sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vrtáková výbava nového roveru

Velice nás těší, že Vás náš včerejší článek o nástupci vozítka Curiosity zaujal. Dnes Vám proto přinášíme další informace, které budou detailně zaměřené na vlastní vrtačku ROPEC, jejíž fotku vidíte nalevo. O výrobu tohoto dílu, který je pro odběr vzorků klíčový, se postará společnost Honeybee Robotics. Už samotný rover Curiosity disponuje dvěma výměnnými vrtáky, pokud by došlo k jejich zlomení, ale Mars rover 2020 jich ponese více. Každý vrták bude mít speciální určení a použije se k jinému druhu práce.

Různé nasaditelné vrtáky pro Mars rover 2020
Různé nasaditelné vrtáky pro Mars rover 2020
Zdroj: http://www.imagehosting.cz/

Pokud byste se chtěli o této vrtačce dozvědět více (a nedělá Vám problém angličtina), pak Vám doporučujeme tohle pdf, ve kterém jsou velmi podrobně rozebrány všechny parametry vrtačky ROPEC.

Zdroje informací:
http://esmats.eu/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://honeybeerobotics.com/wp-content/uploads/2013/10/portfolio_ropec_logo.jpg
http://www.imagehosting.cz/images/ropecbits.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Ono všeobecně Honeybee Robotic má výborné internetové stránky, takže komu nedělá problém angličtina, můžete se tam jít podívat. Je to firma, která už dlouho spolupracuje s NASA a má nemalé zastoupení na kosmických sondách a roverech.

gg
gg
7 let před

Proč jen jsem nadpis přečetl jako „Vrtkavá výbava nového roveru“? 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  gg

Ještě že ne „Vrtákova výbava nového roveru“. nebylo by dobré, kdyby rover vybavoval na cestu nějaký vrták. 🙂

ventYl
ventYl
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Tak mne sa to zasa podarilo precitat ako „Vrakova vybava…“ 🙂

Roman L.
Roman L.
7 let před
Odpovědět  gg

Jojo to je ta krása češtiny 😀 čárka sem čárka tam, semtam vynechat písmeno a semtam přidat…

Vojta4
Vojta4
7 let před

Dobrý den,
Nějaké nové informace o problémech vrtné soupravy Curiosity? A nakolik se liší vrtáky na Curiosity a Mars rover 2020? myslím tím jaká je pravděpodobnost opakování stejných problémů…
Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Vojta4

Dobrý den,
problém podle všeho stále trvá. Přesné technologické rozdíly neznám, ale myslím si, že se vývojáři z tohoto závady poučí a zkusí je zapracovat do ROPECu, aby byl odolnější.

https://kosmonautix.cz/2017/01/21/vrtakova-vybava-noveho-roveru/