ANKETA: Jak se Vám líbí krátké zprávy?

Logo kosmonautix.cz

Přesně po čtyřech měsících jsme se rozhodli, že se na Vás, naše čtenáře, obrátíme s novou anketou. Mnoho z Vás nám poslední dobou psalo, že by se měla anketní otázka změnit a někteří nám dokonce poslali tipy na nové ankety, za což Vám velice děkujeme. Nakonec jsme se rozhodli založit anketu, která cílí na novinku, které jsou dnes přesně dva týdny. 6. června jsme do horní části pravého sloupce vložili krátké zprávy, aby našim čtenářům nic neuniklo. Po 14 dnech by nás tedy zajímal Váš názor na tuto novinku. Vedl tento krok správným směrem, nebo jsme šlápli vedle?

Jak jsme psali v seznamovacím článku, krátké zprávy zavádíme především proto, abychom mohli informovat opravdu o všech zajímavých momentech, dokonce i o těch, které jsou moc krátké na to, aby se z nich dal udělat krátký článek. Krátké zprávy nám otevřely dveře k aktuálnímu zpravodajství a díky nim můžeme našim čtenářům poskytnout aktuální zajímavosti. Krátké zprávy jsou volný formát, který reaguje na počet dostupných novinek. Někdy proto nemusí vyjít dva dny žádná krátká zpráva a jindy zase může vyjít deset zpráv za den. I zde bych chtěl ještě jednou upozornit, že zavedení krátkých zpráv rozhodně neznamená, že opouštíme naše klasické články – ani velké, ani malé. Krátké zprávy jsou pouze jejich doplňkem.

Jako vždy bude součástí článku o nové anketě i vyhodnocení ankety právě skončené. Ptali jsme se Vás, jakou tipujete úspěšnost přistávání Falconů 9 v roce 2017. Do statistiky se pochopitelně započtou pouze skutečné pokusy o přistání. Když je náklad moc těžký a přistávat se nebude, do statistiky se to samozřejmě nezapočítá. Anketa byla spuštěna 20. února a celkem v ní hlasovalo 2 122 čtenářů, což je v historii našich anket rekordní počet. Každý hlasující mohl hlasovat jen pro jedinou možnost. Výsledky dopadly takto:

Výsledky ankety: „Tipněte si, jaká bude v roce 2017 úspěšnost přistávání raket v podání SpaceX.“

Výsledky ankety: „Tipněte si, jaká bude v roce 2017 úspěšnost přistávání raket v podání SpaceX.“
Zdroj: Autor

Anketa, která běžela po třetinu roku nám přinesla rekordní počet hlasů, což bylo do jisté míry způsobeno i atraktivitou tématu, protože podle statistik už dávno víme, že čtenáři mají rádi SpaceX a informace o jejích projektech. Za velmi pozitivní považuji, že drtivá většina čtenářů našeho portálu věří, že havárií během přistání bude minimum, nebo dokonce vůbec žádné. Možná nejlepší ale je, že nejvíce hlasů získala možnost 90-99%. Poměrně jasné vítězství této možnosti ukazuje, že přistávání prvních stupňů ještě nepovažujeme za rutinu. Vždyť první úspěšné přistání přišlo teprve před rokem a půl! Kdo bude mít nakonec v téhle tipovačce pravdu se ukáže až za šest měsíců, ale zatím SpaceX drží pro letošek 100% úspěšnost.

Zaujal mne ale i opačný konec pořadí. Možnost 60 – 69% dostala jen 19 hlasů, možnost 50 – 59% dostala pouhé tři hlasy a podle vývoje této statistické řady by se dalo čekat, že poslední možnost, tedy „méně než 50%“ dostane maximálně jeden hlas. Opak byl ale pravdou. Pro nejhorší možnost hlasovalo 29 čtenářů, což tuto možnost poslalo na třetí místo od konce. Tady se vyplatí zastavit a zamyslet se. Proč získala tato možnost tolik hlasů? Do hlav pochopitelně nikomu nevidíme a proto můžeme jen spekulovat.

