sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – červenec 2017

RS-25 zdroj: extremetech.com

V prvním prázdninovém měsíci polevila činnost agentur a kosmických firem, hlavně, co se týká startů raket. Na floridském kosmodromu panuje v těchto dnech čilý stavební ruch. To je ostatně důvodem, proč jsme se dočkali pouze jednoho startu SpaceX, konkrétně s družicí Intelsat 35e. NASA alespoň testovala motor RS-25 pro raketu SLS. Na opačné straně Zeměkoule vyletěla vstříc ISS raketa Sojuz se stejnojmennou lodí a s opravdu mezinárodní posádkou. Velké horko bylo v červenci technikům Čínské kosmické agentury, když jim během letu selhala nejsilnější raketa Dlouhý pochod-5.

V rubrice Kosmonautika v kostce vás čeká tentokrát představení nových kanadských astronautů, nový rentgenový teleskop, vylovení lodi Dragon, testování Orionu, prodloužení měsíční mise LRO, výhled startu družice PROBA 3, nevídané detaily obří rudé skvrny Jupiteru, novinky okolo rakety SLS, Webbův teleskop v kryokomoře, nová čínská mise k Měsíci, zrušení Red Dragonu, vývoj Crew Dragonu, budoucí zmenšená verze ITS a spousta dalších krátkých zpráv.

Téměř 25 minut kosmonautického měsíčníku Vesmírné výzvy je pro vás připraveno, stačí jen jeden klik na obrázek videa.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2016/03/rs25-640×353.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka
Jirka
7 let před

JUICE se vyslovuje „džjús“ a ne „džujs“, to je typický čingliš. (Bylo to hodně k slyšení už před mnoha lety, kdy se tak jmenovala, tuším, nějaká mobilní služba).

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jirka

Díky za informaci.

RiMr
RiMr
7 let před

Tusim, ze jste puvodni profesi strihac, ale i tak klobouk dolu, spousta skvele prace.
Diky.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  RiMr

Původní profesí přímo ne, začínal jsem jako televizní redaktor, pak ale odešel můj kolega kameraman a tak jsem na čas přešel ke kameře, ke které patří i střih.
Díky moc za pochvalu. 😉

JosVerstapen
JosVerstapen
7 let před

Já jenom dodám, že to bylo skvěle zpracované video se spousty zajímavými informacemi.
Trošku mě zklamal fakt, že SpaceX nepočítá při crew Dragon s motorickým přistáním :(( škoda.
Nevíte o kolik bude zvýšena jeho hmotnost díky systému padáků?
Díky moc M.

RiMr
RiMr
7 let před
Odpovědět  JosVerstapen

…o nic… padáky tak vždy být měly.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  JosVerstapen

Díky moc za pochvalu! Co se hmotnosti týče, nemělo by to být o moc. Padáky tam stejně měly být pro případ asistence – pokud by selhaly některé trysky, měly se vystřelit padáky a zbývající motory jim trochu pomoci. Takže nyní je bude stačit jen trochu zvětšit.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2017/08/05/vesmirne-vyzvy-cervenec-2017/