se k Havaně, která vyhlásila stav ohrožení. Nad Kubou sice hurikán zeslábl na stupeň 2, ale po opuštění Kuby se opět očekává jeho zesílení. Mezitím floridský guvernér Rick Scott opět vyzval obyvatele Floridy, aby pokud mohou, opustili stát a přemístili se do bezpečí. Počet evakuovaných by mohl dosáhnout osmi milionů lidí.

9. září 20:30 – Podle informací od SpaceX byl první stupeň Falconu 9, který v pátek úspěšně přistál na LZ-1 již demontován a převezen do hangáru. Zde by měl přečkat hurikán.

Přistávající první stupeň Falconu 9 z mise OTV-5

Přistávající první stupeň Falconu 9 z mise OTV-5
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

9. září 18:15 – Úřady vyzvaly k evakuaci dalších 700 000 lidí. Jde o jednu z největších evakuačních akcí v historii USA – své domovy opustí více než sedm milionů lidí. V Miami byl vyhlášen zákaz vycházení od 6 hodin večer do 9 hodin ráno.

9. září 18:00 – Národní úřad pro počasí varuje, že celá Florida zažije mimořádně silný, život ohrožující, vítr bez ohledu na to, kudy přesně povede dráha hurikánu. Port Canaveral vyhlásil stav Hurricane Condition Zulu – silný vítr a srážky by měly dorazit během 12 hodin.

9. září 17:30 – Domovy na Floridě mělo opustit 5,6 milionu lidí. Zhruba 50 000 z nich se přesunulo do téměř 300 úkrytů.

9. září 17:10 – Irma lehce zeslábla a momentálně je na třetím stupni. Odborníci však očekávají, že časem opět zesílí, až se dostane do blízkosti teplých vod u Floridy.

9. září 16:45 – Na jižní Floridě začíná pršet.

9. září 16:40 – Vítr na jižní Floridě sílí.
Matecumbe – 106 km/h
Západ Miami – 91 km/h
Virginia Key – 90 km/h
Key Largo – 84 km/h
Grassy Key – 84 km/h

9. září 15:50 – Situace na Floridě se začíná zhoršovat. Floridský guvernér na tiskové konferenci vyzval obyvatele, kterým byla nařízena evakuace, aby tak učinili hned. Ne dnes večer, ale hned. „Budeme se snažit dělat, co bude v našich silách, ale jen do chvíle, než bouře udeří.“ Zároveň vyzval občany, aby „agresivně“ bránili své rodiny. Více než 8000 lidí podalo stížnost na aerolinky, které začaly po navýšení zájmu o lety navyšovat své ceny. Guvernér takové chování odsoudil s tím, že v době krize by si měli lidé pomáhat a ne se snažit na situaci vydělat.

9. září 15:15 – Mnoho lidí se ptá na situaci kolem SpaceX. Přistávací plošina je ukotvena na svém tradičním místě v přístavu Port Canaveral. Její asistenční lodě Go Quest a Go Searcher byly podle údajů z webu MarineTraffic přesunuty do Green Cove Springs na řece St. johns River poměrně daleko proti proudu od Jacksonville. Kotví zde i Go America. Loď Elsbeth III byla spatřena v Port Canaveral, kde byla přivázána u restaurace Fishlips. Aktuální předpověď naznačuje rychlost větrů v této oblasti až 120 km/h, což je docela bouřlivé.

9. září 15:05 – Přiložený snímek vznikl dnes, tedy sobotu ráno místního času v Miami. Při pohledu na palmy je jasně vidět, že zde vane velmi silný vítr.

Miami v sobotu 9. září ráno místního času.

Miami v sobotu 9. září ráno místního času.
Zdroj: https://i.guim.co.uk/

9. září 15:00Cocoa Beach (zhruba 30 km vzdušnou čarou jižně od kosmodromu) hlásí vzdálené hřmění, přeháňky a slabý vítr severovýchodního směru. Jižní část Floridy však už začíná pociťovat příchod Irmy intenzivněji.

9. září 14:50 – Meteorologové hlásí, že na jižní Floridě začíná sílit vítr. Neklamná známka toho, že se běsnící živel blíží k pevnině Spojených států.

9. září 13:30 – Florida nařídila evakuaci 5,6 milionům lidí, což odpovídá čtvrtině populace tohoto státu. Během dneška má živel sužovat hlavně Kubu, zítra zasáhne jižní část Floridy a začne se posouvat k severu. Ještě před příchodem hurikánu samotného udeří na poloostrov silné nárazy větru. Dění můžete sledovat třeba na online kameře.

9. září 13:10 – Irma se zřejmě pohybuje na hranici mezi 4. a 5. stupněm. Aktuální zprávy hovoří o tom, že opět klesla na stupeň číslo 4.

