sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Privatizace kosmického teleskopu?

Spitzerův teleskop možná čeká zajímavá budoucnost. NASA nevylučuje, že by jeho provoz mohl být privatizován – od státní agentury by ji převzal soukromý provozovatel, nebo akademická instituce. V roce 2019 totiž vyprší období financování tohoto projektu ze strany NASA. Tento infračervený teleskop startoval v roce 2003 a měl fungovat pět let – technika sice funguje, dalekohled posílá informace o vzdálených galaxiích, ale i o planetách a asteroidech v naší soustavě, ovšem jak se stále vzdaluje od Země, zhoršují se možnosti komunikace s ním. Přesto má stále co nabídnout. NASA však kvůli omezenému rozpočtu musí dvakrát rozhodovat, kterou misi ještě zachová a které se vzdá.

NASA vloni schválila prodloužení jeho služby do roku 2019, aby byla zajištěna kontinuita pozorování, kterou bude dále zajišťovat Dalekohled Jamese Webba. Tato vlajková loď astronomie za více než 10 miliard dolarů má přinést největší posun v astronomii od vypuštění Hubbleova teleskopu. Spitzer operuje na stejných vlnových délkách jako JWST a může tak vyhledat cíle, které jeho nástupce prozkoumá. Souběžné snímkování dvou cílů oběma teleskopy zase pomůže urychlit kalibraci JWST.

Spitzerův vesmírný dalekohled obíhá na heliocentrické oběžné dráze.
Spitzerův vesmírný dalekohled obíhá na heliocentrické oběžné dráze.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Paul Hertz, ředitel astrofyzikální divize v NASA tento týden prohlásil, že Spitzer by měl být v dobrém stavu i po roce 2019 a mohl by být privatizován převodem z JPL a Lockheed Martin na soukromou instituci. Něco podobného už se stalo, když agentura stejným způsobem privatizovala teleskop GALEX na Caltech. Ale zpátky ke Spitzeru – poslední rok, kdy má zajištěné financování je fiskální rok 2018, který začne 1. října. V jeho rámci agentura vydá na provoz teleskopu 11 milionů dolarů.

Spitzer se momentálně pohybuje 235 milionů kilometrů od Země, je na oběžné dráze kolem Slunce, která je velmi podobná té, po které obíhá naše planeta. Teleskop obíhá „za Zemí“ a vypadá to, jako kdyby se ji snažil dohánět. Ve skutečnosti se ale vzájemná vzdálenost stále zvětšuje. I přesto, že už svou základní misi výrazně překonal, stále se může chlubit mnoha objevy. V únoru třeba objevil planetární systém se sedmi planetami o velikosti Země.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/22165235/SIRTF_ir_2_Sm.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/spitzer.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Hezký důkaz přo kritiky SLS, že NASA má fakt ořezaný rozpočet. V porovnání s cenou nové družice mi 11 M$ za rok mi přijde za hubičku a stejně je nemají. Doufám, že se někdo najde, nemám sice představu, kolik si můžou dovolit univerzity do toho vložit, ale snad to vyškrábou. Pokud je Spitzer v pořádku, tak by to byla obrovská škoda to končit.

Adam
Adam
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Nahrávku na smeč je třeba využít 🙂

Tedy… akorát jsem si teď, bez dlouhého přemýšlení, vzpomněl, že PAT-1 Orionu v 2010 stál více jak $ 200 mio. Tedy více jak 18 let provozu Spizeru. No, když nebudu mlaskat a budu velmi velkorysý tak 5 let by stačilo, možná 3.

Tohle, co chlapci poslední dobou předvádí, je opravdu výsměch. Chybí mně tu jeden smajlík, u kterého cosi letí od úst 🙂

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Adam

Rozpočet na provoz Spitzerova teleskopu není konstantní ve výši 11 milionů USD ročně, ale s blížícím se koncem mise se postupně snižuje. Například ve fiskálním roce 2008 činil 68,4 milionů USD. V žádosti o rozpočet NASA na FY 2018 je 11 milionů USD, výhled na FY 2019 je 9,5 milionů USD a na FY 2020 je 3,5 milionů USD.

