sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Webb je po přesunu připraven na zkoušky

Primární zrcadlo JSWT

V minulých článcích jsme často zmiňovali, že Dalekohled Jamese Webba bude čekat v květnu přesun z Goddardova střediska na Johnsonovo středisko. K přesunu již došlo a NASA o něm informovala až zpětně, což dává smysl z hlediska bezpečnosti nákladu. Nejprve byl teleskop uložen do speciálního transportního kontejneru, kterého se ujal tahač. Ten jej vyvezl z Goddard Space Flight Center v Greenbeltu, kde teleskop strávil dlouhé měsíce, během kterých dostal primární zrcadlo, vědecké přístroje a podstoupil vibrační zkoušky.

Cenný náklad se opatrně vydal po dálnici na Joint Base Andrews. Tady se zásilka uložila do letounu C-5C, který zamířil na Ellington Field v texaském Houstonu. Tady byl kontejner vyložen a opět s pomocí tahače dopraven na Johnsonovo středisko. Ve zdejší čisté místnosti byl transportní kontejner otevřen a technici provedli tradiční kontrolu, zda transport nezanechal na konstrukci nějaké stopy.

Masivní transportní kontejner ukrývající tělo JWST dorazil do čisté místnosti Johnsonnova střediska. Konkrétně do budovy 32, kde se nachází i vakuová Komora A.
Masivní transportní kontejner ukrývající tělo JWST dorazil do čisté místnosti Johnsonnova střediska. Konkrétně do budovy 32, kde se nachází i vakuová Komora A.
Zdroj: https://www.nasa.gov

V dalších týdnech začnou vakuové kryogenní zkoušky dlouhé téměř 100 dní. K nim se využije legendární Komora A, ve které se testovaly třeba kosmické lodě Apollo. Tato série zkoušek je právem označována jako rozhodující. Ověří se při ní chování teleskopu při podmínkách, kterým bude vystaven ve vesmíru. Následovat bude měření křivosti zrcadel, které zkontroluje, zda změny teplot nezpůsobují deformaci optických členů.

Nejdokonalejší kosmický teleskop pak bude čekat přesun do Kalifornie – v sídle firmy Northrop Grumman Aerospace Systems ve městě Redondo dojde k závěrečné montáži. Při ní se spojí základní tělo teleskopu se slunečním štítem, ale to je zatím ještě daleko. O všech dalších krocích v rámci přípravy tohoto toužebně očekávaného dalekohledu Vás budeme rádi informovat.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/jwst_mirror.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/sttars.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Šulc
Petr Šulc
7 let před

Na tohle se opravdu těším, budou to týdny nervů, od startu až do plně operačního stavu. V kombinaci s pozemními dalekohledy jako bude ELT se zrcadlem o průměru 39 metrů a dalšími plánovanými přístroji nás čeká žeň objevů.

kopapaka
kopapaka
7 let před

Tak jsem v první chvíli myslel, že jste museli přesunout web 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  kopapaka

Aha, vidíte, to mne nenapadlo. 🙂

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  kopapaka

Aj ja som si to myslel !
pb

Jirka
Jirka
7 let před
Odpověď  kopapaka

Chyba: Internet nelze umístit do koše.

kopapaka
kopapaka
7 let před
Odpověď  Jirka

No, už jde…
On totiž existuje i offline internet 🙂
😀

pbpitko
pbpitko
7 let před

Ď. za výborný článok. Škoda že sa ešte načakáme. Kým odštartuje mali by sme si potrénovať nervy – celkom určite to budeme potrebovať. Bude to nervák, omnoho väčší ako pristátia F9.
pb

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  pbpitko

To zcela určitě. Tam půjde o mnohem víc.

Adam
Adam
7 let před
Odpověď  pbpitko

Tak vzhledem k tomu, že spoždění je nyní aktuálně 10 (slovy deset!) let, tak 1,5 roku ještě vydržíme.

Samozřejmě přistávání F9 je oproti startu JWST slabý čajíček – to budou slušné nervy. Hlavně, kdyby se něco po… tak to máme v tahu suma sumárum 20 let a $9 mld – což už je poměrně slušný 🙂
Ano, můžeme porovnat s náklady války v Iráku atd., to je fakt k pláči co za ty prachy mohlo být. No co už.

