sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Modul BEAM v poločase své mise

Astronauti na palubě ISS společně s odborníky na Zemi se pravidelně snaží provádět měření, která mají za úkol prozradit, jak se konstrukce nafukovacího modulu chová z hlediska strukturální integrity, termální stability, odolnosti vůči kosmickému smetí, radiaci, nebo růstu mikroorganismů. Odborníci z Langley Research Center ve Virginii, kteří neustále analyzují data ze senzorů, zatím zaznamenali několik událostí, které se dají nejpravděpodobněji vysvětlit jako zásah mikrometeoritem, ale modul BEAM odolal přesně tak, jak se čekalo – projektil neproniknul skrz a zadržely jej ochranné vrstvy.

V dalších měsících se hlavní pozornost zaměří na měření radiace s pomocí jednotek REM (Radiation Environment Monitors). Jejich data budou v reálném čase sledovat odborníci z Johnson Space Center v Houstonu. Zatím jsme zjistili, že radiační dávky způsobené zářením ze vzdáleného vesmíru jsou v modulu BEAM srovnatelné s jinými moduly na ISS. Je ale potřeba zjistit, jak ochranné vrstvy zvládají odstínit částice zachycené v magnetickém poli naší planety – především jde o dlouhodobá měření, která budou nutná pro budoucí certifikace nafukovacích modulů. ISS je navíc od velké části radiace chráněna magnetickým polem – budoucí mise v hlubším vesmíru ale budou dostávat plné dávky.

Uprostřed fotky je vidět nainstalovaný polokulovitý kryt radiačního senzoru vytištěný na 3D tiskárně.
Uprostřed fotky je vidět nainstalovaný polokulovitý kryt radiačního senzoru vytištěný na 3D tiskárně.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Na konci dubna specialisté z Johnson Space Center zahájili experiment spočívající ve vytvoření 1,1 milimetru silného štítu kolem jednoho ze dvou senzorů REM. Za zmínku ale stojí, jak toho dosáhli. Astronauti na palubní 3D tiskárně vytvořili polokulovitý štít, který umístili na senzor. V dalších měsících bude tento štít nahrazen jiným štítem, jehož stěna bude 3,3 mm silná a který se také vytiskne na palubní tiskárně. Vše zakončí výměna tohoto malého štítu za poslední exemplář, jeho stěna bude silná 1 cm. Jelikož jeden REM zůstane stále nekrytý, bude možné získat srovnání, jak různě silné štíty ovlivňují naměřené radiační dávky a také lépe určit spektrum částic, se kterými přichází ISS do styku, což nejčastěji bývají částice z tzv. Jihoatlantické anomálie.

Astronauti zatím do útrob modulu BEAM vstoupili od jeho nafouknutí v květnu 2016 devětkrát. Kromě instalace výše zmíněného štítu provedli servis a kontrolu měřících přístrojů a také odebrali vzorky vzduchu na pozemní test přítomnosti mikroorganismů – stejný účel měly i stěry z vnitřních stěn.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss050e037908.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/beam-rem-shield.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Já pořád nevím. Ano, tato technika umožnuje obrovské moduly při relativně malé velikosti při startu, ale z pořád se mi to nezdá. Už jen z principu, při porušení pláště se při ztrátě tlaku narozdíl od kovových modulů smrskne, a hledej pak přilbu. Ale může to být cesta kupředu, ikdyž riskantní krok, ale takový je pokrok. I ta odolnost vůči kosmickému záření, dlouhodobé účinky se sice simulují, ale prostě ověřit se to dá jen reálnými testy. To je jen pár věcí, co mě napadly tak z patra. Ale podotýkám, nemám problematiku prostudovanou, jen mám pocit, že nejsem jediný skeptik mezi místním osazenstvem.

Amper
Amper
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Koukal jsem na to pred nejakou dobou a myslim ze problem je v tom ze kdyz clovek rekne „nafukovaci“ tak si predstavi neco treba gumoveho. Ale BEAM je slozeny z materialu ktery vlastne pruzny ani tak moc neni. I proto z venku vypada trochu neusporadane. Takze v pripade uniku tlaku by se nesmrskl vlastni pruznosti zpet do kulicky. Teda aspon ja jsem to tak pochopil 🙂

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Amper

Ani ja si nemyslím že spľasne, nestane sa vôbec, samozrejme okrem úniku vzduchu, nezmení sa ani intenzita všetkých druhov žiarenia. Okrem vytvorenia vákua s jeho následkami sa nič nezmení. Rovnako ako pri klasickej kovovej konštrukcii.
pb

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Amper

Řeknu to tak, budu moc rád, pokus se všechny mé obavy a předsudky ukážou liché a bude to dobře fungovat. Jinak samozřejmě že to není žádný balón z gumy. To by mě ani ve snu nenapadlo. Já jen sem asi moc v zajetí stereotypů, jak si do toho nemůžu bouchnout a ono to nezaduní …:-D (jasně, při nafouknutí to bude dost tuhé, nechytejte mě za slovo :-)).

