ESA hledá koncept výzkumné platformy na nízké oběžné dráze, tedy nástupce ISS. Zapojit se mohou i pracoviště z České republiky. Zdroj
19. června 15:25
MDA Space
Společnost MDA Space, která pro Gateway staví robotický systém Canadarm3, na konferenci o výsledcích hospodaření 8. května uvedla, že se prozatím soustředí na pokračování práce na systému Canadarm3. Dle společnosti by technologie mohla být znovu využita k jiným účelům, pokud by byl schválen návrh rozpočtu Bílého domu.
Tak co se zapojit tady jako tým kosmonautix? 😀
Koncept by jsme mohli vymyslet zajímavý. 😉
Navrhuji jednomodulovou teleskopickou stanici, startující na raketě v zasunutém stavu kde vnitřní část je plně vybavena přístroji, setrvačníky bateriemi, pohonem, zdrojem energie, dokovacími porty a podporou života (startuje jako hermetizovaná), vnější teleskopická část pak při startu slouží jako aerodynamický kryt a při plném vysunutí vnitřku se spoj hermeticky uzavře (startuje nehermetizovaná) a první posádka v ní rozloží skládací kajuty a „vestavěné skříně“, jenž byli při startu uložené v uličce vnitřní hermetizované části. Další prostor by pak zaplnilo vybavení přivezené zásobovacími loděmi.
Při mezinárodní spolupráci, NASA poskytne SLS (v té době již s nosností 120t na LEO a 12m aerodynamickým krytem) a ESA postaví stanici, by jsme mohli dostat na orbit jedním letem monstrum (před rozložením solárních panelů) o průmětu 12 m a délce cca 50 m.
Zajímavý nápad 🙂
Mě to napadlo v souvislosti s nafukovacími moduly, že zvětšit objem jde i jinak. Dále jsem se inspiroval stanicí Skylab, ta taky nebyla z větší části pod krytem.