9. září 12:05 – Čtenář Michal Bursík nám poslal snímek z webu flightradar24, na kterém je vidět, jak Floridu opouští malá letadla. Děkujeme!

Floridu opouští malá letadla.

Floridu opouští malá letadla.
Zdroj: http://www.imagehosting.cz

9. září 11:35 – Aktualizovaná předpovědní mapa ukazuje další vývoj hurikánu Irma. Ten momentálně přechází přes Kubu.

Model očekávaného pohybu hurikánu Irma. Sobota 9. září dopoledne našeho času.

Model očekávaného pohybu hurikánu Irma. Sobota 9. září dopoledne našeho času.
Zdroj: http://www.nhc.noaa.gov

9. září 11:10 – Irma bohužel v posledních hodinách opět zesílila na pátý, tedy nejvyšší stupeň. Živel zasáhl pobřeží Kuby a v nejbližších hodinách se očekává zásah i pobřeží Floridy. Tento stát čeká minimálně 30 hodin mimořádně intenzivních srážek. Aktuální předpovědi ukazují, že by se střed hurikánu mohl pohybovat po západním pobřeží Floridy, přičemž kosmická střediska leží na východní.

9. září 2:10 – Při sledování hurikánu Irma a při předpovědích jeho dalšího vývoje hrají družice nezastupitelnou roli.

8. září 21:30 – Níže přiložený tweet ukazuje dnešní odlety letadel z Floridy při evakuaci obyvatelstva. Evakuováno mělo být kolem půl milionu lidí. Snímky ze satelitů NASA zase ukazují děsivě fascinující pohledy na hurikán z nadhledu.

8. září 20:45 – Posádka Mezinárodní vesmírné stanice poslala záběr na hurikán shora. Děsivá krása přírodního úkazu na pozadí modulu Sojuz…

Hurikán Irma z ISS 8. 9. 2017. Foto: NASA

Hurikán Irma z ISS 8. 9. 2017. Foto: NASA

8. září 17:10 – Korporace ULA (United Launch Alliance) provozující rakety Atlas a Delta oznámila, že odloží start rakety Atlas V s družicí NROL-42 z kalifornského kosmodromu Vandenberg. Důvodem je, že řada důležitých zaměstnanců má své rodiny na Floridě, kam se urychleně přesouvají, aby byli na blízku. Původní termín startu byl 14. 9. Nový termín startu bude oznámen, jakmile bude jasný rozsah škod po hurikánu Irma. Více na Twitteru.

8. září 15:55 – Americký prezident Donald Trump vyzdvihl práci pobřežní stráže a upozornil, že Irma by měla být ještě silnější než hurikán Harvey, který nedávno zasáhl Texas a zpustošil Houston.

Evakuační mapa okolí floridského kosmodromu.

Evakuační mapa okolí floridského kosmodromu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

8. září 15:00 – Už za 6 hodin musí být kompletně evakuován floridský ostrov Merritt, na kterém se nachází oba kosmodromy – jak Kennedyho středisko, tak i Mys Canaveral. O evakuaci bylo rozhodnuto už včera. Na místě zůstanou pouze pracovníci, kteří jsou nezbytně nutní k provozu zařízení. Jde o zaměstnance, kteří zajišťují ostrahu areálu, bezpečnost a chod kriticky důležitých systému.

SpaceX zatím pracuje na zajištění prvního stupně rakety Falcon 9, který včera přistál na pevnině. Podle včerejších informací trvá zajištění prvního stupně, jeho sklopení a převoz minimálně 28 hodin, což je na hraně termínu pro evakuaci.

Samotná Florida je zatím stále ještě v bezpečí, Irma se momentálně pohybuje v okolí Baham a Kuby. Vpád na Floridu se očekává zítra v ranních hodinách místního času, tedy dopoledne středoevropského letního času.

8. září 14:35 – Brock Long, ředitel federální agentury pro mimořádné situace uvedl, že Floridu čeká hurikán, jaký ještě nezažila. Upřímně řečeno z toho mrazí při vzpomínkách na řádění dřívějších hurikánů, které usmrtily mnoho lidí a dokázaly silně poškodit vybavení NASA. Irma má být ještě silnější.
Zdroj

Hurikán Irma 8. září ve 14:00 SELČ.

Hurikán Irma 8. září ve 14:00 SELČ.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

8. září 14:25 – V osm hodin místního času (14:00 SELČ) byla Irma vzdálená 725 kilometrů od Miami a je pravděpodobné, že si zachová 4. stupeň až do chvíle, kdy zasáhne jižní Floridu. Hurikán se posouvá západoseverozápadním směrem rychlostí 25 km/h, větry dosahují rychlosti 240 km/h.
Zdroj

8. září 14:10 – Portál Věda 24 na Facebooku přinesl porovnání velikosti hurikánu Andrew, který zasáhl Floridu před 25 lety a aktuálního hurikánu Irma. Z přímého porovnání je jasné, že Irma je větší – její plocha je srovnatelná s rozlohou Francie.

