Kosmotýdeník 249 (19. 6. – 25. 6.)

Právě končící týden formovaly dva významné starty. Jednak jsme se dočkali startu indické rakety PSLV-XL, která vynesla českou i slovenskou družici. Následně přišel start Falconu 9 s již jednou použitým stupněm. Druhý start nás obohatil i o velmi napínavé přistání. I o tom bude řeč v Kosmotýdeníku. Hlavní tématem však bude start tajné ruské družice, které využila velmi zřídka kdy viděnou verzi rakety Sojuz. Podíváme se taky do řídicího střediska sondy Cassini a nevynecháme další tradiční kategorie. Dále zamíříme do řídicího střediska slovenské družice SkCUBE. Přeji vám příjemné čtení a hezkou neděli.

Na netradiční raketě letěl super tajný náklad

V pátek proběhl utajovaný start z ruského kosmodromu Pleseck. Ze severního kosmodromu odstartovala raketa Sojuz ve verzi, kterou jsme mohli vidět teprve potřetí. Nákladem byla tajná armádní družice, o jejímž účelu se vedou bouřlivé diskuze. Kolem startu je hodně ticho a to i na to, že jde o ruskou armádní družici. Pokusme se tedy alespoň poodkrýt, co za účel by taková družice mohla mít.

Sojuz 2.1v při startu z kosmodromu Pleseck

Sojuz 2.1v při startu z kosmodromu Pleseck
Zdroj:https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

O nákladu zmiňovaného startu nevíme vlastně vůbec nic. Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo až dvě hodiny po startu, že je satelit na plánované oběžné dráze. O startu z tohoto kosmodromu se pak vědělo díky plánovaným omezením leteckého prostoru v trajektorii plánovaného startu. A tím veškeré oficiální informace končí.

Mezi námi je však mnoho lidí, kteří se baví tím, že zjišťují pravé účely utajovaných misí. A nemusí to být zrovna zaměstnanci ministerstev vnitra jiných zemí. U tohoto konkrétního startu se podařilo vypátrat několik zajímavých indicií. Veškerá vstupní data použitelná pro pátrání jsme vám už dali, nicméně pátrači měli ještě jedno. Oficiální označení nákladu je všeříkající kód 14F150. Podobné značení používají i jiné ruské armádní mise. Například 14F137 je program družic se schopností pořizovat snímky s vysokým rozlišením, popřípadě 14F149 skrývá vojenské komunikační družice. Pod kódem se tedy skrývá nějaká smysluplná informace.

Družice z řady GEO-IK2

Družice z řady GEO-IK2
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Zmíněné označení se poprvé objevuje v rozpočtových návrzích v roce 2013. Společně s ním se objevuje i název Nivelir-ZU Geodesy, popřípadě také Napryazhenie. Takto se projekt nazývá pro firmu, která dodávala datové a napájecí komponenty. Důležité systémy satelitu a jeho samotnou stavbu pak přebírá ostřílená NPO Lavočkin. Zde nese projekt název Nivelir-L Geodesy. Účel satelitu tedy zřejmě souvisí s geodézii.

Geodézie je vědní obor zkoumající Zemi a tvar jejího gravitačního pole. Zkoumá i změny tohoto pole, které se v průběhu času mění kvůli pohybu tektonických desek a procesům probíhajícím ve svrchním plášti. Průzkum z oběžné dráhy dokáže dodávat aktuální data o topografii povrchu a zároveň měřit proměny gravitačního pole, což napovídá, kde proběhly změny na zemském povrchu.

Sojuz 2.1v připravený ke startu

Sojuz 2.1v připravený ke startu
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Pro mírové účely jsou znalosti těchto detailů důležité, pokud potřebujeme vědět, jak se pohybují tektonické desky, pro zpřesňování map, popřípadě pro sledování pohybu mořských proudů, jejichž pohyb je důležitý pro oceánskou dopravu. Ovšem tento obor má velké uplatnění i ve vojenské sféře. Znalost gravitačního pole je důležitým faktorem při navádění balistických raket, které drobné proměny pole mohou vychýlit a rozostřovat dopadovou zónu. Při znalosti geodetických výchylek můžou být střely mnohem přesnější, což se dnes využívá při přesném bombardování na dálku.

