sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Společnost York Space Systems vypustila první družici z plánované konstelace pro Agenturu pro rozvoj vesmíru (SDA). Družice Dragoon byla vynesena v rámci mise Transporter-14. Celkově má společnost postavit a vypustit dvanáct družic.

Landspace

Čínský startup Landspace provedl v pátek statický zážeh v rámci příprav ke startu rakety Zhuque-3 na orbitální dráhu. Devět motorů Tianque-12A spalující metan a kapalný kyslík běželo 45 sekund a byl proveden i test vektorování.

Jared Isaacman

Jared Isaacman 21. června obdržel cenu Wernhera von Brauna od Národní vesmírné společnosti jménem Polaris Dawn, soukromé mise astronautů, které v září 2024 velel. Slavnostní předávání cen proběhlo během Mezinárodní konferenci o rozvoji vesmíru.

Orbital Reef

ESA na pařížském aerosalonu 18. června oznámila, že podepsala memorandum o porozumění se společnostmi Thales Alenia Space a Blue Origin o studiu letů evropských nákladů a případně astronautů na komerční vesmírnou stanici Orbital Reef.

ChinaSat-9C

Čína v pátek vypustila komunikační družici ChinaSat-9C, která má nahradit 17 let starou družici ChinaSat-9. Družici vynesla raketa Dlouhý pochod-3B ze startovního komplexu Xichang v jihozápadní Číně.

United Launch Alliance

United Launch Alliance pilotně testuje ranou verzi chatbota s umělou inteligencí od OpenAI, který je kompatibilní s vládními standardy. Jedná se o jedno z prvních nasazení této technologie určené speciálně pro dodavatele v oblasti obrany, kteří nakládají s citlivými daty.

Eutelsat

Francie více než zdvojnásobí svůj podíl ve společnosti Eutelsat na téměř 30 % v rámci navýšení kapitálu o 1,56 miliardy dolarů, které podpořilo několik akcionářů. Tím posílí plány francouzského operátora na obnovu jeho konstelace OneWeb.

W-4

Společnost Varda Space Industries se připravuje na vypuštění své čtvrté mise W-4 v rámci sdílené mise SpaceX. Společnost získala pětiletou licenci Federálního úřadu pro letectví.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Astronauti po roce opět zamíří pod vodu

Podmořská výzkumná stanice Aquarius

Mezinárodní posádka se vydává na izolovanou stanici, aby s pomocí vědeckých experimentů nacvičila procesy a metody, které se budou hodit v budoucnu, až lidé opustí nízkou oběžnou dráhu Země. Podle této úvodní věty se může zdát, že mluvíme o Mezinárodní vesmírné stanici, ale tentokrát tomu tak není. Nebojte se, na oběžné dráze nevznikla žádná nová stanice. V tomto článku totiž neopustíme naši rodnou planetu a přesto má tohle povídání na webu o kosmonautice své důležité místo.

Jelikož jsou lety do vesmíru velmi nákladné, snaží se kosmické agentury využívat i alternativních možností, které umožní simulovat některé vlivy kosmických letů v pozemském prostředí, což s sebou přináší i menší finanční náklady. Mezi tradiční analogové studie patří projekt NASA Extreme Environment Mission Operations, který se zkracuje do zkratky NEEMO.

Akvanauti používají při výstupech zařízení podobná těm z vesmíru - na této archivní fotce vidíme přesun pomocí zábradlí.
Akvanauti používají při výstupech zařízení podobná těm z vesmíru – na této archivní fotce vidíme přesun pomocí zábradlí.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Včera, tedy v neděli 18. června začala již 22. expedice tohoto projektu, v jehož rámci mezinárodní posádka obydlí speciální stanici umístěnou na dně Atlantiku. Členové posádky by se měli během plánovaného desetidenního pobytu soustředit nejen na detaily související s prováděním výstupů do „volného prostoru“, ale i na úkoly související s provozem ISS a plánovanými budoucími misemi.

Někdo by si možná mohl myslet, že jde jen o větší obdobu dětské hry na vojáky, ale expedice NEEMO mají i praktické výstupy – kromě pozitivního vlivu na kosmonautiku mají vědecký přesah i do oceánologie a mořské biologie – projektu se ostatně účastní i Florida International University a její fakulta mořských studií.

Kjell Lindgren
Kjell Lindgren
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Velitelem 22. expedice NEEMO na základně Aquarius bude americký astronaut Kjell Lindgren, který strávil 141 dní na Mezinárodní vesmírné stanici. V rámci expedic 44 a 45 žil a pracoval v prostředí mikrogravitace – během své premiérové mise stačil vykonat i dva výstupy do volného prostoru. Nyní zamíří 19 metrů pod hladinu nedaleko floridského Key Largo zhruba deset kilometrů od pobřeží.

Lindgrenovi budou dělat společnost i další lidé, kteří více či méně souvisí s kosmonautikou. Evropskou kosmickou agenturu zastupuje astronaut Pedro Duque (v letech 1998 a 2003 strávil 18 dní ve vesmíru na palubě raketoplánu a rodící se ISS). Na palubě základny Aquarius bude i Trevor Graff, který pracuje jako planetární vědec na Johnsonově středisku v Houstonu. Posádku doplní hlavní vědec Dom D’Agostino z University of South Florida a Florida Institute for Human and Machine Cognition.

V rámci 12. expedice NEEMO se testoval i malý rover Scuttle
V rámci 12. expedice NEEMO se testoval i malý rover Scuttle
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

„Blízké podobnosti vesmírného výzkumu je možné snadno nacvičit a provést během těchto podvodních misí,“ popisuje ředitel projektu NEEMO Bill Todd a dodává: „Každodenní přesuny po mořském dně, neboli EVA v kosmonautickém žargonu, jsou napěchovány technologickými a operačními koncepty, ale i výzkumem podmořského života. Uvnitř základny Aquarius  budou tito akvanauti obsluhovat celou řadu vědeckých experimentů, z nichž velká část souvisí s výzkumem člověka při dlouhých kosmických misích.“

Zkoumat se toho bude opravdu hodně, konkrétně proto zmíníme jen několik směrů – technologie pro přesné sledování objektů v obytném prostoru, studie sledující, jak se mění složení látek v různých částech těla, ale i experimenty zkoumající průběh spánku. Evropská kosmická agentura navíc na základnu dodá i zařízení, které umožní evakuaci raněného kolegy, který se poraní při procházce na „povrchu Měsíce“. Právě práce s raněným člověkem patří mezi oblasti, které se dříve moc neřešily, ale v rámci dlouhodobých cest vesmírem je potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Aquarius_external.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/neemo.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/NEEMO12_rover.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/800px-Astronaut_Kjell_Lindgren_Official_Photo.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/NEEMO12_rover.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
8 let před

Na tak krátký pobyt asi budou mít normální atmosféru že? Žádný zvýšený tlak či změněný poměr kyslíku vs ostatní plyny.
Jako i tohle jsou zajímavé pokusy. Se mi kdysi líbila kapitola z Dechu moře, kde tam byl Falco a Wesly ve stanici Conshelf, a ukecali Coustaua, ať zkusí zapískat, při tom zvýšeném tlaku to nedokázal.
Tady by se opravdu dali dělat dlouhodobé izolační experimenty, prostě mít za oknem moře je něco jiného, než za oknem sídliště, ikdyž by vám odpovědi posílali se zpožděním. A z té hloubky prostě nemůžete vyplavat za pár minut na povrch, to nejde.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Předpokládám, že atmosféra je běžná.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.