Adam
Adam
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

O to je to info horší, ne?

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Vůbec ne. Spitzerův teleskop měl mít původně roční rozpočet něco přes 3 miliony USD od FY 2012.

Adam
Adam
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

No já teda nevím, ale podle mě lze řešit věci budoucí… minulost už měnit nelze. Možná mně ale něco uniká a rád se nechám poučit.
Pokud je to jinak, pojďme např. vyřešit špatné zrcadlo u HST a potom můžeme pokračovat – témat najdeme hodně.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Věci minulé jsem neřešil, spíš jsem měl pocit, že to řešíte Vy, když jste náklady na provoz Spitzerova teleskopu porovnal s testem PA-1 (který se uskutečnil z posledních přidělených peněz čtvrt roku po rozhodnutí o ukončení programu Constellation). Snažil jsem se tedy vysvětlit, že době kryogenní mise Spitzerova teleskopu NASA vydávala na jeho provoz kolem 70 milionů USD ročně. Mimochodem, položka Spitzer představuje 0,2% z rozpočtu kapitoly Science NASA ve FY 2017, která činí 5,765 miliardy dolarů.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

On ale není úplně v pořádku:
– stále více se opožďuje (vzdaluje) za Zemí na společné oběžné dráze kolem Slunce = horší signál/pomalejší datový tok
– má vyčerpané chladivo a tím pádem je na půl slepý
– pozorované spektrum (zvlášť po vyčerpání chladiva) se dost kryje s JWST (spitzer v současnosti mimo jiné vytipovává cíle právě pro JWST)
(JWST se svoují plochou a citlivějšími přístroji bude moci zastat – v daném oboru spektra spitzerovu práci ve zlomku času)
– i spitzerův „servisní“ tým jsou špičkové „lidské zdroje“ které NASA možná plánuje využít efektivněji (kromě JWST se připravuje na svoji misi i WFIRST)

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  3,14ranha

Díky za podrobnější info.
Jen dodám, co mě napadlo teď. NASA nebude nabízet zajíce v pytli, každý zájemce bude znát jeho klady i zápory. A třebas díky tomu, že si ho vezme do své péče, bude přizván příště při spolupráci na dalším projektu. Jasně, asi trošku už spekuluju, ale to snad není na škodu.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Tahle dráha je super. Spitzer se snaží dohnat Zemi, ale ta je rychlejší a nejen, že mu uniká, ale za X desítek let ho naopak ona docvakne zezadu 🙂

Dobrá zpráva o pokračování mise, ale myslel jsem, že pokud jde o chladící médium, musí to mít už opravdu nahnuté.

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Pokiaľ viem spitzerovmu teleskopu došlo chladivo už dávno aktuálne ide v teplom režime 😉
http://www.spitzer.caltech.edu/news/436-ssc2009-12-NASA-s-Spitzer-Begins-Warm-Mission
Článok z 5.15.09

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  Samo

„Telescope has run out of the coolant that kept its infrared instruments chilled.“
Teleskop minul chladivo ktoré udržiavalo jeho infračervené prístroje chladné.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Samo

Máte pravdu. Spitzerova teplá mise. IR už asi moc nejde, ale jiné úkoly zvládá. Třeba tranzitující exoplanety.

Alois
Alois
7 let před

Každá sonda má plánovánu určitou životnost, aby splnila úkoly pro které byla vypuštěna. Vzhledem k dlouhověkosti amerických sond, a je jich přehršle, se nelze divit tomu, že prodlužování jejich misí “ do nekonečna“ zatěžuje rozpočet NASA neplánovanými a nijak nezanedbatelnými výdaji. V případě této sondy již 3x překročila plán a splnila všechna očekávání. V příštím roce bude startovat její nástupce nové generace. Pokračování mise souběžně s ní je mrhání penězi a současně kvalifikovanou obsluhou, která by mohla zajišťovat jiné, pokročilejší mise.
Předání soukromému sektoru je vynikající alternativou úplného vypnutí.
Smysl prodlužování mise má význam pokud se dají očekávat zásadní objevy a ty již nelze očekávat a naopak lze je téměř s jistotou očekávat od budoucího nástupce sondy.
To by zanedlouho NASA obsluhovala jen vysloužilé sondy a pro nové by neměla kapacity.

