Zkrátí Juno svou dráhu? Rozhodne se v únoru

Sonda Juno stále krouží kolem Jupitera po eliptické dráze, na které trvá jeden oběh více než 53 dní. V těchto dnech, kdy se pomalu blíží další průlet nejnižším bodem, se opět otevřelo téma, zda sonda přikročí k brzdícímu zážehu či nikoliv. Juno proletí perijovem 3. února a je jasné, že tohohle průletu se žádná změna nedotkne. V průběhu února by ale mělo padnout definitivní rozhodnutí, kdy a zda vůbec dojde ke zkrácení oběžné dráhy.

Původně mělo ke zkrácení oběžné dráhy na 14denní periodu dojít už v říjnu, ale během příprav na brzdící zážeh došlo k nečekanému chování palivového ventilu. Inženýři se proto rozhodli zážeh odložit, aby mohli lépe analyzovat situaci. Vědci již dříve oznámili, že jim delší dráha nevadí. Sonda Juno totiž většinu informací sbírá při blízkých průletech. Současná dlouhá dráha by tak měla přinést stejné objevy, jen to bude trvat déle. Čím déle bude mise trvat, tím vyšší je riziko selhání. Na druhou stranu na delší dráze stráví sonda méně času v oblasti se silnou radiací. Rozhodování tedy nebude snadné – obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Zdroje informací:
http://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
http://s3.amazonaws.com/digitaltrends-uploads-prod/2016/06/juno-jupiter.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Zkrátí Juno svou dráhu? Rozhodne se v únoru”

 1. michal napsal:

  Nevite prosim o jak velkou zmenu rychlosti se se ma jednat? (delta V)

 2. maro napsal:

  Jsou tam dva různé generické hlasy z čtečky. Na to, že je to automatická čtečka zní ty hlasy fakt dost dobře. To už by šlo dost dobře používat na poslech zajímavých článků třeba z mptrojky při běhu.

 3. Spytihněv napsal:

  Brzdný manévr u Jupitera byl samozřejmě napínavý a pokus o zkrácení dráhy bude za těchto okolností další drama. Nervy mám jen jedny 🙂

  Ten hlas jsme už někde slyšel několikrát, nevadí mi, ale trochu připomíná Google překladač.

 4. Vojta napsal:

  Díky za článek. Pěkný snímek na tak podceňovanou kameru.
  Mimochodem, NASA došly peníze na živé komentátory? Ten hlas ve videu byl hrozně syntetický.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.