sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sentinel pomáhá i pěstitelům rýže

V souvislosti s pozorováním Země se velmi často hovoří o tom, jak jsou data z těchto družic užitečná, jak mohou najít uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti, ale stejně si to člověk moc nedokáže představit. Ale když začnou ze světa přicházet zprávy o tom, jak tato data skutečně pomáhají, je to povedený důkaz, který ukazuje význam těchto nebeských pomocníků. Dnes se podíváme na to, jak užitečný umí být evropský program Sentinel – konkrétně Sentinel-1. A nemyslete si, že evropské družice pomáhají jen v Evropě – dnešní příběh nás zavede do Indie.

Vyhodnocení výnosů rýže pomocí družic Sentinel-1
Vyhodnocení výnosů rýže pomocí družic Sentinel-1
Zdroj: http://www.esa.int

Vůbec poprvé v historii této druhé nejobydlenější země světa použila místní vláda data z družic, aby získala informace o ztrátách úrody. Díky tomu se místní farmáři dočkají rychlejšího vyplacení svých pojistek. V místním státě Tamil Nadu žije 68 milionů lidí z nichž zhruba milion pracuje na rýžových polích. V posledních měsících však tato oblast zažívá nejhorší sucha za posledních 140 let. Vinou veder vysychá půda včetně rýžových políček, což s sebou přináší razantní pokles výnosů a ruku v ruce s nimi jdou chudoba a nepokoje.

Je jasné, že družice nedokáží úplně odstranit tyto problémy, ale družice Sentinel-1 se pokusily alespoň zmírnit následky současné situace. Jejich přesné radarové snímkování poskytlo velmi rychle informace o stavu úrody na velké ploše. Úřady měly k dispozici údaje o tom, které oblasti jsou neúrodou zasaženy nejvíce, takže indická zemědělská pojišťovací společnost mohla začít okamžitě vyplácet kompenzační dávky zasaženým farmářům. Do této chvíle už bylo vyplaceno více než 200 000 lidí.

„Hodnocení škod na základě dálkového snímkování z družic nám přináší do programu pojištění velkou objektivitu,“ chválí Malaj Kumar Poddar, generální manažer pojišťovny a dodává: „Kromě posuzování ztrát na úrodě se sněžíme tuto technologii využít i pro vyhodnocení skutečných výnosů na konci sezóny.“ Družice, které snímkují zemský povrch pomocí kamer, dokáží poskytnout užitečná data pouze za denního světla a navíc nesmí výhled na Zemi zakrývat oblačnost.

Družice Sentinel-1 jsou ale vybavené radarem, takže taková omezení nemají. To z nich činí ideální pomocníky pro tropické a subtropické oblasti, kde je neprostupná oblačnost na denním pořádku. V případě aktuálního příběhu se data z radaru spojila s modelem růstu rýže, který vypracoval tým německo-švýcarských odborníků RIICE (Remote-Sensing based Information and Insurance for Crops in Emerging Economies initiative).

Začátek sklizně
Začátek sklizně
Zdroj: http://www.esa.int

Duší celého projektu byl Francesco Holecz, který tuto službu založil ve spolupráci s Mezinárodním institutem pro výzkum rýže, partnery projektu RIICE, univerzitami a zástupci indické vlády. „Spolehlivá opakovatelnost družic Sentinel a jejich krátké intervaly mezi snímky, volný, rychlý a snadný přístup k produktům i vysoká kvalita dat pomohly k realizování systémů monitorujících rýži.“

Gagandeep Singh Bedi, komisař pro zemědělskou výrobu a hlavní tajemník vlády ve státě Tamil Nadu dodal: „Tato technologie dálkového průzkumu nám umožňuje posoudit ztrátu plodin a jejich poškození s mnohem větší transparentností a navíc i rychleji.“ Data ale nachází i další využití – Zemědělská univerzita státu Tamil Nadu a Mezinárodní institut pro výzkum rýže sídlící na Filipínách chtějí údaje využít k posouzení výnosů na konci sklizně. „Věříme, že technologie družicového sběru dat umožní vládě získat objektivní a transparentní informace o skutečných výnosech rýžových plantáží, aby mohli být farmáři zasažení přírodními vlivy identifikováni ještě rychleji.“

Výnosy rýžových polí ve státě Tamil Nadu (tun na hektar) v sezóně 2016/17. Průměrné výnosy v této oblasti přitom bývají mezi 3,5 a 5 tunami na hektar.
Výnosy rýžových polí ve státě Tamil Nadu (tun na hektar) v sezóně 2016/17. Průměrné výnosy v této oblasti přitom bývají mezi 3,5 a 5 tunami na hektar.
Zdroj: http://www.esa.int

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Sentinel-1_large.jpg
http://www.esa.int/…/Assessing_rice_crops_with_Sentinel-1.jpg
http://www.esa.int/…/Start_of_rice_cropping.jpg
http://www.esa.int/…/Rice_yield.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
7 let před

Díky za bezva článek, moc se mi líbil. Je mi líto, že tu není diskuze, ale ono k němu není co dodat. Tak snad jen že by si zasloužil štítek Kosmonautika pomáhá, protože je to zářný příklad.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Honza

Díky za pochvalu i za tip. Štítek přidán.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.