Petr Šída
Petr Šída
7 let před
Odpověď  Alois

Nemáte pravdu, smysl má i mravenci mapovací práce, aneb proč vypínat dráhy stroj, který odvede práci, kterou jinak nejde udělat, nebo jde ale jenom za cenu blokování času u jiných sofistikovanějších zařízení. Zásadní objevy jsou třešnička na dortu, ale podmiňovat jimi existenci je nesmysl.

Převod na jinou organizací je skvělý plán.

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  Petr Šída

Jestliže sonda pracuje 15 let, tak vývoj v oboru na ni nečeká a dále se rozvíjí. Z toho plyne, že tým pečující o sondu může v oboru zaostat. Ideální stav by byl, kdyby sondu provozoval špičkový tým NASA max s jedním prodloužením s výjimkou reálného očekávání zásadního objevu a poté sondu provozoval soukromý sektor, nejlépe univerzity jako u této sondy, ale mnohem dříve. Stejně univerzity dodávají řadu přístrojů od samého počátku kosmonautiky.
Smyslem je aby NASA převedla špičkové vědce z rutinní na špičkovou vědeckou práci.
Samozřejmě musí být individuální přístup. Příkladem jakou rovery Oppy a Cur. V prvém případě by stačila technická obsluha a vědce volat jen pokud by narazili na něco zvláštního u Cur je to naopak, po několikerém prodloužení se teprve nyní dokondrcal ke středové hoře kráteru, kvůli níž byl tamo zacílen.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  Petr Šída

To by stálo za debatu, protože spitzer na „mravenčí“ práci třeba vůbec nemusí být efektivní ! Na wiki se píše že jednou denně se musí natočit (pevnou) anténou k Zemi a hodinu odesílá data

To už by se možná vyplatilo Spitzera zaříznout, trochu si odtrhnout od huby a trochu poprosit strýčka Sama (kongress) a udělat specializovanou sondu (bez chladiva je spitzer napůl slepý = to co dnes vidí už se dost kryje s ostatními přístroji, včetně pozemských)

Kupříkladu „naše“ evropská astrometrická družice GAIA zmapuje doslova miliardu objektů v naší Galaxii za pár let za cenu „pouhých“ 700 milionů eur
– také její filosie práce je jiná než u „velkých tlustých rour“ – Gaia pomalu rotuje a pohybující se body hvězd přechází přes jednotlivé pixely senzoru

V tomhle jde technika strašně dopředu, dnes je větší a DRAŽŠÍ problém ta data uskladnit a zpracovat, než postavit speciální mapovací sondu co ta data nasbírá !

Petr Šída
Petr Šída
7 let před
Odpověď  3,14ranha

Sonda typu Gaia na mapování exoplanet nestačí, na to prostě tu velkou tlustou troubu potřebujete

A že na zemi jsou výkonnější stroje, nu jsou, ale všechny mají hodně co dělat, tak proč nevyzdimat co to jde stávající hardware, je rozdíl sehnat 11 mega na provoz a 500 mega na stavbu ( a pak platit provoz)

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  3,14ranha

Gaiu jsem dal jako příklad „mapovací“ sondy. Gaia zkatalogizuje za pár let víc objektů než co by dokázaly „velké roury“ za tisíce let.

Přímo na mapování „kandidátů“ exoplanet (tohle slovíčko se dnes často poněkud nafoukaně vynechává) může sloužit jiný typ (design) přístrojů, třeba:

MASCARA (ta konkrétně pro pozemní fotometrické hledání kandidátů u nejzářivějších hvězd oblohy – do 8mag)

http://www.astro.cz/images/obrazky/original/098460.jpg

Josif
Josif
7 let před

Když vidím, co zvládl Spitzer, tak si ani neumím představit, co najde JWST.