Ano, někdo se mohl překliknout, ale stejně je tu skoro 30 lidí, kteří hlasovali pro méně než poloviční úspěšnost – zvlášť když v loňském roce firma uspěla v 62,5% pokusů. Nabízí se samozřejmě možnost, že někdo tuto variantu zvolil jen z legrace, z hecu, bezdůvodně. Ale kdo ví, možná k nám chodí i lidé, kteří SpaceX úspěch nepřejí. Ale to už bych se dostával do spekulací, kterým bych se rád vyhnul. Každopádně je ale „chvost“ ankety velmi překvapivý.

Děkujeme Vám, že jste se do hlasování zapojili a v této odlehčené anketě, kde o nic nešlo, jste rozdali své hlasy. Stejně tak budeme rádi, když budete hlasovat i v anketě nové. Upřímně řečeno nečekáme, že tato anketa nasbírá tolik hlasů jako ta minulá – jednak je to tím, že tipovací anketa je více nezávazná, ale je potřeba počítat i s tím, že po zavedení krátkých zpráv sklouzly ankety níže a jsou méně na očích.

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

52 komentářů ke článku “ANKETA: Jak se Vám líbí krátké zprávy?”

 1. Petr napsal:

  Kratke zpravy jsou prima, priznam se, ze jsem na ne prisel az po precteni velkeho uvodniho clanku. Vetsinou Vas web ctu na iPadu a zpravidla si upravim sirku zobrazeni na sloupec hlavniho clanku, tedy co je mimo vlastne nevidim. No a protoze jsem v ty dny nestihal cist vechny Vase clanky, mijel jsem kratke zpravy nekolik dni. Rozhodne musim podekovat za upozorneni velkym clankem. Dekuji.

  Jedine pro co bych se primlouval k uprave na kratkych zpravach (pokud to pujde) je aby hypertextove odkazy v textu zpravy byly viditelne a aktivni ve vsech moznostech zobrazeni. Aktualne je hypetextovy odkaz neviditelny v pripade, kdyz se otevre nadpis Kratke zpravy a vidite Kratke zpravy jako hlavni clanky.

  Diky vsem z redakce za uzasne cteni, ktere nam tu servirujete, je to opravdova radost Vas web kazdy den navstivit.

 2. sima napsal:

  Ahoj, kratke zpravy se mi libi, jen bych se priklonil k tomu, aby u normalniho clanku odkaz ‚dalsi‘ vedl na clanek a ne na kratkou zpravu. Jinak diky za dalsi bezva inovaci.

 3. J.BRIČ napsal:

  Chlapci,děláte to dobře-dík vám za to!!!

 4. Jiný Honza napsal:

  Krátké zprávy jsou fajn.

  Víc než počet hlasu pod 50% u minulé ankety mě překvapila vaše reakce.
  Vždyť statisticky je to úplně zanedbatelná skupina. Já bych čekal, že takových vtipálků/pesimistů bude více.
  Navíc realisticky vzato, jedno zásadní selhání při přistání (např. výbuch motoru) na počátku roku následované selháním při startu by klidně mohlo uzemnit Falcony do konce roku a těch 29 by nám ostatním vytřelo zrak.

  • Dušan Majer napsal:

   Překvapilo mne to proto, jak s klesající úspěšností klesal počet hlasů a najednou měla nejhorší možnost skoro 10× více hlasů, než druhá nejméně úspěšná. Kdyby to bylo 5 – 10 hlasů, mávnul bych nad tím rukou, ale skoro 30 mne překvapilo. Navíc to číslo se nenaakumulovalo na začátku, kdy to bylo matematicky možné – hlasy pro tuto možnost přibývaly prakticky rovnoměrně i v dalších měsících.

 5. Havi napsal:

  K aktualnej ankete ja by som aj niektore clanky zaradil do kratkych sprav napriklad video z montaze rakiet spacex kde toho moc na citanie nebolo.
  A este trochu kritiky k starej ankete chyba mi tam moznost viac ako 100% lebo ak pristane tento stupen tak sa da teoreticky povedat ze ma uspesnost v roku 2017 200%. Kedze uz raz uspesne pristal ale inak vam fandim pokracujte dalej robite to profesionalne.

  • Dušan Majer napsal:

   Ohledně videa ze SpaceX – zrovna tohle téma jsem začal tvořit jako krátkou zprávu, ale když to bylo hotové, měl jsme pocit, že by si to zasloužilo víc, takže z toho vznikl krátký článek.