Amper
Amper
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Tak v tom pripade nezkousej busit do trupu Boeingu 787, ten uz totiz taky neduni (otestovano osobne, v muzeu, ne na letisti :-D) . Je z uhlikoveho laminatu 😀

Anton
Anton
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Mňa zaujala myšlienka, či bude možné vhodné zosilniť modul BEAM pomocou 3D tisku. Veď nemusíme stále posielať odpad z vesmírnych staníc zhorieť do atmosféry.
Určite s podobnou myšlienkou rátali inžinieri. V článku je aj zmienka…
Na konci dubna specialisté z Johnson Space Center zahájili experiment spočívající ve vytvoření 1,1 milimetru silného štítu kolem jednoho ze dvou senzorů REM.
V realite ide najmä o to vyniesť na obežnú dráhu s čo najmenšími nákladmi a priestorovými nárokmi obyvateľny modul. Alebo iba pre potreby skladovania, servisu a výroby.Ani ľudia nemávajú na Zemi svoje domy v továrňach a skladoch. Konfigurácia a tvar sa upraví na obežnej dráhe podľa požiadavky potrieb. Bezpečnostné prvky sa neskôr zosilnia pomocou 3D tisku podľa potrieb.
V tom je projekt revolučný.
Už tam nebudeme musieť vynášať predom určené tvary obmedzené veľkosťou raketových trupov, nosnosťou.

Aj čo sa týkalo projektov základni na Mesiaci, Marsu, niektoré uverejnene vízie na obrázkoch, mi pripadali čosi s cesty. Si niektorí amatéri predstavovali, že tam budeme vynášať zo Zeme kovové trupy a robiť s ných nákladné obyvateľné skladačky pre posádky?
Okamžite ma napadla možnosť vhĺbiť do povrchu Mesiaca, Marsu tunely a vytvoriť podzemné mestá.V podzemí by horniny čosi chránili kolónie pred radiáciou steny hornín. Zosilniť pomocou 3D tisku.
Existujú aj možnosti použiť aj na ten účel vhodné jaskyne, ktoré sa nachádzajú ako na Marsu, tak aj na Mesiacu. Akurát neviem, či vo vhodných lokalitách.
Elon Musk sa vlastne tiež zaoberá raziacimi strojmi na tunely na Zemi a chce tam zaviesť revolučné technológie. Možno to je tiež jedná zo skladačiek projektu osídlenia Marsu. Ak sa to vyplatí a osvedčí na Zemi, tak prečo nie na Marse, alebo Mesiaci? Aj ESA sa zaoberá výskumom 3D tlače pre stavbu Mesačnej základne.

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

„Okamžite ma napadla možnosť vhĺbiť do povrchu Mesiaca, Marsu tunely a vytvoriť podzemné mestá.V podzemí by horniny čosi chránili kolónie pred radiáciou steny hornín. Zosilniť pomocou 3D tisku.“

Slovy klasika:
„Teď tu byl, teď tu byl! Museli jste se minout! Počkejte, podívám se. Nějakej Alfréd Nobel.“

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

To s tou radiací, k tomu tématu mluvil na jedné přednášce Michal Václavík, který bývá hodně dobře informován. A zmiňoval tam výslovně to, že se sice můžem zahrabat desítky metru pod povrch a stejně radiaci neutečeme, že nás dostihnou sekundární spršky. Prostě to pořád zůstává bodem č.1 na seznamu problémů.

vedator
vedator
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Jirka Hadač: V dopravnych prostriedkoch na Mars sa uvazuje o tieneni ludi vodou alebo platmi ‚kovu‘ s hrubkou na urovni desiatok centimetrov a odbornici to povazuju za dostatocne. Tvrdit, ze desiatky metrov zeminy nedokazu efektivne odtienit kozmicke ziarenie je, zrejme dost nepresne. Vies mi poslat link na tu prednasku, kde to pan V. tvrdi?

