Rozvinovací solární panel na ISS

O experimentu ROSA (Roll Out Solar Array) jsme na našem webu již psali. Tento nový typ solárního panelu, který je schopný se na oběžné dráze rozvinout, dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici soukromá loď Dragon. Před několika hodinami začala na ISS robotická operace, jejímž úkolem bylo vyjmout ROSA z nákladového prostoru Dragonu (tzv. trunku) a vyzkoušet klíčový prvek celého systému – rozvíjecí mechanismus, který se postará o rozložení svinutého solárního panelu.

Snažení bylo v 7:45 našeho času korunováno úspěchem a v dalších sedmi dnech tak bude staniční paže držet rozvinutý solární panel, přičemž senzory budou sledovat celou řadu veličin – kromě toho, kolik elektřiny panel vyrobí, se má kontrolovat jeho teplota, pnutí, kinematika, rychlosti a akcelerace pohybů. Pozemní týmy jsou zvědavé také na změny tvaru mezi stavem při plném osvětlení a v kompletním stínu. Na celé rozvinutí svinovacího solárního panelu se můžete podívat v přiloženém časosběrném videu.

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=8zyZjao8aMQ

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Rozvinovací solární panel na ISS”

 1. pbpitko napsal:

  To kanadské rameno je zázrak.
  P.S. Ten solárny panel nebol náhodou
  made in Solar City ?
  pb

 2. ventYl napsal:

  Aj narabanie s vecami v trunku nakladnej lode prebieha v rovnakom rezime, ako zachyt lode samotnej? Teda zachyt urobi posadka stanice a samotne zadokovanie uz urobi pozemne stredisko, resp. v tomto pripade by zachytenie predmetu na Dextre vyriesili kozmonauti a s ramenom si uz potom narabala zem? Cely ten proces trval nehorazne dlho…

 3. Kuba napsal:

  „Takovy prace, a pritom takova blbost!“

 4. peter napsal:

  fhu..človek si to často neuvedomí, ale DEXTRE je brutálna vec

 5. Štěpán napsal:

  Pěkně jde na videu vidět, jak se celé rameno přesouvá a kolik to celé zabere času… 🙂 díky moc

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.