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před

Takovéhle problémy Rusové nemají …

JardaP
JardaP
7 let před
Odpověď  Jiří Kos

Ani jihoameričti indiáni.

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před
Odpověď  JardaP

Nevšiml jsem si, že by jihoameričtí Indiáni vypouštěli kosmické sondy. Ale třeba mi něco uniklo …

maro
maro
7 let před
Odpověď  Jiří Kos

A není to špatně, že je nevypouštějí?

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Jiří Kos

Pokud je mi známo, tak zatím jediní jihoameričtí indiáni, co mají ambici vypustit sondu mimo LEO, jsou Brazilci. Oznámili na 2020 osmikilovou družici Měsíce. Garatéa-L.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Jiří Kos

A co teprve Kanaďani a Australani. No, možná ani Norové spolu se Švédama, Švýcarama, Němcema a Francouzema dohromady.

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před
Odpověď  maro

Vtipné, příliš vtipné!

Tomáš Vodička
Tomáš Vodička
7 let před

Myšlenka převedení Spitzera na nevládní subjekt mimo NASA je skvělá.

Když ale pomineme ekonomiku, zajímala by mě technická stránka věci: jak vlastně probíhá komunikace s takovou sondou, a kdo má patřičné technické prostředky? Co by případný nový provozovatel potřeboval, aby mohl projekt převzít?

Petr Šída
Petr Šída
7 let před
Odpověď  Tomáš Vodička

Peníze a lidí. Technicky by provoz běžel na stávající infrastruktuře

kastelan
kastelan
7 let před
Odpověď  Petr Šída

Aha, takže technicky se nejedná o privatitzaci ale o převod? protože privatizace by zahrnovala vydání akcií, a to bych si možná jednu pro srandu koupil…

Petr Šída
Petr Šída
7 let před
Odpověď  kastelan

Určitě, pokud se někam přesune, pak nejspíš na nějakou univerzitní institucí

kastelan
kastelan
7 let před
Odpověď  kastelan

Děkuji, trochu zklamání vidět clickbait i na kosmonautix a přímo od majitele, já bych si přečetl stejně článek o převodu, jako o privatizaci…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  kastelan

Chci se velmi důrazně ohradit proti nařčení z clickbaitování. Zřejmě vám uniká význam tohoto slova, jehož obsah mne upřímně řečeno uráží. Co se privatizace týče, tak tady je význam tohoto hesla zkopírovaný z wikipedie: „Privatizace označuje změnu veřejného (státního) na soukromé; zpravidla se tohoto pojmu používá pro převod veřejného majetku do soukromého vlastnictví. Opačným procesem je výkup soukromého majetku státem nebo jeho znárodnění.“ Opravdu tedy nechápu, kde vidíte problém. Dalekohled Spitzer (majetek veřejné -státní- instituce (NASA) bude převeden do soukromého vlastnictví.
Jelikož se poslední dobou podobné názory opakují, cítím potřebu vydat krátký článek, ve kterém uvedu naše stanoviska k celé situaci tvoření nadpisů.

kastelan
kastelan
7 let před
Odpověď  kastelan

Nu vzhledem k tomu že výraz privatizace se nikde jinde než v nadpisu neobjeví, a první z wikiny co na mě vyskočí je že:
“ Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.“
považuji to za, dle definice https://cs.wikipedia.org/wiki/Clickbait za clickbait… Ona totiž ten teleskop může ziskat některá federální instituce a to už Vaši definici splnovat nebude, kdežto převod to splňovat bude… Prominte jestli jsem vás moc naštval ale vzhledem k tomu že i u Vás na foru najde človek spoustu hanopisů na napřesnosti v článcích jiných autoru, považuji za vhodné Vás na to upozornit…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  kastelan