Rusko má se satelity zaměřenými na zkoumání geodézie dlouholetou zkušenost. V roce 1968 vzlétla do vesmíru první sovětská družice specializovaná přímo na geodézii se jménem Sfera. Série těchto sedmnácti družic, které byly nasazovány mezi lety 1968 – 1978 položila základy pro pokročilejší program GEO IK2, kde první družice vzlétla v roce 1981 a poslední v roce 2016. Program měl mezi lety 1994 – 2011 pauzu způsobenou nedostatkem financí, aby posléze v roce 2011 navázal novou misí, která však nebyla úspěšná. Nutno podotknout, že program GEO IK2 byl civilní vědecký projekt a jeho výsledky jsou široce uznávány. Vojenské družice s podobným posláním létaly pod obecným označením Kosmos a číslo. Nově vynesená družice má například oficiální označení Kosmos 2519. O jejich výsledcích samozřejmě není nic známo.

Trajektorie letu

Trajektorie letu
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Zpět k aktuálnímu startu. Dle sledovacích zařízení vyrazil Sojuz 2.1v přímo na sever. Náklad doručil na heliosynchronní orbitu se sklonem 98,7 stupňů vůči rovníku. Sonda tak bude po celou dobu svého oběhu osvětlená.

Motor prvního stupně na Sojuzu 2.1v

Motor prvního stupně na Sojuzu 2.1v
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Když už jsme zmínili raketu, tak velmi netradičně letěla družice na Sojuzu s označením 2.1v. Tento Sojuz má s původním Sojuzem už málo společného. Například nemá ikonické čtyři postranní boostery, které vytváří klasický vzhled této rakety už od návrhu Sergeje Koroljova v padesátých letech. Tento Sojuz má pouze centrální stupeň s jediným motorem NK-33. Tato verze Sojuzu letěla teprve potřetí od svého uvedení v roce 2013. Navíc byl tento start jakýmsi návratem, protože druhý start tohoto nosiče v prosinci 2015 nedopadl úplně dobře. Tehdy selhalo oddělení posledního stupně a náklad spadl po několika dnech zpět na Zem. Druhý stupeň tohoto Sojuzu je shodný s těmi, které používají i verze 2-1B. Tento Sojuz má navíc modernizovaný systém řízení, který umí kombinovat analogové a digitální systémy, aby byla raketa při letu flexibilní. Nosnost zmíněné speciální verze Sojuz je na heliosynchronní dráhu asi 1 400 kilogramů.

Tolik k tomuto výjimečnému startu. Zdrojový článek obsahuje podrobně rozepsané informace o vývoji družic zkoumajících geodézii na ruské, respektive sovětské straně. O něco více je v něm rozepsáno i hledání účelu této tajemné družice. Pro zájemce tak doporučuji si informace dočerpat. V Kosmotýdeníku byly použity jen ty nejpodstatnější z nich.

Kosmický přehled týdne:

Jak jste jistě zaznamenali, tak se SpaceX podařilo podruhé v historii použít již jednou použitý první stupeň rakety. Falcon 9 tentokrát vynášel satelit BulgariaSat-1. Už podle názvu je jasné, že se jedná o bulharský satelit, který má za úkol přenášet televizní signály z geostacionární dráhy. Zajímavé je vyjádření Maxima Zayakova, ředitele společnosti BulgariaSat. Po úspěšném vynesení řekl: „Lidé si neuvědomují, jak je těžké pro malé země, jakou je i Bulharsko, postavit a vynést telekomunikační satelit. Nyní je to díky SpaceX možné, bez nich by to bylo velmi obtížné. Těšíme se na další spolupráci, protože se zdá, že v budoucnu bude cena díky znovupoužitelnosti ještě nižší.“ Fotografie ze startu si můžete prohlédnout níže, nebo využijte přímo flickr SpaceX.

