sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nádherný Jupiter ze čtvrtého průletu Juno

Zatímco na konci března proběhl už pátý průlet sondy Juno v těsné blízkosti plynného obra, my se právě nyní kocháme snímky, které byly zpracovány ze čtvrtého průletu. A nezůstane jen u snímků, tentokrát tu máme pro vás i video, jak to asi vidí sonda během průletu a to už je opravdu nádhera. Snímky se však nerodí snadno, snad proto i ono zpoždění skoro dvou měsíců. Není to jako se snímky z Voyageru, Cassini, nebo Galilea. Kamera má velké zorné pole a je tak odlišná od toho, jak vypadají barevné kamery běžných sond. Výsledné obrázky jsou nakonec kromě vědecké studnice pokladů i neuvěřitelně nádherným výtvarným dílem, jaké dokáže stvořit snad jen příroda.

Posuďte sami. Sada obrázků ukazuje část povrchu planety od jižního rovníkového pásu, přes oblast výskytu světlých oválků (šňůrky perel = string of pearls) až po polární oblasti na jihu. V první sadě byla upravena světlost (patrně něco jako tmavnutí), barvy jsou zvýrazněny a kontrast a malé detaily byly vytaženy.

Obrázek vzniklý při 4. průletu kolem Jupiteru ze vzdálenosti asi 1 500 km nad povrchem planety. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson
Obrázek vzniklý při 4. průletu kolem Jupiteru ze vzdálenosti asi 14 500 km nad povrchem planety. Nahoře je okraj jižního rovníkového pásu (tmavší červené odstíny a bílé vlny). NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson
Obrázek vzniklý při 4. průletu kolem Jupiteru ze vzdálenosti asi 14 500 km nad povrchem planety. Hlavním objektem zájmu je jedna ze světlých skvrn ze „šňůrky perel“. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson
Obrázek vzniklý při 4. průletu kolem Jupiteru ze vzdálenosti asi 14 500 km nad povrchem planety. Hlavním objektem zájmu je jedna ze světlých skvrn ze „šňůrky perel“. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson
Obrázek vzniklý při 4. průletu kolem Jupiteru ze vzdálenosti asi 14 500 km nad povrchem planety. Nahoře je oblast 40° jižně s velkou světlou skvrnou ze „šňůrky perel“. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson
Obrázek vzniklý při 4. průletu kolem Jupiteru ze vzdálenosti asi 14 500 km nad povrchem planety. Nahoře je oblast 40° jižně s velkou
světlou skvrnou ze „šňůrky perel“. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson

Podobně detailní snímky jsme i díky povedenému zpracování mohly obdivovat jen málokdy a když, tak třeba z polárních oblastí, nebo okolí Velké červené skvrny a ne tak daleko na jih. Vidíme stíny oblaků i výškové členění oblak. Nádherná světlá skvrna, ovál A1, je jedna z perel na šňůrce, kterých je v této oblasti několik a jsou vidět i na amatérských fotografiích.

Nyní se podívejme pro srovnání, jak by snímky vypadaly, pokud aplikujeme úprava do přibližně pravých barev a kontrastu.

Jupiter z JUNO během perijovu 4 v přibližně pravých barvách a kontrastu. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson
Jupiter z Juno během perijovu 4 v přibližně pravých barvách a kontrastu. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson

Uvedené obrázky byly vytvořeny ve válcové projekci a to vše díky tomu, že známe informace uložené u jednotlivých surových snímků. Jsou jimi poloha sondy, poloha planety, popis zorného pole kamery, popis polohy kamery/sondy a popis toho, co a jak bylo fotografováno. Autor dále provedl deformaci snímků, protože zorné pole kamery je 58° (což je docela široké zorné pole – Voyager, Galileo nebo Cassini mají jen méně než 0,5°). Výsledný obrázek připomíná zhruba to, jak by vnímal člověk Jupiter, když by se pohyboval tam, kde nyní Juno.

Protože Juno byla relativně dost blízko povrchu planety, není oblast na snímku zobrazená moc velká. Dobře to znázorňuje kontextový obrázek.

Kontextový obrázek s vyznačením polí výše uvedených obrázků. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson
Kontextový obrázek s vyznačením polí výše uvedených obrázků. NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson

A na závěr to, nač jste asi čekali celou dobu, co jste se prokousávali článkem a kochali se. Slíbená odměna v podobě nádherného videa průletu kolem Jupiteru.

Zdroje informací:
http://www.planetary.org
https://www.missionjuno.swri.edu

Zdroje obrázků:
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/5-jupiter/2017/20170326_juno_pj4_106_f10_enhanced_f840.png
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/5-jupiter/2017/20170326_juno_pj4_106_f19_enhanced.png
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/5-jupiter/2017/20170326_juno_pj4_106_f25_enhanced_f840.png
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/5-jupiter/2017/20170326_juno_pj4_106_f10_truecolor.png
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/5-jupiter/2017/20170326_juno_pj4_106_f19_truecolor.png
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/5-jupiter/2017/20170326_juno_pj4_106_f25_truecolor.png
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/5-jupiter/2017/20170326_juno_pj4_106_context_quick.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
7 let před

Díky.
Druhý obrázek nejde zobrazit větší.