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

„na Mars sa uvazuje o tieneni ludi vodou alebo platmi ‚kovu‘ s hrubkou na urovni desiatok centimetrov a odbornici to povazuju za dostatocne.“
Jen můj názor – odstínění lodi je možná dostatečné pro plánovanou dobu letu. Nikoliv tedy pro delší pobyt – jaký se pak předpokládá na povrchu Marsu.

gg
gg
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

„a stejně radiaci neutečeme, že nás dostihnou sekundární spršky.“

Jenže ty nás dostihnou i na Zemi. A co má být? 😉 Pořád je to mnohem slabší dávka, než kdybychom nad sebou neměli deset tun atmosféry (na metr čtvereční).

peter
peter
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

….no….ešte kým BEAM nebol na ISS , a BA mali ešte len testovacie moduly na obžnej dráhe, tak som kdesi čítal, že čo sa týka odolnosti voči vesmírnemu smetiu, tak je minimálne tak odolný ako súčasné moduly na ISS ak nie je ešte náhodou na tom lepšie..to už si nepamätám presne. Samozrejme, v prípade nejakej havárie (niečo ako sa stalo na MIR-e s Progresom) tak by to bolo iné, ale možno, že aspoň tá nejaká pružnosť plášťa by vo výsledku by si viedla lepšie ako tuhý kovový. Aj spolu s tým, čo písali predchádzajúci čitatelia, tak by som to nevidel tak černe.

Edemski
Edemski
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Asi zapomínáš, že je tam vakuum, tam se nic nesmrskává, naopak, vše se snaží „rozervat“! Dyť je tam cca jedna atmosféra, to je tlak 10tun na metr čtvereční. Ano, na Zemi to tlačí na tebe (viz odčerpaný vzduch z barelu), ale ve vakuu to je naopak 😉

Štěpán
Štěpán
7 let před

Taková blbá otázka, ale komu patří BEAM? Kdyby se tam daly nějaké experimenty a tak… Může ho např. využívat i ESA?

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Štěpán

Jinak firmu Bigelow mám hrozně moc rád

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Štěpán

Díval jsem se na net, ale nic výslovného jsem nenašel, možná sem špatně hledal a místní pánové mě opraví. Ale pokud jsem dobře četl tak je to modul postavený americkou firmou za sponzoringu NASA vyneseného pomocí CRS-8. Takže a to hádám, to asi bude mít jako kupříkladu Destiny. Malé procento CSA a zbytek NASA. A o údržbu se rozdělí stejným koláčem jako u všeho v západní části.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Přesně tak, pokud by ESA chtěla, určitě by se to dalo nějak domluvit. Na ISS si tímto způsobem „pronájmu“ západní agentury pomáhají hodně často.

KarelK
KarelK
7 let před

Docela by mě zajímala problematika růstu mikroorganismů na stanici. Mohl by z toho být zajímavý článek 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  KarelK

To jistě, jen je k tomu málo informací, ale až by se něco našlo, rádi to zpracujeme.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před

Trochu mě překvapil ten experiment se „stíněním“ senzoru. Měl jsem naivní představu, že díky desítkám specializovaných družic víme o kosmickém záření, slunečním větru a jeho interakci se zemskou magnetosférou první poslední.
Ne že bych chlapcům a děvčeti nepřál trochu toho hraní s 3D tiskárnou. 🙂

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

No, největší prace je to vymodelovat na PC, a to asi na ISS nedělají, takže zábavy tam moc není.. Ne dobře, myslím že to musí být zajímavé sledovat a tvořit Spíše me napadá že chtějí zjistit jak moc je ta 3D tiskárna použitelná, tak zkouší doslova všechno

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Jasně, zkušenosti jsou (nedovolím si hodnotit, jak rozsáhlé), ale nikoliv ve vztahu k radiaci uvnitř nafukovacích modulů, jejichž stěny zatím nebyly testovány.

ventyl
ventyl
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ono skusenosti z nafukovacich modulov by asi aj boli, ved jeden uz lietal samostatne a radiacny senzor na palube urcite mal. Skor ide o to porovnat data statisticky s datami z kovovych modulov, ktore lietaju prakticky na tom istom mieste, takze sa vyluci vplyv nejakej casovo-miestnej anomalie.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Určitě se hodně ví o záření. Ale tohle se děje ve vesmíru, navíc v úplně jinak izolovaném modulu než je kovový válec všech dosavadních kosmických lodí. Takže jde už o maximální zpřesňování modelu stínění záření, navíc pomocí nejlevnějšího materiálu, tedy plastu. A v několika různých tloušťkách. Tiskne se to samo, takže to moc času kosmonautům nezabere a je to současně dobré využití té 3D tiskárny pro užitečná měření.

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před

Paráda, díky za článek.
Jak jsem si přečetl nadpis, napadlo mě „snad to není poločas rozpadu“ 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

Rádo se stalo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.