Nyní už jen zopakujeme, že se startovalo z Floridy z rampy 39A. Falcon letěl s prvním stupněm s číslem 29. Při následném přistání si první stupeň hrábl na naprosté dno a zažili jsme dle prohlášení Elona Muska nejnáročnější přistání vůbec. Stupeň jen tak tak trefil plošinu a zřejmě využil veškerých deformačních zón jeho nohou. Gratulujeme do SpaceX. To, co předvádějí s raketami, by ještě před pár lety bylo bráno jako čiré šílenství.

Falcon 9 v1.2 startuje s již jednou použitým stupněm číslo 29

Falcon 9 v1.2 startuje s již jednou použitým stupněm číslo 29
Zdroj: Flicker SpaceX

Falcon 9 vynáší BulgraiSat

Falcon 9 vynáší BulgraiSat
Zdroj: Flicker SpaceX

Po pátečním startu se již nyní můžete těšit na nedělní start dalšího Falconu 9 v1.2. Tentokrát se poletí ze západního pobřeží a pro vynesení deseti družic Iridium-NEXT bude využit zcela nový první stupeň. Startovat by se mělo v půl jedenácté. Start pro vás budeme přenášet Živě a česky. Přistávat se bude na plovoucí plošinu v Tichém oceánu. Navíc nejdříve prosákla informace, kterou Elon Musk následně potvrdil na svém twitteru, že součástí tohoto letu budou nová titanová roštová kormidla, která mají lépe zvládat žár a namáhání během letu. Navíc by měla být účinnější a díky jejich práci bude první stupeň vstupovat do atmosféry pomaleji a bude tedy méně namáhán. Podrobnosti k této inovaci můžete zjistit i na našem fóru.

Podle dostupných informací připravuje Čína sondu k Venuši se zatím neznámým datem startu. Mělo by jít o sondu o hmotnosti 2,35 tuny, která by se při svém průzkumu planety měla usadit na její oběžné dráze a provádět mapování topografie jejího povrchu. Součástí by měl být i modul, který bude létat v atmosféře. Aktuální info se bude objevovat na našem fóru na tomto místě.

V září ukončí po dvaceti letech svoji misi sonda Cassini. Psali jsme a budeme o tom psát ještě mnohokrát. NASA nyní vytvořila výzvu, kde chce nechat osobnosti, které aktivně používají sociální sítě (osobnostmi jsou myšleni učitelé, designéři, umělci, fotografové, blogeři a další), aby se účastnili závěru této mise. Akce je otevřena i pro cizince. Pro dvacítku z nich bude odměnou to, že poslední dva dny mise Cassini budou moct být přítomni v JPL při speciálním programu a přímo z řídicího střediska pak sledovat zánik této významné sondy. Více info zde.

Přehled z Kosmonautixu:

Na portálu Kosmonautix vás informujeme o nejčerstvějších a nejzajímavějších událostech z kosmonautiky. Jaké články a informace jsme vám přinesli během uplynulých sedmi dní? To už v následujícím přehledu. Ještě v neděli jsme vám ukázali, jak se rozvinuje testovací solární panel, který na stanici dovezl Dragon. Z výšin oběžné dráhy ISS jsme se ponořili pod hladinu oceánu a nakoukli do vlhkého pokojíku nové expedice podvodních „astronautů“. Za strastmi kosmických letů jsme se zase vrátili do vesmíru a podívali se na úspěšně vynesenou čínskou družici, která však skončila na špatné oběžné dráze. Úterek nás vzal na historickou výpravu za legendárními stanicemi Saljut, tentokrát na palubu Saljutu 7. Seznámili jsme Vás s novou fotkou, na které sonda Juno vyfotila bouřlivou atmosféru Jupiteru a výsledek je opět dech beroucí. Zajímali jsme se také, jak se vám líbí změny na našem portálu, zejména krátké zprávy. S problémovými družicemi to bylo tento týden trochu horší. Po čínské družici potkal problém také jeden postarší satelit firmy SES. Přípravy k nasazení lodi Orion do provozu zase o kousek pokročily, když zmíněnou loď čekalo prověření její konstrukce. A závěr týdne byl ve znamení SpaceX. Hned dva starty kousek od sebe a oba jsme Živě a česky komentovali. Před těmito starty nás však čekala jedna lahůdka. Na indické raketě PSLV-XL vzlétly do vesmíru dvě zajímavé družice – jedna slovenská SkCUBE a pak i český VZLUSAT-1. Start jsme opět Živě a česky komentovali. Dokonce i armáda musí občas čekat na vynesení svých projektů. Tentokrát to potkalo malou experimentální družici. Po úspěšném indickém startu přišel očekávaný start Falconu 9, který využil již jednou použitý první stupeň a zvládl svoji misi na jedničku. Výzkum gravitačních vln je nyní na pořadu dne a tak se i NASA rozhodla přidat do evropského projektu LISA. Motory spalující metan jsou v posledních letech hodně oblíbené – stojí o ně i Evropa.