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před
Odpověď  RiMr

Díky za zpětnou vazbu. U mě se to chová standardně, nicméně obrázky jsou k dispozici velké i přes pravé tlačítko myši a „otevřít v novém panelu“ – např. výše uvedené obrázky mají adresycomment imagecomment imagecomment image

Roman
Roman
7 let před

Ahoj. Nevíte proč není i potěch miliardách let atmosféra dokonale promíchaná? To jsou takové rozdíly ve váze jedn. složek že se tak rychle separují? Je někde popis dle barev o co jde? Dík

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před
Odpověď  Roman

Na Zemi máme taky poměrně výrazně oddělené vrstvy, např. troposféru a stratosféru. Myslím, že to není nic překvapivého. Oblaka mají barvy podle plynů, což je pozoruhodné především, když uvážíme, že vodík i hélium jsou jinak bezbarvé plyny. Zde se však bavíme o odrazu slunečního světla od dalších látek, krystalků amoniaku, malého množství vody, a další budou asi síra, fosfor a nějaké jednoduché organické látky na bázi uhlíku. No a pak se dá dočíst, že bílé bouře jsou chladné, oranžové teplé a červené jsou nejteplejší. No, nejsem na tohle expert.

Roman
Roman
7 let před
Odpověď  Martin Gembec

Aha takže ty barvy vypovídají spíše o teplotě než o složení. To dává smysl. Díky

Pavel Nedbal
Pavel Nedbal
7 let před

Je to hezké, že vidíme mráčky na Jupiteru, ale kromě uměleckého dojmu k ničemu. Tam nikdy nepůjdeme, možná někdy ještě nějaká atmosférická sonda, jako bylo Galileo, nicméně moc víc nezjistí.
Jediné, co má skutečně vědeckou cenu, jsou údaje z magnetometru a detektoru částic v okolí planety, myslím ke zmapování radiačních pásů poblíž měsíců (co kdyby na „závětrné“ straně měsíců byla radiace jakž-takž přijatelná pro nějakou budoucí misi.
Bohužel současná trajektorie nám sotva řekne něco o měsících a jejich okolí, které jsou pro nás primárním zájmem. Takže, jak píši výše, kromě uměleckého dojmu považuji misi za ztracenou. Škoda.

Jirka
Jirka
7 let před
Odpověď  Pavel Nedbal

Platíte to. Tak máte právo na nějakou odměnu.

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před
Odpověď  Jirka

Marná sláva, máte pravdu, ale lidi chtěj vidět hlavně obrázky a podle mě Jupiter je hezčí, než by snad kdo dokázal nakreslit.

maidem
maidem
7 let před
Odpověď  Martin Gembec

Nekde jsem slyšel, ze obrazek vyda za tisic slov… Vzhledem k tomu, jaky se v NASA toci prachy (zvlast kdyz je k srovnani SpaceX), tak na ten obrazek mame skoro narok.
Az bude nasa zkoumat cernou diru, tak tam kameru davat nemusi.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Pavel Nedbal

Ale to není nic nového. Od začátku se mluvilo o tom, že kamera na Juno je jen „popularizační“, takže spíše pro potěchu široké veřejnosti, pro dobrý pocit z dobře investovaných dolarů. To jako měla sonda vyrazit bez zobrazovacího zařízení? Nesmysl. Je to nádhera.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Pavel Nedbal

Tohle se tak jednoznačně říct nedá. To, že na Jupiteru nepřistaneme, ani to, že Juno nedokáže prozkoumávat jupiterovy měsíce, z ní nedělá nějakou podřadnou sondu, o které by se mělo mluvit jako o ztracené. Z vědeckého hlediska je důležité pochopit, jaká je vnitřní struktura této planety. Díky tomu můžeme výrazně zpřesnit naše modely vzniku a vývoje celé sluneční soustavy, což je něco, co se při studiu měsíců Jupitera nedozvíme. Jinými slovy – každá sonda se zaměřuje na něco jiného a nemůžeme říct, která z nich je pro pochopení vesmíru důležitější. Každá z nich totiž přidává malý střípek do velké mozaiky poznání.

ventYl
ventYl
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ja by som dokonca povedal, ze vedecke poznatky z tejto misie budu dolezite aj z hladiska skumania tych mesiacov samotnych. Pretoze ked sa pri modelovani vplyvov na mesiace dojde k otazke, aky vplyv na to ma jupiter, tak budeme mat viac informacii.

Len tazko by sa hladal aspon trocha vierohodny popis chovania sustavy, pri ktorej sa zanevrelo na studium jej ustredneho prvku.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Pavel Nedbal

Řekl bych, že když se na to podívají odborníci na dynamiku atmosféry, tak z toho nějaké relevantní údaje dostanou. Nehledě na to, že je to opravdu nádherné- Jinak mi ale přijde, že zmapování radiačních pásů a magnetosféry Jupiteru je dost důležité nejen z teoretického hlediska, ale i kvůli dalším plánovaným sondám.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Ne že by na tom stál svět, ale Juno není JUNO. Nejde o mluvící zkratku jako třeba v případě MESSENGERa nebo JUICE. Nicméně nijak to nesnižuje potěchu oka při pohledu na manžela bohyně Juno 🙂

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Děkuji za upozornění, od začátku psaní článku mi to neštimovalo, ale nějak jsem to nechal špatně a neověřil si to. Kdoví proč si pořád myslím, že je to zkratka. Už to bude snad ok.

Racek
Racek
7 let před

Prostě úchvatné.

Daniel Bozner
Daniel Bozner
7 let před

Nádhera

jelen
jelen
7 let před

Skvele,snad pokud mozno jeste vice odbornych komentru.dik

Jirka
Jirka
7 let před

Ten obrázek je právě ta odměna. Pokud by daňového poplatníka zasypávali pouze surovými daty, nejspíš by brzo skončili …

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.