sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Fascinující dynamika atmosféry Jupiteru

NASA vybrala jako snímek dne fotku, kterou její sonda Juno pořídila 19. června letošního roku. Snímek vznikl v době, kdy se sonda vzdalovala od Jupiteru po sedmém průletu nejnižším bodem dráhy. V době pořízení fotky byla Juno zhruba 46 900 kilometrů od horních vrstev atmosféry Jupiteru a nacházela se nad 65,9. stupněm jižní šířky. Mohl tak vzniknout snímek, který zachycuje velkou část jižního pólu tohoto plynného obra. Po odeslání na Zemi byla fotka drobně upravena, aby více vynikly rozdíly mezi jednotlivými barvami. Díky tomu mohou vědci mnohem lépe sledovat fantastickou pestrost vířící atmosféry. Snímek, který jsme použili jako náhledovou fotku dnešního článku si můžete pro více detailů rozkliknout na plnou velikost. Výsledek zachycuje surrealný svět se živými barvami, úžasnou čistotou a kontrastem. Čtyři bílé skvrny v horní části snímku si už vysloužily označení „perly na šňůrce“. V oblasti, kde končí středový pás, vidíme jednu vířící bouři zbarvenou do oranžova, kterou doplňují další víry, jejichž barva je ale spíše krémová.

Pokud byste měli zájem spíše o původní neupravené snímky, které si můžete zkusit sami zpracovat, doporučujeme navštívit oficiální databanku fotek z kamery JunoCam.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21392.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MichaelM
MichaelM
7 let před

Malá kritika ze světa umění:

Toto opravdu není surrealistický obraz, možná je to obraz ze surrealného světa jak píše NASA, ale toto je „abstraktní expresionismus“ (surrealismus je o něčem úplně jiném):

https://cs.wikipedia.org/wiki/Abstraktn%C3%AD_expresionismus

Vznikl v New Yorku po WWII. Často je v něm ukryta fraktalní geometrie ješte dříve než fraktální matematika byla objevena. A doufám, že nemusím dodávat co si o něm myslí všichni ale úplně všichni čtenáři Novinek.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  MichaelM

Díky, změněno na surrealný svět.

JM
JM
7 let před

Na fotografii jsou nejzajímavější stejně velké elipsoidní šedivé „bouře“ asi odhaduji někde poblíž rovníku. Fascinující je, že se nacházejí dle pohledu prostým okem v pravidelných rozestupech. Vesmír nejspíš bude plný překvapení a tohle jupiterské naznačuje, že planeta má svého architekta. Možná se někdy lidstvo dopídí poznání, že zpracovávání informací a přetváření okolí umí ve Sluneční soustavě i někdo jiný, než lidé.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
7 let před
Odpověď  JM

Když se Napoleon ptal Pierra-Simona Laplace, proč ve své knize o nebeské mechanice nikde nezmiňuje Boha, odpověděl mu: „Občane první konzule, tuto hypotézu jsem nikde nepotřeboval.“ 🙂

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  JM

Opakující se struktury se dají pozorovat i v atmosféře Země. Jen nejsou kvůli nehomogennímu povrchu tak stabilní. „Znalci“ to samozřejmě připisují HAARPu 😀
Pozorovat něco takového v měřítku mnohem větším než naše rodná planeta, je úžasné, ale vesmíru na měřítku nikdy moc nesešlo. Mapy vesmíru s „dálnicemi“ hmoty a obrovskými prázdnotami mezi tím se tak podobají infrastruktuře naší civilizace, že je to až k neuvěření.

ventyl
ventyl
7 let před

Dielo nahody nezabezpecilo, ze sa Juno pozerala na Jupiter prave vtedy a prave tam, kam teraz dopadla kometa?

Jezo
Jezo
7 let před

„Snímek, který jsme použili jako náhledovou fotku dnešního článku si můžete pro více detailů rozkliknout na plnou velikost.“
Tak na mobilnej verzii (Android/Opera) som to nezvladol. 😛 Ale predsalen takuto fotku to chce vidiet na niecom vacsom ako displeji mobilu.
Ale je skoda (aspon u mna) ze v mobilnej verzii je zle vidiet uvodne, casto zaujimave fotky kedze su zasedene, orezane a schovane za nadpisom.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jezo

Bohužel mobilní verze je v mnoha ohledech osekaná a neumožňuje některé věci, které jsou na desktop verzi běžné. Pro mobilní verzi používáme plugin, který neumožňuje tyto funkce měnit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.