Známe skafandry pro Crew Dragon!

Elon Musk o víkendu sliboval, že se příští týden dočkáme fotek skafandrů, které obléknou astronauti pro let v připravované lodi Crew Dragon. Šéf SpaceX tentokrát dodržel slovo a na svém Instagramu zveřejnil fotografii horní části skafandru i s přilbou. Skafandr jsme tedy zatím neviděli celý, ale i z této jedné fotky se dá usuzovat, že Musk dostál úvodním slibům, že skafandry budou sexy a vypadat moderně. Zatím bohužel nejsou k dispozici další snímky, ale to by se mělo časem změnit. Stejně tak bychom se měli dočkat i nějakých technických informací, se kterými Vás následně seznámíme formou článku – podobně jako tomu bylo v případě skafandru od firmy Boeing pro loď Starliner. Pro dnešek Vám ale ukážeme jen jediný dostupný snímek.

První oficiální snímek skafandrů pro loď Crew Dragon.

První oficiální snímek skafandrů pro loď Crew Dragon.
Zdroj: https://instagram.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Zdroje informací:
https://www.instagram.com/p/BYIPmEFAIIn/

Zdroje obrázků:
https://i.pinimg.com/…–astronaut-for-kids-astronaut-helmet-craft.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/SpaceX-Logo.svg/2000px-SpaceX-Logo.svg.png
https://instagram.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…6687057393160814592_n.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

56 komentářů ke článku “Známe skafandry pro Crew Dragon!”

 1. Samo napsal:

  Wow! Oproti tomuto vyzerá ten od Boeingu ako veco na zemiaky 😀 ale to sa dalo čakať 😀

 2. wild napsal:

  Pěkný skafandr, děkuji.
  Ještě jsem si všiml, že u výše zmíněného článku (https://kosmonautix.cz/2017/01/boeing-blue-skafandr-pro-starliner/) uživatel Miroslav Pospíšil dole v komentářích sdílel 27.1.2017 (13:59) fotku jakéhosi odhadu jak budou vypadat skafandry, kde je vidět celý skafandr.
  A zdá se, že se hodně trefil – ten hořejšek vypadá velmi podobně, jako to co teď SpaceX nasdíleli oficiálně (https://i.redditmedia.com/ixHIWpINCRkcv-29pW-gjC9LgSFcn_fnZDyriykSydE.jpg?w=768&s=072b5125982567664648166e2b71305f)

 3. Jiří Matějka napsal:

  Tak stare zvesti nelhaly 🙂 https://i.redditmedia.com/ixHIWpINCRkcv-29pW-gjC9LgSFcn_fnZDyriykSydE.jpg?w=768&s=072b5125982567664648166e2b71305f Libi se mi ze SpaceX pracuje i na designu a nedba jen na funkcni hledisko. V tomto pripade ma pry design skafandru na svedomi Jose Fernandez jenz navrhoval napr. kostymy pro filmoveho Trona.

 4. Android napsal:

  By mne zajímalo jak dlouho by v takovémto skafandru lidé přežili ve volném vesmíru? Otázkou směřuji k jiné otázce:

  Umožní tyhle lehké skafandry výstup do volného vesmíru za účelem nouzového přestupu z lodi do lodi? Neřeším způsob pohybu, ale dobu přežití.

 5. kopyto a mnouk napsal:

  Celý je to hoax. Vždyť v tomhle by na blízké oběžné dráze slunce shořeli na uhel.

  • pbpitko napsal:

   Na blízku obežnú dráhu okolo slnka v tomto kozmonauti lietať celkom určite nebudú !
   Budú lietať iba na nízku obežnej dráhe okolo zeme, najďalej k ISS, možno ešte tak k Mesiacu, ale asi ani to nie.
   Na to bude iný skafander. A tak skoro ho zrejme ani nebudú potrebovať.

   • Alois napsal:

    Skafandry pro vzlet a přistání jsou běžná věc, nebylo by levnější objednat je u zavedeného výrobce, než draze “ objevovat Ameriku“.

    • Petr Scheirich napsal:

     Alois: nekonzistence vašich komentářů mě opakovaně baví. Jak byste asi komenetoval článek, v němž by bylo uvedeno, že SpaceX si objedná skafandry od NASA? Třeba něco v tomto smyslu (váš červnový komentář u jiného článku)? 😀

     „Nechápu proč za padesát let nedokázali postavit speciální zásobovací loď a pořád používají “ vykuchaný“ Sojuz. Kdyby příkladně odpadlo dělení na orbitální a přistávací úsek, který stejně nepřistává, jistě by to podstatně zvýšilo přepravní kapacitu. Řešení vzor “ Progres“ chápu jako “ nouzovku “ v době kdy promrhali miliardy a konstrukční kapacity na neúspěšný měsíční program, ale od té doby uplynuly desítky let a kde nic tu nic, není to k zamyšlení?“

    • Jiří Hadač napsal:

