sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Supertajfun pohledem z ISS

Americký astronaut Randy Bresnik, který minulý týden dorazil na ISS už stačil pořídit první opravdu velmi působivý snímek. Do zorného pole jeho fotoaparátu se včera (1. srpna) dostal supertajfun Noru. Jeho střed se v té době pohyboval na souřadnicích 24,7° severní šířky a 137° východní délky, tedy ve Filipínském moři. Rychlost větru se tehdy pohybovala kolem 46 m/s, tedy 165 km/h. Americký astronaut povedenou fotku nasdílel na sociální sítě, kde k nim přidal i svůj pocit: „Supertajfun Noru, úžasná velikost tohohle projevu počasí, doslova z něj cítíte jeho sílu – i z výšky 400 kilometrů.“ Náhledová fotka tohoto článku pak pochází z družice Suomi NPP, kterou provozuje americká agentura NOAA.

Supertajfun Noru, jak jej 1. srpna 2017 vyfotil Randy Bresnik z paluby ISS.
Supertajfun Noru, jak jej 1. srpna 2017 vyfotil Randy Bresnik z paluby ISS.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Dnes už supertajfun zesílil. Jeho větry dosahují rychlosti 51,4 m/s, tedy 185 km/h. Vývoj běsnícího živlu samozřejmě nesledují jen astronauti z ISS. Neocenitelnou práci odvádí i satelity na oběžné dráze. Právě z jejich měření mohou meteorologové vysledovat, zda bude vzdušná masa mířící k jihozápadnímu Japonsku slábnout, nebo zda zesílí, případně jakou konkrétní oblast zasáhne jako první.

Noru vyfocený 2. srpna družicí Aqua.
Noru vyfocený 2. srpna družicí Aqua.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Noru v infraspektru - vyfocený 30. července družicí Suomi NPP
Noru v infraspektru – vyfocený 30. července družicí Suomi NPP
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/noru-npp-72417.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss052e023801_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/noru.a2017214.0405.1km.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/typhoonnoru-suominpp-073017-1555utc.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MichaelM
MichaelM
7 let před

Ano, je tomu skutečně tak. Americký kosmonaut je po dědečkovi také fotograf. Celé své dětství strávil v jeho temné tmavé komoře. (To byla tenkrát taková místnost kde se ve tmě vyvolávaly a tiskly fotky.)

J.BRIČ
J.BRIČ
7 let před
Odpověď  MichaelM

Jen tak pro zajímavost……filmy a fotky se vyvolávaly ve vývojce,ustálili v ustalovači a vypraly ve vodě.Potom se filmy i fotky usušili a bylo hotovo.Ale nikdy se netiskly.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  J.BRIČ

Aby se z vyvolaného filmu (negativu) dostala fotka, musela se ještě zvětšit promítnutím na fotopapír, který se pak musel také vyvolat a ustálit. Tisk by tomu tehdy opravdu nikdo neřekl.

Profic
Profic
7 let před
Odpověď  Vojta

Vývojka – Ustalovač – Přerušovač … Jen pro pořádek, bavíme se o barevné fotce.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.