Vždy mě pobaví tabulka odhadu startu a nákladů
1997
Start: 2007 / Cena $0,5 mld

2013
Start: 2018 / Cena $9 mld

Ten odhad mně připomíná u nás „sorry jako“ 🙂
Po ostudě s Hubblem to nemohl odhadovat moc soudný člověk.

Vlda Ledecky
Vlda Ledecky
7 let před
Odpověď  Adam

Co zpusobilo takovy odklad? Penize, technologie?
Diky

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Vlda Ledecky

Jednak složitost technologií a pak peníze. V jednu chvíli JWST dokonce hrozilo úplné zrušení, ale vědci po celém světě tehdy začali bombardovat NASA a ta své rozhodnutí přehodnotila. Na dokončení JWST tekly peníze z mnoha různých projektů, což je tomuhle dalekohledu dodnes vyčítáno, že doslova vysál rozpočet NASA. Ale vědecký přínos bude mimořádný.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Vlda Ledecky

Za JWT bojovali nielen vedci ale aj široká verejnosť. Nikto nechcel pripustiť aby Hubble zanikol a nebola za neho žiadna náhrada !
Najprv JWT a až potom prípadný zánik Hubbla.!
Ja si však myslím že Hubbla treba nechať doslúžiť v aktívnom stave dokiaľ to pôjde a až potom likvidovať.
🙂

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Adam

Cena je třeba úmyslně podhodnocena – třeba proto, aby projekt vůbec prošel a pak se prostě doufá, že již ho nikdo nezruší.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Adam

Jinak tolik peněz by v háji nebylo. Výroba náhradního kusu by při existujících plánech a možná i některých dílů – by měla vyjít podle mne levněji. A to doufám, že i za kratší dobu.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  tyčka

Myslím, že by to byl pro NASA průšvih galaktických rozměrů. I pokud by další JWST vyšel levněji, pořád by to nějaká ta miliarda byla. A Kongres by se určitě ochotou nepřetrhl. Ale dost už. Bude to v pořádku.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Určitě nejsem jediný, komu připadá dlouhodobé sledování montáže, zkoušek, přesunů a dalších peripetií jako pořádné drama. Je to krok za krokem a těch bude ještě spousta včetně rozkládání ve vesmíru. Ale výsledek bude stát za to.

Jiří Hadač
Jiří Hadač
7 let před
Odpověď  Spytihněv

No, a to ještě ty nervy při přepravě na Kourou a potom největší, až to bude vzlítat na raketě Arianne 5 🙂
Ale co se mi líbí, že si těžce vzali k srdci poučení z Hubblea a zkouší křivost atd.. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiří Hadač

Naštěstí Ariane 5 patří mezi nejspolehlivější nosiče světa.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Samozřejmě, neskutečně spolehlivý, teď sem si to na anglické wikipedii pro jistotu ještě zkontroloval. Jenže, i tak si říkám, že je něco jiného, dát tam satelit za sto miliónů a něco jiného družici za 9 miliard. 🙂 A pak tam nějaký dobrák nevyndá hadr z potrubí, jak se to stalo kdysi na Ariane 4.
Moc si přeju, aby odstartoval JWST bez problémů.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Tak to je samozřejmě bez debat. 🙂

Adam
Adam
7 let před
Odpověď  Jiří Hadač

Zrcadlo u HST se samozřejmě měřilo také, ale zelení mužíčci jim nepůjčili svoje přístroje a tak měli k dipozici jen „low end“ – výsledek všichni známe.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Adam

U HST byl problém u společnosti, co zrcadlo leštila. První zkouška vadným přístrojem ukazovala, že vše v pořádku. Následující dvě zkoušky jinými zařízeními naopak ukazovaly sférickou aberaci. A proti vší logice se technici rozhodli, že menšina má pravdu….

