sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Dvě a půl tuny zásob v Progressu

Mezinárodní vesmírná stanice se v těchto dnech dočká hned dvojité dávky zásob. Už dnes odpoledne by měla z kosmodromu Bajkonur odstartovat nosná raketa Sojuz U, která na oběžnou dráhu vynese čtvrtý exemplář modernizované řady zásobovacích lodí Progress MS. Příští týden se můžeme těšit na japonský příspěvek ve formě šesté automatické zásobovací lodi HTV. Oba starty Vám zprostředkujeme živě s českým komentářem.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve čtvrtek 1. prosince v 15:51 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 15:35 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/Cp5Laq8AimM/maxresdefault.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Na fb není odkaz

Lukáš Houška
Editor
7 let před
Odpověď  Štěpán

Dobrý den,

jako správce profilu se omlouvám, ale měli jsme v planetáriu docela frmol a na přenos jsme málem zapomněl. Dával jsem ho tam patnáct minut před startem. Příště si dám pozor 🙂

Armer10
Armer10
7 let před

Bude to jeste zajimave sledovat, problem je mozna vetsi nez jsme cekali .. Ale doufam ze se start povedl 🙂

JP
JP
7 let před

Snad nebylo ošklivé bum 🙁

stealer
stealer
7 let před
Odpověď  JP

Ošklivé bum teprve bude, jestli ty trosky dopadnou do obydlené oblasti. Ticho nevěstí nic dobrého…

wild
wild
7 let před

podle agentury TASS „lod pravdepodobne nedorazila na obeznou drahu a mohla spadnout do oblasti Číny nebo Tichého oceánu, uvedl zdroj ve vesmírném průmyslu“

(http://tass.ru/kosmos/3833015)

Andrej
Andrej
7 let před

Momentálne by sa mal Progress MS-04, ak je na obežnej dráhe, nachádzať v dosahu ruských pozemných sledovacích staníc…

https://twitter.com/ISS101/status/804360744238219264

Peter P
Peter P
7 let před

No pravdepodobne sa zrutil…je to strasna skoda….:-(

Andrej
Andrej
7 let před
Ondřej Šamárek
Editor
7 let před
Odpověď  Andrej

Právě s tím sem jdu… Údajně se měla dokonce při té explozi třást země. To vypadá hodně špatně.

Ondřej Šamárek
Editor
7 let před

Z Tuvské oblasti jsou hlášeny i padající trosky, takže myslím, že je víceméně jasno…

Karel Zvoník
7 let před

To je opravdu smutné :/. Škoda. Díky Ondro za info.

Armer10
Armer10
7 let před

Tak to uz vypada hodne spatne kdyz prichazeji takove zpravy … To musela byt obri exploze …

Racek
Racek
7 let před

Ehhh .. zrovna včera jsem zaznamenal někde prohlášení ruské strany, že se už podařilo vyřešit problémy se spolehlivostí raket. A zrovna tohle se muselo stát „Semjorce“ která je symbol spolehlivosti. Holt smůla a bolí to.

Tovy
Tovy
7 let před

Každopádně Ruská vizualizovaná telemetrie bohužel selhala… (pokud tedy bere opravdu reálné údaje z letu) 🙁

Ondřej Šamárek
Editor
7 let před
Odpověď  Tovy

Evidentně se jednalo o předpřipravenou infografku, která nečerpala data ze živé telemetrie. Jen to troubové mohli nějak dát vědět…

Tovy
Tovy
7 let před

Přesně tak. Jak tomu teď máme věřit i v budoucnu… ?
Uvažoval jsem, jak by mohla grafika vypadat v okamžiku problému (ač nikomu to samozřejmě nepřeju).
I lidé v řídícím středisku vypadají klidně na to, že už pár minut nemají reálná data.

Petr
Petr
7 let před
Odpověď  Tovy

Takže ta grafika mimo vlastní start rakety bylo jenom předpřipravené divadlo?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr

V případě ruských startů zřejmě ano. Je pravda, že Rusové nikdy netvrdili, že jsou to skutečná data. To se říká jen u Američanů. U Rusů se to jen čekalo.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Tovy