8. září 13:50 – Pro sledování aktuálního dění na Floridě můžeme využít různých webkamer. Tato třeba sleduje přístav Port Canaveral, tato je v lokalitě Jetty Park nedaleko mysu Canaveral. Tip na webkamery nám poslal náš čtenář s nickem Matúš, děkujeme!

Model očekávaného pohybu hurikánu Irma.

Model očekávaného pohybu hurikánu Irma.
Zdroj: http://www.nhc.noaa.gov

8. září 13:05 – Aktuální poloha hurikánu Irma a předpověď na nejbližší dny. Zdá se, že střed hurikánu Irma projde přímo po „ose“ floridského poloostrova.
Zdroj

8. září 11:30 – Irma lehce zeslábla a momentálně jí patří 4. stupeň z pěti přičemž rychlost větrů dosahuje 250 km/h, ale stále jde o velmi nebezpečný živel. Ostrovy Turks and Caicos a Bahamy jsou až do soboty ohroženy smrtelně nebezpečnými větry a bouřemi. Florida se připravuje na příchod hurikánu v noci ze soboty na neděli. Během následujících 36 hodin by v tomto státě měly hrozit život ohrožující záplavy. Varování dostaly i státy Georgia, Jižní a Severní Karolína – od příštího úterý jim hrozí nebezpečné bleskové povodně a sesuvy půdy.

Vůbec poprvé v historii našeho webu využíváme možnost tzv. připnutého článku. To znamená, že se tento článek bude zobrazovat na hlavní straně jako první, aby nebyl „zaspamován“ novými zprávami a čtenáři budou mít vždy aktuální přístup k novým informacím. Jakmile článek přestane být aktuální, „odepneme“ jej a blog se vrátí do klasického režimu. Připnutých článků chceme v budoucnu využívat u významných událostí, které trvají několik dní nebo týdnů.

Zdroje informací:
http://www.nhc.noaa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.theguardian.com/
http://edition.cnn.com/
http://www.independent.co.uk/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DJIgpS6VAAQPKru.jpg:large
http://www.nhc.noaa.gov/…/034247_5day_cone_with_line_and_wind.png
https://i.guim.co.uk/…12&fit=max&s=cbe144946e4929c42ea5b0ced2c7ec91
http://www.imagehosting.cz/images/evakuacele.png
http://www.nhc.noaa.gov/…/035210_5day_cone_with_line_and_wind.png
https://pbs.twimg.com/media/DJMysjxVAAEYCuY.jpg
http://www.nhc.noaa.gov/…/093751_5day_cone_with_line_and_wind.png
https://pbs.twimg.com/media/DJIyOPoWAAQ2IhQ.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

88 komentářů ke článku “SLEDUJEME: Florida sčítá škody po hurikánu Irma”

 1. Fuji napsal:

  Díky kosmonautixu i všem přispívajícím. Byli jste hodnověrnějším a obsažnějším zdrojem informací o situaci než „nejčtenější držitelé křišťálových lup“ a jiné celostátní servery z rodiny Mafra. Fakt klobouk dolů, za nápad, za makačku co s tím byla a všem co přispěli. Poklona a ještě jednou dík

 2. M_M napsal:

  JWST! Natěšenost na velmi vysoké, takřka extrémní úrovni…tak na to se těším!

 3. KarelK napsal:

  Toto několika denní zpravodajství je skvělý nápad a pokud se nestane nic jiného, tak se asi všichni budeme těšit na online zpravodajství předstartovních příprav Dalekohledu Jamese Webba a jeho rozkládání ve vesmíru. To budou nervy 🙂

 4. marekS napsal:

  Obvážlivec sa snaží odolat hurikánu , je to marné Irma ho prekonáva:

 5. Spytihněv napsal:

  Momentální letecký provoz. Myslím, že i bez zobrazení počasí je to vypovídající o situaci.
  https://i.nahraj.to/f/1O5t.png

 6. marekS napsal:

  Momenty max. rychlosti hurikanu Irma.

 7. JardaP napsal:

  Podle tohohle gifu už to je několik hodin co hurikán zeslábl na bouři.
  http://www.ssd.noaa.gov/goes/east/carb/vis-animated.gif

 8. jregent napsal:

  Ještě jednou díky za skvělý nápad mít souhrn na jednom místě 🙂

 9. Jirka Hadač napsal:

  Je dobře, že jen líznul 39A a že zásah schytala 39B. Vůbec neprotěžuju teď SpaceX, ale co si pamatuju, 39B se přestavuje do podoby čisté rampy, takže je tam míň věcí, kterým je možno ublížit. Lepší dle mého vyrvané kostky ze země, než pokroucené a zohýbané ocelové konstrukce.