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Adam

Když sem zjistil, že to měřili u Perkin-Elmerů, tak sem zíral. Na doktorátě sem používal jejich DSC, tak jsem to považoval za skvělou společnost, co dělá parádní výrobky. A že to takhle odflákne bych nečekal. A to ještě dodám ke Spytihněvovi, že když jsem zjistil, že ještě dvě dobrá zrcadla zůstala na zemi, a to jediné špatné letělo, tak jsem si říkal, že to je fakt už extra mazec. 🙂

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Adam

To je blábol. Přečtěte si alespoň wiki. Zrcadlo bylo vybroušeno s nanometrovou přesností, jenže do úplně špatného tvaru. Všechny kontroly selhaly. To proto, že to byl průšvih galaktických rozměrů a kontroloři to prostě zfalšovali.
Jenom strach, malost, hloupost, nic víc. Žádný zlý úmysl.

A pak úsilí desítek tisíc lidí, co poslali raketoplán s opravářskou četou. A pak ještě čtyři další. Drahé, riskantní, neefektivní, ale efektní. Prostě USA. Umytí rusové…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Ten úplný závěr si, prosím, příště odpusťte, na podobné rýpavé komentáře a jedovaté poznámky vůči komukoliv tu nejsme zvyklí, děkuji.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Adam

Ahoj Jirka Hadač.
Ja som pracoval na AAS od Perkin Elmeru a pracovalo to super. Keď som sa dozvedel že zrkadlo bude brúsť Perkin tak som bol spokojný že je to v správnych rukách. Perkin bol považovaný za naj.
O to väčšie bolo moje rozčarovanie.
Zakrátko na to Perkin zkolaboval.
🙁

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Ozaj, rozkladanie JWST. Videl som nákres ako je to poskladané, no hrôza. Vyzerá to ako kukla kudlanky nábožnej.
Ako to preboha rozložia ?
Nevie niekto nejaký link kde by bola o tom nejaká slušná animácia ?
pb 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  pbpitko

Doporučuji tohle video – https://www.youtube.com/watch?v=bTxLAGchWnA

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

To bol blesk !
Sotva som napísal dotaz a už tu mám aj odpoveď.
Keby som nesedel tak padnem na zadok.
Z tej bleskovej odpovede aj z tej animácie.
Je to hrôza. Preboha, môže to vôbec fungovať ?
Bude to teda ešte viac Brutus ako štart rakety.
🙁 🙁 🙁 🙁 ……
Moc a moc-krát Ď.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  pbpitko

Rádo se stalo. Zrovna jsem refreshnul stránku a Váš komentář mi tu vyskočil. Otevřít YouTube a zadat do něj JWST deployment už bylo otázkou chvíle, stejně tak i napsání komentáře. 😉
Jsem rád, že se Vám video líbí. S oblibou říkám, že jestli nám Curiosity připravila sedm minut hrůzy, tak tady to budou celé dny nervů a už teď z toho mám chvění na zádech. Dokážu si představit, že v těch dnech budeme informovat skutečně o každé i sebenepatrnější novince.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Neskutočne sa na to teším a zároveň sa rovnako bojím. Som si istý, že Vaše komentáre budú ešte úžasnejšie ako doteraz !
pb 🙂

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Áno, Curiosity je môj najobľúbenejší projekt. A tiež Hubble. Za nedlho budem mať už 3.
Mňa však viac ako samotná kozmonautika bavia výsledky výskumu.
Ale môže jedno bez druhého existovať ?

Alois
Alois
7 let před

Je otázka kolik zrcadel letělo, chápal jsem to tak, že US Army měla dvě zrcadla navíc. Krom toho podmínka, aby nesměřovala na povrch Země může napovědět k čemu je používala či pravděpodobně dosud používá.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Alois

Tak, kdyby vojáci nechňapli po něčem tak skvělém a užitečném, to by byli blázni. Ta světelnost je absolutně úžasná. To musí být schopné snímat i v noci, když je ulice osvětlená jen lampou nebo Měsícem v úplňku.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  maro

S Hubblom sa na Zem nesmie pozerať. Citlivosť detektorov je tak vysoká že by Hubble pri pohľade na Zem oslepol. Nesmie sa dívať ani na Mesiac.
Vojaci by museli použiť menej citlivé detektory alebo použiť nejaké filtre.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.