Deník astronautky, Návod na obléknutí skafandru

úvodní obrázek

Startu nové posádky k ISS se dočkáme už za týden. Toto období před startem je časem pro mnohé přípravy organismu kosmonautů na stav beztíže a závěrečné testy jejich skafandrů Sokol. A právě o těchto ruských skafandrech, které se používají během startu a přistání lodě Sojuz, bude pojednávat dnešní krátký článek. Konkrétně se zaměříme na jeho oblékání. Pomocí fotografií a doprovodného popisu vám italská astronautka Samantha Cristoforetti krok za krokem popíše, jak se takový skafandr obléká. Není to totiž úplně jednoduchá záležitost.


Pondělí 17. února 2014

„Mnohokrát mi byla položena otázka, jak se obléká Sokol. Pochopitelně, když vidíte všechny ty zipy, není úplně zřejmé, kde je vlastně vstup. Takže tady to je: fotografický návod krok za krokem na oblékání skafandru. V popisku pod každým obrázkem naleznete vysvětlení.“

Takto vypadají skafandry Sokol, když jsou "prázdné" a připravené k obléknutí. Jak můžete vidět, celá přední část trupu je otevřená a právě tudy se skafandr obléká.

Takto vypadají skafandry Sokol, když jsou „prázdné“ a připravené k obléknutí. Jak můžete vidět, celá přední část trupu je otevřená a právě tudy se skafandr obléká.
Zdroj: https://plus.google.com/

Nejdříve vklouznete nohama do otvoru v trupu a obléčete si spodní část skafandru.

Nejdříve vklouznete nohama do otvoru v trupu a oblečete si spodní část skafandru.
Zdroj: https://plus.google.com/

Potom provléknete ruce skrz rukávy.

Potom provléknete ruce skrz rukávy.
Zdroj: https://plus.google.com/

Nyní přichází ta složitá část - dostat hlavu skrz krční kruh. Během mého výcviku jsem byla dost zhýčkaná, protože skafandry Sokol, které jsem používala byly vždy na mou velikost trochu velké, což dělalo tento manévr mnohem jednodušší. Když jsem si minulý týden oblékala můj na míru vyrobený skafandr, musela jsem se snažit mnohem více. Musíte se ujistit, že zadní část skafandru je tak napnutá, jak je to jen možné, a potom musíte skrčit hlavu zatímco taháte krční kruh dopředu. Napoprvé docela složité, ale po troše cviku to zas tak těžké není.

Nyní přichází ta složitá část – dostat hlavu skrz krční kruh. Během mého výcviku jsem byla dost zhýčkaná, protože skafandry Sokol, které jsem používala, byly vždy na mou velikost trochu velké, což dělalo tento manévr mnohem jednodušší. Když jsem si minulý týden oblékala můj na míru vyrobený skafandr, musela jsem se snažit mnohem více. Musíte se ujistit, že zadní část skafandru je tak napnutá, jak je to jen možné, a potom musíte skrčit hlavu, zatímco taháte krční kruh dopředu. Napoprvé docela složité, ale po troše cviku to zas tak těžké není.
Zdroj: https://plus.google.com/

Po protlačení hlavy skrze krční kruh je stav takovýto. Pořád máte přední část kompletně otevřenou a vnitřní membrána je rozpuštěná.

Po protlačení hlavy skrze krční kruh je stav takovýto. Pořád máte přední část kompletně otevřenou a vnitřní membrána je rozpuštěná.
Zdroj: https://plus.google.com/

Potom, jakmile si na hlavu nasadíte svou rádiovou náhlavní soupravu, prostrčíte kabel skrz krční kruh a připojíte je na vnitřní straně skafandru.

Potom, jakmile si na hlavu nasadíte svou rádiovou náhlavní soupravu, prostrčíte kabel skrz krční kruh a připojíte je na vnitřní straně skafandru.
Zdroj: https://plus.google.com/

Dále pečlivě složíte vnitřní membránu skafandru a kolem vytvořeného skladu velmi těsně omotáte dvě gumičky.

Dále pečlivě složíte vnitřní membránu skafandru a kolem vytvořeného skladu velmi těsně omotáte dvě gumičky.
Zdroj: https://plus.google.com/

Zavřete břišní část skafandru.

