sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropský Sentinel se dočká posily

Pokud se nic nepokazí, měla by se 7. března ve 2:49 našeho času vydat k obloze nejslabší evropská raketa Vega. Poletí na polární dráhu, kde uvolní evropskou družici Sentinel 2B. Ta se s pomocí vlastních motorů usadí na identické dráze, jako její sesterská sonda Sentinel 2A vypuštěná v červnu 2015. Oba satelity bude na oběžné dráze dělit 180°, takže společnými silami dokáží pokrýt každé místo světa jednou za pět dní. Řada Sentinel 2 spoléhá na mimořádně kvalitní snímkovací aparaturu, která pracuje se 13 spektry. Snímky mají šířku záběru 290 kilometrů a dají se uplatnit v mnoha oborech – zemědělci s jejich pomocí mohou předvídat úrodu, lesníci sledovat změny v zalesněnosti velkých území, záchranářům se hodí při povodních, nebo sesuvech půdy.

Převoz na startovní rampu.
Převoz na startovní rampu.
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

Lehce přes tunu těžká družice Sentinel 2B již byla na jihoamerickém kosmodromu v Kourou zkontrolována, natankována a uzavřena do aerodynamického krytu. Před pár hodinami se celá sestava vydala k nosné raketě, čímž začal citlivý a jemný proces připojování nákladu k hornímu stupni rakety Vega. Následovat má tradiční zevrubná kontrola všech systémů rakety i nákladu, což povede k udělení povolení pro start. I když je plánovaný termín pro Evropany krajně nevýhodný, rádi bychom Vám tento start nabídli s českým komentářem.

Propojování aerodynamického krytu s horním stupněm rakety Vega
Propojování aerodynamického krytu s horním stupněm rakety Vega
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/661/32165668394_e041acaa68_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/4/3800/32903834661_ff8c36f01e_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2793/32903834491_3361e93b1e_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
8 let před

Proč sentinely nestartují po dvou na Ariane?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Dalším důvodem je i to, že se družice nevyrábí současně.

Štěpán
Štěpán
8 let před

A tento start nemáte v okýnku se starty, ale možná to je jen u mě, občas mi to trochu zlobí

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Tenhle přenos jsme ještě nezaložili, tak tam nemůže být 🙂

bresok
bresok
8 let před

No, na Ariane by asi i 2 Sentinely byly dost málo. Takže finančně by se to určitě nevyplatilo jako start 2 Veg.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  bresok

Přesně tak. Asi by nebyl problém oba najednou vynést na Sojuzu, ale i Vegu je potřeba občas provětrat.

ptpc
ptpc
8 let před

Výborný článok!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  ptpc

Díky moc.

Pavel Riedl
8 let před

Ještě doplním, že jedním z výstupů je také měření znečištění ovzduší analýzou pohlcování záření různých vlnových délek atmosférou. Projekt se jmenuje SAMIRA (SAtellite based Monitoring Initiative for Regional Air quality) a spolupracují na něm Norové, Poláci, Češi a Rumuni. Zatím se zpracovávají data ze starších Sentinelů a na tento se netrpělivě čeká, má mít vyšší rozlišení.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Pavel Riedl

Díky moc za doplnění!

zvejkal
zvejkal
8 let před

Ja by som sa rad opytal, ze kto ma vlasnte narok dostat sa k materialom (snimkom), ktore takato druzica produkuje. Asi su to spolocnosti / krajiny, ktore financuju jej vyvoj a vypustenie.
Ale moze si napriklad niekto iny nejakym sposobom kupit vysledky jej prace?

Trivialny priklad – ako aktualizuje google svoje mapy nad mojim domom? Kupi si snimky z nejakych druzic?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  zvejkal

Ke snímkům by měl být bezproblémový přístup. Pokud máte nějakou firmu, která se v tomto oboru pohybuje, kontaktujte ESA a určitě získáte přístup. Co se Googlu týče, tak ten nakupuje data od kartografických firem, které ta data sbírají pochopitelně i ze satelitů.

zvejkal
zvejkal
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

OK, dakujem.

PaRi
8 let před
Odpověď  zvejkal

Ptejte se u ESA, surová data by měla být zdarma. Aktuální Sentinel-SP nese více aparatur, ta co měří útlum záření o vlnové délce 635 nm má rozlišení 7×7 km. Snímací kamera je umístěna excentricky a celý satelit rotuje kolem své osy (podobně jako NOAA).

OT: SAMIRA (velmi stručně + něco málo k datům)
Surová data se zpracovávají na superpočítači v Rumunsku (INOE+UBB), ale nejsou v korelaci s pozemním měřením a je na tom ještě mnoho výzkumu, viz. výše zmíněný projekt SAMIRA.

SAMIRA má k dispozici aktuální data ze satelitů:
Sentinel-SP, rozlišení 7×7 km
Aura 13×24 km
MetOp 80×40 km

Pokud vše půjde jak má, výsledkem (pozemní a satelitní data + matematický model) má být kilometrový grid pro znečišťující látky SO2, NO2, O3, CO a PM.

http://213.235.84.148:8080/SamiraMapServer/rest/map_eu

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.