   % – není to tak. Neřešíme počet stupňů, ale poměr pokusů o přistání vůči úspěšným přistáním. Pokud tedy nějaký stupeň poletí desetkrát a pokaždé se mu to povede, bude úspěšnost 100%. 😉

   Děkujeme za pochvalu. 😉

 6. pbpitko napsal:

  To „Živě“ zaberá iba zopár riadkov a tak začiatok krátkych správ by bolo vidieť ihneď pri otvorení stránky, a kto o živě nemá záujem môže ihneď začať čítať o pár riadkov nižšie
  pb

 7. pbpitko napsal:

  Veľmi fajn a Ď., ale celkom na začiatok by som radšej dal „Živě a česky“. To ma vždy zaujíma ako prvé a takto musím najprv skrolovať a potom sa vracať.
  Je to ale vec vkusu, niekomu to vyhovuje takto, mne by lepšie vyhovovalo prehodiť poradie.
  pb

 8. Rudolf Šíma napsal:

  Krátké zprávy jsou skvělé jako ostatně na Kosmonautixu vše. Jsem tak vděčný, že si netroufám napsat sem návrh na další vylepšení. Pořád mám pocit, že ten zápřah nemůžete (celá redakce) vydržet trvale. Takže díky za krátké zprávy i vše ostatní. Klidně pracujte méně, ale zachovejte se!

 9. Goodman napsal:

  Krátké zprávy jsou super věc. Smekám před redakcí, protože psát aktuality každý den a hlavně všechno to dění usledovat a dát vědět dopředu … no prostě palec nahoru.

 10. Vlastimil Pospíchal napsal:

  V RSS krátkých zpráv je redundance data a času v description – nachází se již v pubDate. Zejména u budoucích událostí vyvolává pocit, že se to už stalo.

 11. tonda napsal:

  Ano,krátké zprávy tady určitě chyběly!Teď to nemá chybu!Držím palce a děkuji!!Tonda

 12. Dave S. napsal:

  Hele ještě k předchozí anketě. Prostě někteří lidi nemají rádi ankety a schválně klikají na nejméně pravděpodobné odpovědi.Taky sem měl chuť kliknout :-)) ale nakonec sem dal 100% :-))

 13. MartinH napsal:

  Hlasovat v anketě jde víckrát, třeba jednou z domova a podruhé z práce, nebo z jiného prohlížeče… (ale neměnil bych to, když to někomu za to stojí…).

  Co se týče hlasů v anketě kdy poslední možnost méně než 50% má více hlasů než možnost předcházející není také tak divná. Předchozí možnosti byli odstupňované po 10% a ta poslední je po 50%, takže se na to dá dívat i tak, že výsledek je cca 2000:29 že bude úspěšné přistání ve více jak 50% případů. (sice i po přepočtu má předposlední možnost o polovinu méně ale 3 hlasy z cca 2000 už je pod rozlišení statistické chyby). Nicméně i tak souhlasím s Dugim, že méně jak 50% bylo z velké části z legrace atd… Jen to není tak jednoznačné jak se na první pohled zdá.

 14. Lubomír napsal:

  Děláte to dobře pane Majere , díky , i když Vám trochu konkuruje https://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/

  Pěkný večer Lub

 15. Tovy napsal:

  No, já myslím, že už si celkem sedly. Formát je dobrý i s bonusem navíc (RSS – sice nepoužívám, ale fůra lidí ano). Šikovné při hlášení náhlých změn (např. odložený start) aniž by bylo nutno čekat na článek.
  Teoreticky ještě chybí počet komentářů (pokud není 0, tak to „donutí“ k prokliku na stránku), ale to už je spíš nepodstatná zbytečnost.
  … ještě mi chybí v anketě možnost „Geniální to není, ale čtu je všechny“ 🙂

 16. Kamil napsal:

  Na mobilu je nevidím, takže mi chybí

 17. Jirka Hadač napsal:

  Jediné, co mi občas u těch krátkých zpráv chybí je možnost komentáře, některé by si to dle mého občas fakt zasloužili, no, přinejhorším se to dá sice občas napsat na FB, ale tady to zkrátka nejde. Samozřejmě ale chápu, že občas jsou zprávy tak krátké, a je jich tolik, že by akorát vytlačili z hlavní stránky plnohodnotné příspěvky a nedalo by se o nich napsat víc, než je napsáno v krátké zprávě.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.