Video týdne:

Čína i nadále experimentuje s prvním exemplářem zásobovací automatické lodi TianZhou 1, která je připojena k orbitální stanici Tiangong 2. 21. června proběhl další pokus odpojování od stanice. Loď se od stanice oddělila a poté přeletěla na svoji vlastní oběžnou dráhu ve výšce 390 kilometrů. Zde bude provádět další experimenty a vypustí například i cubesat. Poté jí čeká opětovné automatické spojení se stanicí. Nyní bylo z tohoto odpojení zveřejněno i video, a protože multimediálních záležitostí o čínských programech není mnoho, tak ho tu máte jako video týdne.

Snímek týdne:

Mít první družici ve vesmíru není nic, co se stává až tak často. Z principu věci se to stává u každého státu jen jednou a to už je důvod k oslavě. Jak byl nadšený tým slovenské první družice SkCUBE ukazuje fotografie z jejich facebooku. Bohužel jsme se nedočkali podobných snímku od týmu satelitu VZLUSat-1 a tak dáváme dvě fotky ze Slovenska a přejeme jim, ať jim družice dlouho vysílá a perfektně funguje!  O aktuálním dění kolem družice se můžete dočíst i na našem fóru.

Řídicí středisko slovenské družice SkCUBE

Řídicí středisko slovenské družice SkCUBE
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Tým slovenské družice SkCUBE

Tým slovenské družice SkCUBE
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

PS: přikládáme záznam z našeho Živě a česky komentovaného přenosu z tohoto pro naše státy tak významného startu.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/soyuz-2-1v-lifts-off-with-secret-military-satellite/
http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=43&t=1399&start=80
https://www.nasa.gov/social/witness-cassini-s-finale-at-saturn-live-from-jpl

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/spacex/
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/19401812_1495194640518711_8407405660222308391_o.jpg?oh=c36970d9a9c5450f6900894b7d8541f4&oe=5A10CA6E
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/19390733_1495143437190498_3840679906504116419_o.jpg?oh=1dfb9a3996fff14079b7091fe016819d&oe=59D5B503
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/06/KSTlaunch.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/06/7969331_orig.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/06/geo-ik-2-08.6c4819446f9974167d131f986b9c83651872.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/06/2-1y-nivelir.jpg
http://eng.mil.ru/images/upload/2015/EVS_0691%281%29.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/12/03182342/soyuz21v2.png

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 249 (19. 6. – 25. 6.)”

 1. Sobotka napsal:

  Člověk by samým očekáváním div nehádal, že ty kormidla budou kdoví jakej výkřik budoucnosti a ony jsou nakonec, docela logicky, vlastně vpodstatě stejný.

 2. ptpc napsal:

  Opäť výborný diel!
  Dozvedel som sa kopec zaujímavých informácii o ktorých som nevedel. 🙂

 3. Andrej Vrbenský napsal:

  GEO IK 2 vážil 900 kg takže tam je rezerva 500 kg. Zmestil by sa pokusný satelit ako Kosmos 2499?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.