AKTUÁLNĚ: Těžká čínská raketa selhala

Ačkoliv čínská média krátce po startu rakety Dlouhý pochod 5 oznámila, že mise byla úspěšná, nebylo to tak. Aktuální informace říkají, že start nebyl úspěšný. Dosavadní analýza dat ukazuje, první problémy se objevily ve 347. sekundě letu. tehdy se u motorové části centrálního stupně objevil výtrysk plynů. O dvě sekundy později přestal pracovat jeden z motorů YF-77 a řídící počítač chtěl vykompenzovat ztrátu tahu prodlouženým hořením druhého motoru. Ten ale nestačil a sestava začala ztrácet výšku. Centrální stupeň nebyl odhozen ve 466. sekundě letu ale až o 109 sekund později.

Snímek z přímého přenosu zachycuje moment, kdy se trajektorie začala odchylovat od plánovaného průběhu.

Snímek z přímého přenosu zachycuje moment, kdy se trajektorie začala odchylovat od plánovaného průběhu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Druhý stupeň už to měl marné – měl hořet 4 minuty a 48 sekund, ale ve skutečnosti to byly jen tři minuty a 15 sekund. Sestup rakety tak pokračoval a ve výšce zhruba 75 kilometrů se rozpadla. Vynášený náklad – experimentální družice Shijian-18, která měla zkoušet nový vysokorychlostní přenos dat – byla ztracena. Nejpravděpodobnější příčinou selhání motoru YF-77 se zatím jeví chyba na turbočerpadle.

Aktuální selhání nejsilnější čínské rakety je poměrně velký problém. Nejde teď jen o vynášený náklad Shijian-18, ale i o budoucí projekty. Vždyť už v listopadu letošního roku měla tato raketa vynášet k Měsíci ostře sledovanou misi Chang’e-5, která má za úkol přistát na Měsíci, odebrat z něj vzorky a dopravit je na Zemi.

Zatím není jasné, jak dlouhé bude vyšetřování dnešního neúspěšného startu, ale je potřeba počítat s tím, že může dojít k odkladu lunární mise. Na této raketě má navíc v roce 2019 startovat modul Tianhe – základ modulární čínské stanice. Je tedy bezpodmínečně nutné, aby tento nosič fungoval bez problémů. Už loňská premiéra této rakety nebyla bez komplikací – druhý stupeň se tehdy vypnul o 11 sekund dříve a horní stupeň musel dohánět ztrátu.

Zdroje informací:
http://news.xinhuanet.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/136396340_14984803531501n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DDu68GsXoAI0M47.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “AKTUÁLNĚ: Těžká čínská raketa selhala”

 1. Honza napsal:

  Máte daleko lepší živě komentované přenosy, než „největší a nejvlivnější mediální organizace v Číně“ (en wiki). Takže díky 🙂

 2. Petr Kasan napsal:

  Dovolím si odkaz na projev gen. Hytena, který nabízí zajímavý pohled na selhávání (nejen) v kosmonautice: http://spacenews.com/if-america-wants-to-succeed-it-needs-to-learn-to-fail-top-general-says/

 3. stealer napsal:

  Potvrzuje se, že úspěšné zvládnutí technologie kyslíko-vodíkových motorů je skutečné mistrovství a k jeho dosažení vede trnitá cesta. Pozitivní je, že selhání fatálně nenarušilo strukturu nosiče – když by si nenaložili 7,5 tunového cvalíka, tak by to ten jeden motor na orbitu možná dotlačil a škoda by nevznikla. Do listopadu je zatím relativně dlouhá doba, určitě to bude pro soudruhy výzva, aby Měsíční mise odstartovala včas nebo alespoň dříve, než bychom po obdobném selhání čekali.

 4. Racek napsal:

  Pokaždé mě neúspěch zamrzí. Tentokrát hlavně kvůli té superzajímavé misi Chang’e-5. No, Číňané se ale nikdy nevzdávají, i když to tak někdy vypadá. Jak známe s historie.

 5. matikom napsal:

  Je to velká škoda, snad se vychytají mouchy hned na začátku, držím palce

 6. Pavel Riedl napsal:

  V seriálu ‚Kosmo‘ viník nafasoval koště a šel zametat kosmodrom. Jeho místo přebral okamžitě další v řadě.

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Bohužel tento postup znamená, že ve vývoji budou stále jen junioři.

   Odborník je člověk, který se již dopustil všech běžných chyb.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Junioři mne pobavili. 🙂 Odborník je člověk, který přichází z jiného města, v době nadnárodních firem, z jiné země. Každý technik, který měl někdy potíže se zpožděným projektem, ten problém zná. Manažeři musí před nejvyššími šéfy projevit aktivitu, tak zařídí příjezd (přílet) odborníků. Ti nejsou seznámeni se záludnostmi konkrétního projektu a svými dotazy zdržují skutečné řešitele. Po vyřešení problémů už nikdo nezjištuje, zda přivolaní odborníci skutečně pomohli.
    Manažeři všech zemí, neotravujte! Věřte, že přidáním lidí do projektu se projekt zpozdí! Omlouvám se za OT, ale musel jsem reagovat na nesprávnou definici odborníka. 🙂

 7. Kenny007 napsal:

  Bohužel se to stává. Ale pokud záznamy z telemetrie dokáží objasnit co se přihodilo tak je to jen věc nápravy daného problému. A lepší teď s experimentálním nákladem než potom s modulem nové stanice. Snad každý nový nosič si prochází porodními bolestmi.

 8. Malky napsal:

  Jediná dobrá věc je, že k Měsíci se dá startovat prakticky kdykoliv, takže odklad té mise může být jen nejmenší nezbytně nutný. Ne jako u Marsu, kde je to minimálně dva roky, nebo nedej bože při misích k vnějším planetám…

 9. Spytihněv napsal:

  Safra, safra. To tedy reálně hrozí, že letošní počet startů mimo oběžnou dráhu Země bude nula. Pokud to nezachrání soutěžící nadšenci.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.