 10. maro napsal:

  Zatím ta trasa úplně přesně odpovídá předpovědi. Takže Tampa se má na co těšit. Kosmodromy relativně v klidu.

 11. Jana napsal:

  Slušný fičák 🙂 . Jak jsem tak koukala, drží palmy, vlajka taky visí – bude to dobrý.
  Ale zajímalo by mě, jestli někdo z tamní věřící komunity spojí jedinečné zatmění s hurikánem vzápětí a přetrasformuje to v nějaké znamení. Věřila bych tomu, že se někdo takový najde.

 12. tyčka napsal:

  Tento kanál je snad stále funkční on-line:

 13. Tano napsal:

  Zdá se mě to, nebo to první video na začátku článku nazvané „ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ Z FLORIDY“, už jde ze záznamu. Podle mě už to není přímý přenos.

 14. Matouš Klugar napsal:

  Hurikány jsou jako ženy – začínají jako lehký, tropický vánek, nakonec s sebou berou auta, domy, chaty…

 15. Alois napsal:

  Podle CNN je ohrožen jihozápad Floridy. Na kosmodrom jak se zdá oko nemíří.

 16. JardaP napsal:

  Řekl bych, že bude kopírovat Kubu a nakonec se stočí na sever až za Floridou.

 17. Alois napsal:

  Jisté je, že to tu ještě nebylo : hurikán v přímém přenosu . Donutilo mne to vstát, ačkoli je neděle. Výborný nápad s non stop článkem, zajímavá bude aplikace při operacích v kosmu.
  Na snímku z ISS vyniká obrovitost oblačného útvaru.
  Největší rychlost větru bude asi na „stěnách“ oka.

 18. Alois napsal:

  Oko je nad Kubou, zdá se, že na poroučení tamních soudruhů nějak nedbá .

 19. Alois napsal:

  U toho mola jsou šílení surfaři. Dráždí Poseidona.

 20. Alois napsal:

  Zpomaluje postup, z toho plyne, že slábne. Ze směru je možné, že kosmodrom mine, nebo zasáhne jen okrajem.

 21. Michal Bursík napsal:

  Zajímavý obrázek. Asi evakuace malých letadel z Floridy:
  http://www.imagehosting.cz/?v=evakuacele.png

 22. Kamil napsal:

  Vypadá to, že oko hurikánu půjde po západním pobřeží Floridy, takže by se Mys mohl vyhnout nejhoršímu. Uf. Teď je nad Kubou, tam to bude totální katastrofa.

 23. JardaP napsal:

  Živý záběr z ISS. Blíží se pomalu k Mexickému zálivu, takže by mohly být nějaké záběry hurikánu.

 24. maro napsal:

  Podle windy se ten hurikán bude posouvat spíš po západní straně Floridy, takže Cape Canaveral na východním pobřeží by měl být v klidu.

 25. David napsal:

  Byva poskozeni tohoto kosmodromu caste? Pripadne jak zavazne bylo v minulosti a na jak dlouho se zastavily starty raket?

 26. Alois napsal:

  Lidé, kteří žijí v oblastech, kde se často vyskytují tropické bouře s tímto rizikem vědomě žijí a nemá význam nad nimi hořekovat, nýbrž dopady přírodních živlů jim ulehčit materiální pomocí a to vlády v USA vždy činí.

 27. Asdf napsal:

  Já bych všechny ty tajfuny a hurikány zakázal!

 28. Vítek napsal:

  Doufejme, že to nebude další výrazná brzda pro Falcon Heavy.

 29. Kamil napsal:

  Ten včerejší start byl opravdu na poslední chvíli. Dnes už by neletěl.preju všem v cestě hurikánu, ať ho ve zdraví přežijí.

 30. jregent napsal:

  Výborný nápad.
  Sleduje někdo, jak se daří evakuace prvního stupně SpaceX po včerejším OTV-5?

 31. Jirka Hadač napsal:

  Dušan Majer mi čte myšlenky, přečetl jsem si nadpis a řekl sem si, poprvé tu budeme mít online stav počasí, ale naprosto oprávněně a ještě by se hodilo, aby to bylo vždy nahoře. Otevřu článek, přečtu si poslední odstavec a… No parade.
  PS: neví někdo, jestli už ten stupeň 40 sklopili?

 32. Samo napsal:

  Napáchal nejaké škody hurikán Harvey v Hustonskom stredisku?

 33. vh napsal:

  Líbilo by se mi, kdyby na začátku takového článu byl uveden
  datum a čas poslední aktualizace (abych ho stále nemusel otvírat,
  jestli je něco nového).

 34. Trabis napsal:

  Skvělé a díky za to.. jak téma tak i připnutý článek.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.