Latitude
Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.
Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.
Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.
Společnost Planet Labs získala víceletý kontrakt v hodnotě přibližně 280 milionů dolarů na dodávku družicových snímků a geoprostorových informací německé vládě.
Družice MethaneSAT, která byla vynesena v březnu minulého roku, selhala. Družice byla určena k měření emisí metanu.
Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.
Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.
Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.
Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Minulý rok byl pro firmu SpaceX nebývale úspěšný. Po dvou těžších letech, kdy raketa Falcon 9 coby vlajková loď firmy prodělala dvě vážné havárie, byl rok 2017 bez nadsázky prvním skutečně vytíženým rokem. Vždyť raketa Falcon 9 absolvovala téměř stejné množství startů jako v předchozích třech letech dohromady! A nejen to. V uplynulém roce SpaceX neusnula na vavřínech a nadále posouvala své dílo vpřed mílovými kroky a stejně jako v minulých letech jsme tak mohli být svědky několika významných světových premiér. Pojďme si tedy vše hezky postupně shrnout a naposledy se poohlédnout za rokem 2017 tak, jak jím prošla firma SpaceX.
V prvním prázdninovém měsíci polevila činnost agentur a kosmických firem, hlavně, co se týká startů raket. Na floridském kosmodromu panuje v těchto dnech čilý stavební ruch. To je ostatně důvodem, proč jsme se dočkali pouze jednoho startu SpaceX, konkrétně s družicí Intelsat 35e. NASA alespoň testovala motor RS-25 pro raketu SLS. Na opačné straně Zeměkoule vyletěla vstříc ISS raketa Sojuz se stejnojmennou lodí a s opravdu mezinárodní posádkou. Velké horko bylo v červenci technikům Čínské kosmické agentury, když jim během letu selhala nejsilnější raketa Dlouhý pochod-5.
Jaký byl právě uplynulý týden v kosmonautice? Zažili jsme třetí start SpaceX za čtrnáct dní a NASA navštívil americký viceprezident. I to jsou události, na které se v rámci Kosmotýdeníku podíváme. V hlavních tématech se však tentokrát zaměříme na nástupce japonské mise Hitomi, nebo na vytváření pozemského kosmického skleníku, ve kterém mohou zájemci zkoušet pěstování rostlin v omezených podmínkách a své výsledky sdílet s ESA. Čekají nás i další tradiční rubriky a přehled všech týdenních událostí z Kosmonautixu. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli.
Intelsat 35e byl nejtěžším nákladem, jaký kdy Falcon 9 vynášel na dráhu přechodovou ke geostacionární. Měření ukazují, že nejvyšší bod dráhy je 42742 km vysoko. 7. července 11:37
SpaceX zveřejnila na Flickru fotky z dnešního startu s družicí Intelsat 35e. Pozemní středisko úspěšně zachytilo její signál. 6. července 10:52
Třetí start Falconu 9 za necelé dva týdny byl dvakrát odložen a nyní se chystá na třetí start. V obou dosavadních případech (pondělí a úterý ráno)byl odpočet zastaven devět sekund před koncem. Podaří se Falconu prolomit prokletí posledních devíti sekund? Věřme, že ano. Aktuální termín je poslední možný před zahájením rekonstrukčních prací na kosmodromu, které na tři týdny znemožní všechny starty. Proto jsme pro Vás připravili i třetí živě a česky komentovaný přenos pokusu o start. Pokud se Vám nebude chtít spát, rádi Vás přivítáme.
Včerejší pokus o start soukromé rakety Falcon 9 s telekomunikační družicí Intelsat 35e byl zastaven devět sekund před zážehem motorů kvůli chybě na navigačním a orientačním systému ve druhém stupni rakety. Startovní okno trvalo jen 59 minut a proto nebyl čas na krátký odklad – start se tedy posunul o 24 hodin a tak si i v noci z pondělí na úterý užijeme ponocování. Tento start sice nebude ozdoben přistáním prvního stupně, ale i tak může SpaceX přinést dva rekordy.
23. června BulgariaSat-1 z Floridy, o dva dny později Iridium Next 2 z Kalifonie … a týden později Intelsat 35e – to je stručný souhrn startů, které na nás SpaceX nahrnula. Oba dva starty, které máme v živé paměti byly něčím zajímavé – viděli jsme druhé opakované použití prvního stupně, nebo nová roštová kormidla. Intelsat 35e by tak mohl vypadat jako chudý příbuzný – nebude se totiž přistávat. Ale ve hře je hned několik rekordů v historii SpaceX – kromě nejkratšího rozestupu mezi starty z jedné rampy jde i o nejtěžší náklad dopravený Falconem 9 na dráhu přechodovou ke geostacionární.
SpaceX umí překvapit. Když už jsme si začali zvykat na víceméně stabilní frekvenci jednoho startu za čtrnáct dní, přišel vložený start s družicemi iridium Next z Vandenbergovy základny. Náhoda tomu chtěla, že dva starty od sebe dělilo pouze padesát hodin, ale dalo se to chápat – každý start proběhl z jiné rampy na opačném pobřeží USA. Nyní ale přichází nečekané překvapení – na Floridě se chystá další start Falconu 9, ke kterému má dojít za méně než deset dní po posledním startu z této rampy. Pokud se to podaří, bude to další rekord – nejen v historii SpaceX, ale i celé rampy 39A!
V noci na dnešek proběhl na rampě 39A statický zážeh Falconu 9. SpaceX na Twitteru potvrdila jeho úspěšnost i termín startu 2. (pro nás 3.) července. 30. června 8:30
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.