Zavřete břišní část skafandru.
Zdroj: https://plus.google.com/

Nakonec zapnete zip v horní části.

Nakonec zapnete zip v horní části.
Zdroj: https://plus.google.com/

A máte hotovo! Pokud je teplo, můžete připojit ventilační trubici k přenosnému ventilátoru, abyste se udrželi v chladu předtím, než se připojíte k ventilačnímu systému Sojuzu (nebo mnohem častěji, k simulátoru Sojuzu).

A máte hotovo! Pokud je teplo, můžete připojit ventilační trubici k přenosnému ventilátoru, abyste se udrželi v chladu předtím, než se připojíte k ventilačnímu systému Sojuzu (nebo mnohem častěji, k simulátoru Sojuzu).
Zdroj: https://plus.google.com/

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “Deník astronautky, Návod na obléknutí skafandru”

 1. Jirka napsal:

  Ještě mi tam chyběla zmínka o tom, „jak to dělaj kosmonauti?“ Mají ve skafandru pleny?

  • Ondřej Šamárek napsal:

   Ano, pleny v Sokolech KV-2 používány jsou. Ale není to až tak úplně třeba, ti drsnější Rusové před startem praktikují (nebo alespoň v minulosti aplikovali) klystýr a po navedení na orbit se zprovozňuje toaleta v orbitální sekci. Navíc k příletu na stanici při nynějších procedurách zbývá pouze 6 hodin. To už se při troše úsilí vydržet dá.

 2. Keldor napsal:

  Podle popisu na viky sem pochopil že nechrání proti požáru.To my přijde jako poněkud krátkozraké, chrání proti nehodě kterou už sověti zažily ale neposkytuje ochranu proti jiným ohrožením konkretně mě teď napadá požár.

 3. Keldor napsal:

  Je někde detailní popis skafandru sokol ideálně v češtině?
  Zajímalo by mě před čím vším dokáže ochránit.

  • Michael Voplatka napsal:

   Skafandr slouží pro start a přistání v Sojuzu. Není určen pro výstupy do volného kosmu. Sokol slouží především jako ochrana při možné dekompresi lodi (úniku vnitřní atmosféry). V takové situaci se nafoukne a poskytne tělu kosmonauta ochranu před vakuem. Od skafandrů pro výstupy do volného prostoru se tedy liší tím, že je mnohem menší, tudíž lehčí, jednodušší a má méně ochranných vrstev. Nechrání tedy například před kosmickým zářením nebo mikrometeority. Na žádný obrázek s českým popisem skafandru si momentálně nevzpomínám. Ale když na internetu budete hledat výraz „Sokol space suit“ určitě najdete mnoho odkazů.

  • fretka323 napsal:

   Dovolil jsem di přeložit jednu infografiku.
   http://i.imgur.com/B41EX3a.gif
   Bohužel, nikde jsem nenašel to to co zajímá nejvíce – jak konkrétně je vlastně kosmonaut uvnitř oddělený od případného vakua. Kdyby mi to někdo uměl jednoduše vysvětlit, byl bych rád. Nejde mi prostě do hlavy, kam se poděla ta vnitřní membrána, kterou si Saamantha na jednom snímku omotává gumičkou a na dalším už nikde nejde vidět + jak tenhle systém v případě nouze udrží tlak?

   • Michael Voplatka napsal:

    Děkuji za infografiku.

    Kosmonaut je oddělený samotným skafandrem, který je naprosto vzduchotěsný a neprodyšný. Membrána, která se uzavírá gumičkami slouží k neprodyšnému uzavření „vstupu“ do skafandru. Zipy přeci jen nijak netěsní. Membrána je tedy napojená na skafandr po obvodu jeho otvoru a po jejím poskládání je skafandr uzavřen (je-li uzavřeno také hledí helmy). Na fotkách výše to jde krásně vidět (zejména na fotce „Potom provléknete ruce skrz rukávy.“ a dalších dvou následujících). Membrána se pak jednoduše schová pod vnější vrstvu skafandru, která se uzavře zipem. Doufám, že je můj popis trochu srozumitelný.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.