sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Astronauti po roce opět zamíří pod vodu

Podmořská výzkumná stanice Aquarius

Mezinárodní posádka se vydává na izolovanou stanici, aby s pomocí vědeckých experimentů nacvičila procesy a metody, které se budou hodit v budoucnu, až lidé opustí nízkou oběžnou dráhu Země. Podle této úvodní věty se může zdát, že mluvíme o Mezinárodní vesmírné stanici, ale tentokrát tomu tak není. Nebojte se, na oběžné dráze nevznikla žádná nová stanice. V tomto článku totiž neopustíme naši rodnou planetu a přesto má tohle povídání na webu o kosmonautice své důležité místo.

Jelikož jsou lety do vesmíru velmi nákladné, snaží se kosmické agentury využívat i alternativních možností, které umožní simulovat některé vlivy kosmických letů v pozemském prostředí, což s sebou přináší i menší finanční náklady. Mezi tradiční analogové studie patří projekt NASA Extreme Environment Mission Operations, který se zkracuje do zkratky NEEMO.

Akvanauti používají při výstupech zařízení podobná těm z vesmíru - na této archivní fotce vidíme přesun pomocí zábradlí.
Akvanauti používají při výstupech zařízení podobná těm z vesmíru – na této archivní fotce vidíme přesun pomocí zábradlí.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Včera, tedy v neděli 18. června začala již 22. expedice tohoto projektu, v jehož rámci mezinárodní posádka obydlí speciální stanici umístěnou na dně Atlantiku. Členové posádky by se měli během plánovaného desetidenního pobytu soustředit nejen na detaily související s prováděním výstupů do „volného prostoru“, ale i na úkoly související s provozem ISS a plánovanými budoucími misemi.

Někdo by si možná mohl myslet, že jde jen o větší obdobu dětské hry na vojáky, ale expedice NEEMO mají i praktické výstupy – kromě pozitivního vlivu na kosmonautiku mají vědecký přesah i do oceánologie a mořské biologie – projektu se ostatně účastní i Florida International University a její fakulta mořských studií.

Kjell Lindgren
Kjell Lindgren
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Velitelem 22. expedice NEEMO na základně Aquarius bude americký astronaut Kjell Lindgren, který strávil 141 dní na Mezinárodní vesmírné stanici. V rámci expedic 44 a 45 žil a pracoval v prostředí mikrogravitace – během své premiérové mise stačil vykonat i dva výstupy do volného prostoru. Nyní zamíří 19 metrů pod hladinu nedaleko floridského Key Largo zhruba deset kilometrů od pobřeží.

Lindgrenovi budou dělat společnost i další lidé, kteří více či méně souvisí s kosmonautikou. Evropskou kosmickou agenturu zastupuje astronaut Pedro Duque (v letech 1998 a 2003 strávil 18 dní ve vesmíru na palubě raketoplánu a rodící se ISS). Na palubě základny Aquarius bude i Trevor Graff, který pracuje jako planetární vědec na Johnsonově středisku v Houstonu. Posádku doplní hlavní vědec Dom D’Agostino z University of South Florida a Florida Institute for Human and Machine Cognition.

V rámci 12. expedice NEEMO se testoval i malý rover Scuttle
V rámci 12. expedice NEEMO se testoval i malý rover Scuttle
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

„Blízké podobnosti vesmírného výzkumu je možné snadno nacvičit a provést během těchto podvodních misí,“ popisuje ředitel projektu NEEMO Bill Todd a dodává: „Každodenní přesuny po mořském dně, neboli EVA v kosmonautickém žargonu, jsou napěchovány technologickými a operačními koncepty, ale i výzkumem podmořského života. Uvnitř základny Aquarius  budou tito akvanauti obsluhovat celou řadu vědeckých experimentů, z nichž velká část souvisí s výzkumem člověka při dlouhých kosmických misích.“

Zkoumat se toho bude opravdu hodně, konkrétně proto zmíníme jen několik směrů – technologie pro přesné sledování objektů v obytném prostoru, studie sledující, jak se mění složení látek v různých částech těla, ale i experimenty zkoumající průběh spánku. Evropská kosmická agentura navíc na základnu dodá i zařízení, které umožní evakuaci raněného kolegy, který se poraní při procházce na „povrchu Měsíce“. Právě práce s raněným člověkem patří mezi oblasti, které se dříve moc neřešily, ale v rámci dlouhodobých cest vesmírem je potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Aquarius_external.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/neemo.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/NEEMO12_rover.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/800px-Astronaut_Kjell_Lindgren_Official_Photo.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/NEEMO12_rover.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Na tak krátký pobyt asi budou mít normální atmosféru že? Žádný zvýšený tlak či změněný poměr kyslíku vs ostatní plyny.
Jako i tohle jsou zajímavé pokusy. Se mi kdysi líbila kapitola z Dechu moře, kde tam byl Falco a Wesly ve stanici Conshelf, a ukecali Coustaua, ať zkusí zapískat, při tom zvýšeném tlaku to nedokázal.
Tady by se opravdu dali dělat dlouhodobé izolační experimenty, prostě mít za oknem moře je něco jiného, než za oknem sídliště, ikdyž by vám odpovědi posílali se zpožděním. A z té hloubky prostě nemůžete vyplavat za pár minut na povrch, to nejde.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Předpokládám, že atmosféra je běžná.

https://kosmonautix.cz/2017/06/19/astronauti-po-roce-opet-zamiri-pod-vodu/