sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Československý start už je za dveřmi

Indie zveřejnila fotky ze stavby rakety PSLV, která 23. června vynese družici Cartosat-2 a s ní i 30 cubesatů – mezi nimi i český VZLUSat a slovenský SkCube.
19. června 15:46

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
7 let před

Bude živý komentár k štartu cubesatov ? Asi by to mnohí uvítali.
pb

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  pbpitko

Mrkněte do pravého sloupce do sekce plánovaných přenosů. 😉

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

5:45. Zdá se to brzy, ale protože mě brzy ráno budí kravál přemnožených kavek v korunách stromů, tak to možná vyjde. Žeh motorů PSLV by tento problém hravě vyřešil 🙂

Je to sice minidružice, ale její úkol za pozornost určitě stojí.

Robert1
Robert1
7 let před

Je sanca alebo nejaky naznak ze by mohla vzniknut rotujuca stanica ktora by simulovala zemsku gravitaciu ?(nieco ako v scifi filmoch) Lahko sa da zratat ze ked musia kozmonauti cvicit minimalne 2.5h denne a hodina astronauta stoji cca 50-70tis$ tak za 20 rokov prevadzky su to miliardy utopene iba v cviceni, co cini nemalu cast celkovych nakladov na stanicu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Robert1

Momentálně se nic takového reálně nepřipravuje.

Dan
Dan
7 let před
Odpovědět  Robert1

Abyste nezažíval nepříjemné pocity dané gradientem působící síly a Coriolisovou silou, musela by ta stanice být mnohem rozměrnější, než co běžně vidíme ve sci-fi. Ztráta drahocenného času astronautů je proti takovéto technologické výzvě vcelku marginální.

pbpitko
7 let před

gravitačný gradient :
pri rotácii by gravitačné zrýchlenie na chodidlá bolo vyššie ako na hlavu, čo by bolo značne nepríjemné. Aby tento rozdiel bol čo najmenší musí byť priemer čo najväčší – 10km by možno stačilo, ale radšej viac. Vážilo by to mnoho tisíc ton. Kto to postaví, vynesie na obežnú dráhu a hlavne zaplatí ? Zatiaľ ešte dlho nerealizovateľné.
pb

pbpitko
7 let před
Odpovědět  pbpitko

Predstavte si koľko váži Eifelová veža v Paríži, a tá má „iba“ 300m.
Coriolisová sila by Vás pri pohybe stále stáčala do strany , čo by bolo hodne nepríjemné.
Ak by ste si chcel naliať šampanské z fľaše do pohára, kvapalina by nesmerovala dole ale do strany a nalievali by ste mimo pohára, čo by bolo mrzuté a škoda.
To radšej priamo z fľaše.

https://kosmonautix.cz/2017/06/19/ceskoslovensky-start-uz-je-za-dvermi/