sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkrátí Juno svou dráhu? Rozhodne se v únoru

Sonda Juno stále krouží kolem Jupitera po eliptické dráze, na které trvá jeden oběh více než 53 dní. V těchto dnech, kdy se pomalu blíží další průlet nejnižším bodem, se opět otevřelo téma, zda sonda přikročí k brzdícímu zážehu či nikoliv. Juno proletí perijovem 3. února a je jasné, že tohohle průletu se žádná změna nedotkne. V průběhu února by ale mělo padnout definitivní rozhodnutí, kdy a zda vůbec dojde ke zkrácení oběžné dráhy.

Původně mělo ke zkrácení oběžné dráhy na 14denní periodu dojít už v říjnu, ale během příprav na brzdící zážeh došlo k nečekanému chování palivového ventilu. Inženýři se proto rozhodli zážeh odložit, aby mohli lépe analyzovat situaci. Vědci již dříve oznámili, že jim delší dráha nevadí. Sonda Juno totiž většinu informací sbírá při blízkých průletech. Současná dlouhá dráha by tak měla přinést stejné objevy, jen to bude trvat déle. Čím déle bude mise trvat, tím vyšší je riziko selhání. Na druhou stranu na delší dráze stráví sonda méně času v oblasti se silnou radiací. Rozhodování tedy nebude snadné – obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Zdroje informací:
http://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
http://s3.amazonaws.com/digitaltrends-uploads-prod/2016/06/juno-jupiter.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vojta
Vojta
8 let před

Díky za článek. Pěkný snímek na tak podceňovanou kameru.
Mimochodem, NASA došly peníze na živé komentátory? Ten hlas ve videu byl hrozně syntetický.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vojta

NASA určitě komentátory má, jen zkouší jít i jinými cestami. 😉

MichaelM
MichaelM
8 let před
Odpověď  Vojta

Ano, hlas je docela odpudivý, ale toto video nemá nic společného s NASA, to si nějaká SpaceNews vyrábí doma v kuchyni nebo garáži.

Moc se mi líbí ta pauza mezi Jet a Propulsion jako by hlas potřeboval dlouhou dobu si vyhledat výslovnost tak dlouhého a neobvyklého slova jako je Propulsion.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  MichaelM

Aha, díky za vysvětlení. Mě především zarazilo, když dvakrát brzy za sebou zaznělo „hemisphere“ a přitom podruhé úplně zkomoleně. Jako kdyby hlasatelka bojkotovala opakování tak hrozných slov 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Brzdný manévr u Jupitera byl samozřejmě napínavý a pokus o zkrácení dráhy bude za těchto okolností další drama. Nervy mám jen jedny 🙂

Ten hlas jsme už někde slyšel několikrát, nevadí mi, ale trochu připomíná Google překladač.

maro
maro
8 let před

Jsou tam dva různé generické hlasy z čtečky. Na to, že je to automatická čtečka zní ty hlasy fakt dost dobře. To už by šlo dost dobře používat na poslech zajímavých článků třeba z mptrojky při běhu.

michal
michal
8 let před

Nevite prosim o jak velkou zmenu rychlosti se se ma jednat? (delta V)

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  michal

Pokud jsem to pochopil správně, tak zážeh má trvat 22 minut a změna rychlosti je lehce přes 350m/s.

michal
michal
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

dekuji, odkazovany clanek je zajimavy

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  michal

Rádo se stalo, portál SF101 je mým oblíbeným zdrojem informací. Mají tam neskutečné detaily, které by se jinde hledaly jen složitě.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.