     Protože jsou běžné, proto mají Rusi svoje, v shuttlech měli svoje, proto si oba dopravci nechali navrhnout vlastní. Proto např. dělají Amíci při většině příležitostí výběrová řízení. Dodnes se nepřestávám uchechtávat nad vítězstvím ILC Dover při výběrovém řízení na měsíční skafandr. A nad jejich verzí hluboce smekám. A kdy jindy chceš přijít s novou myšlenkou? Co třebas tím, že se toho chopí neokoukaný výrobce, který přijde s vlastním nápadem či novinkou. A třebas z toho vyskočí něco zajímavého a průlomového. Viz ty úzká ramena měsíčního skafandru. Doporučuji pořad Měsíční stroje – Lunární skafandr a Lunární vozidlo (I ty nevítězné byly zajímavé).

    • Pospíšil napsal:

     SpX má jako konečný cíl dostupnou dopravu lidí na Mars a to v řádu stovek až tisíců osob. Velmi pravděpodobně budou chtít své zákazníky oblékat do skafandrů vlastní provenience a IVA skafandr pro program CCP je ideální příležitostí jak nasbírat důležité zkušenosti pro složitější EVA model(y).

 6. Roman L. napsal:

  Takhle to připomíná spíše oblečení na motorku než skafandr, teda když odmyslím tu přilbu 🙂 design je fakt povedený, konečně něco, co vypadá jako opravdu hi-tech vesmírné oblečení, a ne velký neforemný pytel, ať už modrý od Boeingu, oranžový z dob raketoplánu nebo Sokol ze Sojuzu.

 7. Radim napsal:

  Skafandr vypadá dost dobře, ale Musk nám to dávkuje opravdu po kapkách.
  Jsem zvědavý, kdy se dovíme detaily nejen ke skafandru, ale třeba taky procesu přípravy letěného stupně a Dragonu k novému startu (co se kontroluje, vyměňuje, za jak dlouho a za kolik…).
  Musk nastavil hodně vysoký standard pro přenosy ze startů, ale do „kuchyně“ nás pouští zřejmě hodně nerad 😉

 8. Zdeněk napsal:

  Ty vole: tak takhle si představuji skafandr. Spacex zase vede.

 9. Kamil napsal:

  Říkám si, proč ty tajnosti kolem skafandru. Mé vysvětlení: patentují si desing pro podobné oblečení. A pak si budeme moci koupit bundy či overaly, co budou připomínat skafandry. Myslím, že zájem mezi fanoušky by byl enormní.
  Už se vidím ve stylové bundě s nápisem SpaceX na zádech.

 10. Radim napsal:

  K tomu tlakování skafandru.
  Kde má asi vstupy/ ventily? Nejpřirozenější místo na hrudi to není. Záda s ohledem na přetížení při startu a dopadu asi taky ne. Na bocích by překážely rukám. Na přilbě moc místa není. Jestli nás Elon tak trochu nevodí za nos…. 🙂

 11. Sojkin napsal:

  Z čeho je asi ta vrchní vrstva? Vypadá to jako kůže/alcantara, alepoň některé části.
  Podle náznaků měla probíhat spolupráce s Dainese. A podle designu by to tak klidně mohlo být…

 12. MilAN napsal:

  Tak pokud chápu skafandr jako záchranný prostředek, tak mi je celkem jedno, jestli je sexy 🙂 Na módní přehlídku ho nepotřebuji, rozhoduje funkce a funkčnost za jakýchkoliv nepředvídaných situací. A když bude fungovat, bude i sex 🙂 , opačně je mi to k ničemu

 13. maro napsal:

  Opravdu nechápu lidi, co tu píšou jak „špatně“ vypadá ten skafandr od Boeingu proti skafandru od Space X. Vždyť to co zatím SpaceX představuje je jen kouř a zrcadla. Od extrémně cool návrhů starých pár let k něčemu co vypadá jako kožené oblečení na motorku, ale pořád to není celé a pořád to není natlakované. Je to jako ve stylu „Nikdo vám nedá to co my vám můžeme slíbit“. A zatím jsou to pořád jen průběžně zhoršované sliby. Takže nakonec to stejně bude něco jako ten Boeing v „bledě modrém“.

  • kopapaka napsal:

   Jasně, kouř a zrcadla….
   citace:
   „Garrett Reisman:
   This suit is much better than the one I wore in the Shuttle. Lots of great innovations. I wore one today for our post-splashdown safety test.

   Tenhle skafandr je mnohem lepší než ten, co jsem nosil v Shuttlu. Hodně skvělých inovací. Měl jsem ho dnes na sobě při testu bezpečnostni při přistání na vodu.“
   Tohle je z fóra, kde je taky napsané, že už je plně funkční a testovaný dvojnásobkem provozního tlaku…
   Nejlepší na tom je, že vizuálně je téměř stejný, jako starší fotky a úplně stejný jako ve víc jak rok starém videu s Crew Dragonem.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.