Štítek ‘Echostar-23’

StatistiX: 6. díl – SpaceX v roce 2017

StatistiX

Minulý rok byl pro firmu SpaceX nebývale úspěšný. Po dvou těžších letech, kdy raketa Falcon 9 coby vlajková loď firmy prodělala dvě vážné havárie, byl rok 2017 bez nadsázky prvním skutečně vytíženým rokem. Vždyť raketa Falcon 9 absolvovala téměř stejné množství startů jako v předchozích třech letech dohromady! A nejen to. V uplynulém roce SpaceX neusnula na vavřínech a nadále posouvala své dílo vpřed mílovými kroky a stejně jako v minulých letech jsme tak mohli být svědky několika významných světových premiér. Pojďme si tedy vše hezky postupně shrnout a naposledy se poohlédnout za rokem 2017 tak, jak jím prošla firma SpaceX.

ŽIVĚ A ČESKY: Beznohý Falcon dostává druhou možnost

Raketa Falcon 9 měla podle původního plánu startovat už v úterý, ale počasí udělalo čáru přes rozpočet. Konkrétně byly problémy se silným větrem a i když se při startu s družicí EchoStar 23 nabízí dvě a půlhodiny dlouhé startovní okno, SpaceX svůj pokus odpískala už několik desítek minut před startem. Náhradní termín tohoto startu byl stanoven na čtvrteční ráno a proto i my přinášíme článek, ve kterém můžete tento start, při kterém první stupeň nebude přistávat, sledovat živě a česky.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 výjimečně na jedno použití se odkládá

Zvykli jsme si, že součástí startů raket Falcon 9 od firmy SpaceX jsou pokusy o přistání prvních stupňů – někdy na pevnině, jindy na mořské plošině. Zítra to ale bude jinak. Družice EchoStar 23 určená k šíření telekomunikačních služeb pro Brazílii a přilehlé oblasti, je totiž příliš těžká. Váží zhruba pět a půl tuny a stane se tak nejtěžším nákladem, jaký Falcon 9 v celé své historii vynášel na dráhu přechodovou ke geostacionární. Raketa tak nebude mít dostatek paliva k přistání, ale i přesto jsme se rozhodli Vám tento start přinést s živým, českým komentářem.

Tentokrát přistání nečekejme – EchoStar 23 je cvalík

Každý Falcon 9 podstupuje několik dní před startem sérií zkoušek, které mají ověřit jeho připravenost na další misi. Tou nejnápadnější je tzv. WDR (Wet Dress Rehearsal), při které se raketa vztyčí na startovní rampě a vše probíhá stejně, jako kdyby se mělo startovat. Nádrže se naplní palivem, pozemní týmy provedou stejné kroky, jako před skutečným startem a vše je zakončeno statickým zážehem, při kterém se na zhruba tři sekundy zapálí všech devět motorů Merlin na prvním stupni. Včera jen pár minut po půlnoci přišel na floridské rampě 39A další statický zážeh. To samozřejmě znamená, že se start nezadržitelně blíží a je na čase si celou misi detailněji rozebrat.

Kosmotýdeník 232 (20.2. – 26.2.)

Když se v neděli potká minutová ručička s hodinovou na čísle 12, je to neklamná známka toho, že je čas na tradiční porci kosmonautických událostí. Ani dnes proto nepřijdete o Kosmotýdeník. Připravili jsme pro Vás další kapitolu naší malé kosmonautické kroniky, která poslouží jak v současnosti – aby si čtenáři udrželi přehled o všech zajímavých projektech, ale i v budoucnosti – až se někdo bude chtít podívat, co se dělo před několika lety v roce 2017. Ať už tedy náš článek čtete pár minut nebo několik let po vydání, vítáme Vás a zveme Vás na cestu, která nás zavede do Spojených států, ale navštívíme také ISS, nebo Saturn.

Otazníky kolem příštího startu Falconu 9

Zatím oficiálně platí, že příštím startem, který pro nás SpaceX připraví, je vynesení telekomunikační družice Echostar-23. Tato premiéra z historické rampy LC-39A se ale pomalu odsouvá. Jelikož zatím ani neproběhl statický zážeh, je velmi pravděpodobné, že se nestihne momentálně platný termín startu, tedy 3. únor. Jakýkoliv odklad by ale způsobil, že se start s Echostar 23 dostane do termínové kolize s jiným, výrazně důležitějším startem.

Upravený jízdní řád raket Falcon 9

V minulých dnech se odehrálo hned několik událostí, které pohnuly s termíny startů raket Falcon 9. Jelikož víme, že tohle téma naše čtenáře zajímá, rozhodli jsme se vydat tento článek, ve kterém shrneme aktuální údaje, které se týkají nejbližších startů nosičů s logem firmy SpaceX. Řeč nebude jen o nejbližším startu s deseti družicemi Iridium nové generace, ale také o komunikační družici Echostar 23, nebo o desátém operačním zásobovacím letu lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici.

Návrat SpaceX do služby? Snad už příští týden!

Podle všeho se zdá, že už brzy by mohl skončit půst, který prožívají všichni fanoušci společnosti SpaceX. Optimismus do žil jim totiž vlil oficiální tweet od společnosti Iridium – právě deset družic této firmy má startovat na Falconu, který bude první raketou po havárii z 1. září. V tweetu se píše, že satelity byly během víkendu natankovány, natlakovány a došlo i ke spojení obou vypouštěcích adaptérů. Tankování paliva do družic bývá známkou, která ukazuje, že start už nebude daleko. Vyšetřování příčin nehody již skončilo a SpaceX již odeslala zprávu s výsledky na federální letecký úřad FAA, který po prozkoumání udělí povolení k návratu do služby. Toto svolení zatím nebylo vydáno a proto ještě neznáme oficiální termín, kdy by mělo dojít ke startu.

Předvánoční dárek od SpaceX letos nebude

Není to tak dávno od chvíle, kdy jsme v Kosmotýdeníku oznamovali, že s velkou pravděpodobností dojde k návratu raket Falcon 9 do služby 16. prosince. Mělo jít o start z Vandenbergovy základny v Kalifornii a na oběžnou dráhu mělo zamířit deset družic Iridium NEXT, které měly nahradit pomalu dosluhující satelity systému Iridium. Jenže nyní přišla zpráva, podle které můžeme na jakýkoliv start Falconu 9 v roce 2016 zapomenout.

Kosmotýdeník 220 (28.11. – 4.12.)

Když se týden chýlí ke konci, je čas si připomenout nejdůležitější momenty, které během něj přinesla kosmonautika. Jsme velmi rádi, že Vás můžeme přivítat u již 220. vydání našeho seriálu Kosmotýdeník, který si klade za úkol informovat naše čtenáře o všech událostech, které by jim rozhodně neměly utéct. Dnes se podíváme do San Francisca a ukážeme si, co dokáží satelity zjistit z oběžné dráhy. Nevynecháme ani aktuální informace o největší události končícího týdne, tedy o havárii rakety Sojuz-U se zásobovací lodí Progress MS-04.