sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Budete mít brýle přesné jako čočka vědeckého přístroje pro průzkum Marsu?

Na otázku položenou v nadpisu bychom mohli celkem bez váhání odpovědět ano. Musíte mít však brýle zkontrolované metodou, o které pojednává tento článek. Mnoho z našich čtenářů jistě používá brýle, kontaktní čočky, nebo oční implantáty. Nyní se možná zpřesní jejich výroba díky výzkumu, který primárně probíhal na Mezinárodní kosmické stanici a neměl vůbec za účel vylepšovat tyto propriety pro lepší vidění. Můžeme si tak připsat další nečekané vylepšení, které nám zlepšuje život díky kosmickému výzkumu.

Přístroj na kontrolu kvality čoček
Přístroj na kontrolu kvality čoček
Zdroj: http://www.esa.int/

Společnost Lambda-X je dlouholetý partner Evropské kosmické agentury a spolupracuje s ní na výrobě a především kontrole přesně vyráběných optických čoček do fotoaparátů a různých vědeckých přístrojů, které směřují do vesmíru. Správné tvarování čočky je totiž stále důležitější s tím, jak se stále posunuje kvalita a rozlišení čipů fotoaparátů a zpřísňují požadavky pro různé vědecké aplikace ohledně kvality a přesnosti interpretace obrazu. Tato společnost proto vyvinula velmi komplexní sadu kontrolních přístrojů, které po dokončení výroby požadované čočky zkontrolují její přesné tvarování. Ty jen trochu vadné se vyřazují a používají se ty skutečně nejlepší.

Dál zasáhla náhoda Marc Halbach ze zmíněné společnosti jednou vložil do kontrolního přístroje svoje brýle a zjistil nepřesnosti v jejich tvarování. Napadlo ho proto, že by institucím, zabývajících se výrobou očních čoček a brýlí nabídl přístroj, který měl původně kontrolovat optické sady pro přístroje na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

Deformované nebo vadné čočky mohou při nošení působit rušivě, být nepohodlné, nebo naopak ještě zhoršovat oční vady. Jejich přesné tvarování je stejně důležité jako tvarování pro vědecké aplikace.

Software používaný pro vyhodnocení tvaru čočky
Software používaný pro vyhodnocení tvaru čočky
Zdroj: http://www.esa.int/

Jeden z přístrojů vyvinutých Lambda-X byl použit i pro kontrolu vědeckého přístroje zkoumajícího atmosféru Marsu na palubě Trace Gas Orbiter. Jindy tyto kontrolní mechanismy zkoumaly i optiku pro vědecký přístroj zkoumající dynamiku kapalin na palubě ISS. Nyní se kontrolní přístroje této společnosti prosazují jako nejpřesnější na trhu a možná budou kontrolovat i vaše čočky a brýle.

Technika kontroly mapuje nejen povrch a tvar čočky, ale také její vnitřní strukturu. Dělá to podobným způsobem, který si můžete nasimulovat i doma. Když světlo prochází přes oblast teplého vzduchu, například nad svíčkou, či kuchyňskými spotřebiči, všimněte si, že na světlé zdi vytváří šedé pruhy. Měřením těchto stínů se dá dovodit, jak vypadá vnitřní struktura čočky. Samozřejmě v mnohem detailnějším pohledu, než jste schopni odvodit vy z odrazu na zdi. Navíc je celý systém kontroly automatický a díky vloženému softwaru se umí přizpůsobit aktuálním světelným podmínkám a není nutné provádět náročnou kalibraci.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/12/lens_inspection_instrument_nimo_from_belgian_lambda-x/16582617-1-eng-GB/Lens_inspection_instrument_NIMO_from_Belgian_Lambda-X_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/12/contact_lens/16579742-1-eng-GB/Contact_lens_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/12/lens_analysis_instrument/16582689-1-eng-GB/Lens_analysis_instrument_node_full_image_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jana
Jana
8 let před

Tedy zcela vážně, to bych potřebovala. Mám vrozenou oční vadu, plus kombinaci několika dodatečných. Čočky do brýlí se kvůli jedné z nich pro mě blbě vyměřují, tím pádem je i možnost, že se pak vyrobí paskvil, který holt musím nosit. Mít možnost si díky přístroji vybrat tu nejvhodnější, by bylo fakt skvělé. Problém by asi byl jen s tím, že by se jich muselo nejprve víc vyrobit :).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.