sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Předvánoční dárek od SpaceX letos nebude

Není to tak dávno od chvíle, kdy jsme v Kosmotýdeníku oznamovali, že s velkou pravděpodobností dojde k návratu raket Falcon 9 do služby 16. prosince. Mělo jít o start z Vandenbergovy základny v Kalifornii a na oběžnou dráhu mělo zamířit deset družic Iridium NEXT, které měly nahradit pomalu dosluhující satelity systému Iridium. Jenže nyní přišla zpráva, podle které můžeme na jakýkoliv start Falconu 9 v roce 2016 zapomenout.

První náznaky se objevily už v tweetu od Petera B. de Seldinga, který oznímil, že start Falconu 9 s družicemi Iridium NEXT z Vandenbergovy základny sklouznul na leden.

O několik hodin později to potvrdila i samotná SpaceX. Nešlo o vyjádření přímo ke startu samotnému, ale o aktualizaci zprávy vztahující se k vyšetřování nehody z 1. září. Nejdůležitější pasáží je, že firma finišuje vyšetřování a je připravena k návratu do služby, se kterým se momentálně počítá na leden 2017.  Přesný termín startu zatím nebyl oznámen. Podle neoficiálních informací chce společnost provést ještě nějaké úpravy na horním stupni rakety – konkrétně na kompozitních nádobách COPV, ve kterých se uchovává tlakovací helium. SpaceX chce pravděpodobně provést jejich blíže nespecifikované úpravy na základě toho, co zjistila při zkouškách na základně McGregor.

SpaceX zatím neoznámila žádné detaily týkající se startu s družicí EchoStar-23, ke kterému by mohlo dojít 8. ledna. Startovat se má z floridské rampy 39-A, takže tento start je de facto nezávislý na odkladu mise Iridium NEXT. Na sociálních sítích se ale v minulých dnech objevila fotka zachycující zkoušku tzv. erektoru, tedy struktury, která bude vztyčovat na rampě rakety Falcon.

Zkouška erektoru na floridské rampě 39-A
Zkouška erektoru na floridské rampě 39-A
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

P.S. Letos sice Falcon 9 startovat nebude, ale i přesto si myslím, že se na zlínském setkání fanoušků SpaceX, které se uskuteční 27. prosince a kterého se zúčastní i David Pavlík, jediný Čech zaměstnaný v této firmě, bude o čem bavit. Více informací o této akci najdete v tomto článku.

Zdroje informací:
http://www.spacex.com/news/2016/09/01/anomaly-updates
https://twitter.com/pbdes/status/806259747183820800

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…10209366493253238_343862271698932119_o.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…1376866668991183_6295492555514458781_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
8 let před

Skoda.

Štěpán
Štěpán
8 let před

Je možné ze to ještě změní?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Určitě, v kosmonautice není nikdy nic jisté, odklady mohou přijít v kterékoliv fázi letu – i pár sekund před startem.

Dan
Dan
8 let před
Odpověď  Štěpán

Změna je možná vždy, ale prakticky vždy jde o odklad.

vedator
vedator
8 let před

Podla fora NSF ma SpX na buduci rok v plane uskutocnit 35 startov 🙂

Racek
Racek
8 let před

Tipuji že slovo měli také zákazníci .. jak se zdá, to podchlazování kyslíku a zkoušky zážehu při instalovaném nákladu asi nebyl tak úplně dotažený nápad. Alespoň podle toho co jsem zatím o tom četl. A technické úpravy vyžadují důkladné zkoušky, zvláště při odstranění příčin havárie. Byla by škoda to zbytečně uspíšit, zakázek má p. Musk totiž dost; ale jak snadné je o důvěru přijít, že. A přece jen, p. Musk musí hlavně pracovat pro zákazníky, ti to totiž celé platí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.