Výraz clickbait je obecně považován za pejorativum, takže se oprávněně cítím dotčen, jelikož si za jeho vhodností stojím.
Pokud Vám wikipedia nepřijde jako vhodný zdroj, mám tu třeba odkaz na web http://slovnik-cizich-slov.abz.cz, kde se u hesla privatizace píše význam: „deetatizace, odstátnění, převedení majetku z vlastnictví státu do vlastnictví jiných, nestátních subjektů“.
Je potřeba rozlišit mezi upozorněním na skutečnou chybu či nepřesnost, což se na fóru občas děje a mezi hledáním problému tam, kde není, což předvádíte vy. Přijde mi úsměvné, že stáčíte debatu do roviny že možná získá teleskop nějaká státní organizace. Máte k tomu nějaký důvod? Dokonce i web spaceflightnow tohle téma uvádí nadpisem NASA might privatize one of its great observatories.

kastelan
kastelan
7 let před
Odpověď  kastelan

No když se teda ptáte ja odpovím a pak se zeptám… Důvod mám takový že v  jsem v ekonomické praxi nikde nevidel že by se mohlo privatizovat cokoliv jiného než akciová společnost, kdežto převézt se může cokoliv kamkoliv… A místo obrazu mít v obejváku pověšenou akcii spitzeru by se mi líbilo… a co jsem hledal v jazykovém slovníku, a i co já vím, tak synonymum slova privatizace není převod ale jak vy správně v diskusi píšete deetatizace

A proč vy jste použil ten mediálně líbivý výraz privatizace v titulku a ve zbytku textu jste používal správně převod??? proto se ptám a proto mi to přijde jako clickbait… tohle řeším od začátku a ještě mi nebylo odpovězeno…

Já definici privatizace čerpám z Ježek, T.
Privatizace čeké ekonomiky: její kořeny, metody a  výsledky.
Praha
: Oeconomica, 2006. A podobné definice lze nalézt v jakýchkoliv skriptech na ekonomiku 2 třeba Cahlík, Hlaváček, Seidler: Makroekonomie. Skripta Karolinum 2010…
Ale toto není debata o definici ale o synonymech. pokud by jste chtel debatu o definici namítal bych (když na mě taháte slovník) že federální neznamená jednoho státu ale více států…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  kastelan

Pokud jde jen o tohle, tak není problém, já tu privatizaci klidně střelím i do článku – už je opravený. 😉

kastelan
kastelan
7 let před
Odpověď  kastelan

Ano byl to problém, děkuji…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  kastelan

Tak už není. 🙂

Tomáš Vodička
Tomáš Vodička
7 let před

Pokud bych se mohl znovu zeptat k té technické stránce věci:
Jaká zařízení se vlastně používají k příjmu dat z družice?
Jde o nějaké přijímače, které provozuje JPL, nebo se to chytá třeba astronomickými přístroji?
Lze celou věc chápat tak, že by si nový provozovatel celou pozemní infrastrukturu pronajímal od NASA, takže by převod měl opravdu jen formálně-ekonomický rozměr?

pbpitko
pbpitko
7 let před

Spitzer môže aj teplom režime dodať ešte hodne významných a zaujímavých dát. Aj v teplom režime je v mnohých ohľadoch stále 1.liga. Stačí si pozrieť Wiki :
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spitzer%C5%AFv_vesm%C3%ADrn%C3%BD_dalekohled
Hlavne časť – teplý režim. Rozhodne nepatrí do starého železa.
pb 🙂

P.S. V U.S.A. je dosť univerzít ktoré by si ho mohli za 11M$ „zakúpiť”. Okrem toho je tam možné prostriedky viacerých aj spojiť a takto zadovážiť si financie v rámci spolupráce univerzít. A keďže by išlo o významný projekt určite by sa našlo aj dosť sponzorov.

pbpitko
pbpitko
6 let před

10 M$/rok by si mohli dovoliť napr. M.I.T. a CalTech, možno ešte aj zo 2-3 iné univerzity.
Tým skôr že táto cena bude klesať. Či už budú mať aj ľudské zdroje je otázne. prvé dve menované celkom určite ÁNO, ale možno aj tie ďalšie.
pb 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.