No, Rusové měli na grafice kromě vizualizace rakety už jen čas a ten reálný byl. Jak by v takovém případě vypadala vizualizace Američanů nebo ESA, těžko říct. Pravděpodobně by se zasekl údaj o rychlosti a výšce, ale animace by dost možná také pokračovala (zapálené motory, které už mají být dávno bez paliva, by také nevypadaly hezky). Záleží na tom, jak si s tím vyhráli a nepředpokládám, že by tam nějaký vtipálek zadrátoval na ztrátu telemetrie animaci výbuchu. Nejpravděpodobnější se mi zdá, že by se našel někdo, kdo by během pár sekund střihl obraz na řídící místnost nebo jinou, méně znepokojující scénu, připravený to střihnout zpět, pokud by telemetrie naskočila.
I když si vzpomínám na nepovedený start nějaké americké suborbitální rakety, kde se její animovaná verze roztočila jako čamrda podle naprosto nereálné osy, protože ta reálná vybouchla, ale její gyroskopy stále posílaly údaje a evidentně do vizualizace zadrátované byly.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Vojta

Jo, to byla SuperStrypi 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=i30zxnUFdNE

Ondra
Ondra
7 let před
Odpověď  Tovy

Je fajn, že se snaží jít se západem a ukazovat to online. Ale když je to jen animace bez napojení na telemetrii … O to víc to pak křičí do světa, když to bouchne a „video“ jede dál. Potěmkin forever. Je mi to líto, že je to stále o  politikaření a hraní, kdo ho má většího.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Ondra

Já bych řekl, že je to spíš snaha přinést divákům něco navíc. Byť uznávám, že v tomto případě to bylo kontraproduktivní.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Tovy

Kdyby se alespoň ta animace po nějaké době bez přijmu telemetrie prostě zastavila – s tím, že je problém s telemetrií – tak by to ještě šlo.

Ondra
Ondra
7 let před
Odpověď  tyčka

Asi se víc koukali na video. 🙂
Nedávno tu byl přenos z návratu do služby Antares nebo to byl OSIRIX-REx… nevím, kde kamera do řídícího střediska zabírala asi 5 lidí. A jedna paní, co seděla a před sebou měla nějaká telemetrická data, nešlo bohužel poznat přesnou funkci, celých 30 minut čučela do mobilu a hrála nějakou hru a s někým si asi psala. Přímo pod kamerou. Úplný ignor, že by byla v prací. Zřejmě nuda. Tak mne u toho napadlo, jestli je jedna z GO/noGO před startem, tak to musí být fakt jízda.

Neví někdo, jestli se třeba u startu/letu Appola 13, Skylab a jiných se v řídícím středisku nehráli šachy nebo neházelo ringo. Feministka by určitě dodala, že ženy zvládají víc věci. Já: „Pravda, ale pak žádnou pořádně.“ 😀

Ondřej Šamárek
Editor
7 let před

Roskosmos oficiálně potvrdil, že Progress je ztracen. Havárie proběhla ve výšce 190 km nad Tuvskou republikou, většina fragmentů shořela v atmosféře… 🙁
http://www.roscosmos.ru/22996/

Mirek
Mirek
7 let před

Jsem zvědavý, v jaké výšce k explozi došlo (či co se vlastně stalo). Každopádně, podle animace bylo vše v pořádku až k oběžné dráze, kdy následovala gratulace za dobře provedenou práci.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Mirek

Výška 190 km už téměř odpovídá doručovací, ale Progress ještě zdaleka neměl potřebnou rychlost.

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před

Díky klidu v řídícím středisku, hlášením o vyklopení navigačních antén a předpřipravené animaci jsme byli pravda trochu za blbce. Nelze se divit počátečním zprávám, že se start podařil, které jsme i my uveřejnili..

Martin
Martin
7 let před
Odpověď  Martin Gembec

Budiž nám tato potěmkinova infografika do budoucna připomínkou při posuzování dalších startů z Ruska. Oni budou vždy stejní. Živé přenosy z Ruska jsou příště ztráta času a energie.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Martin

To je těžké, dříve neměly vizualizace žádné, teď chtěli dát aspoň něco a vybrali si bohužel špatnou formu. Třeba se z toho poučí, nelámal bych nad nimi hůl. Rusové se pomalu učí, jak si budovat PR – viz krásné záběry na sestavování rakety. Byla by velká škoda, kdyby kvůli tomuto selhání na tento trend zanevřeli.

Ondra
Ondra
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

No myslím, že někdo tam už pracovat příště nebude. Animaci, která je reálná, nestihnou udělat do příštího startu, takže to raději na pár startů vynechají.

Nejlevněji vyjde mužik, který pokud budou telemetrické data déle než 5 sec off, tak vyškubne kabel video rekordéru. 🙂

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

To by ještě šlo – stejně jako by ta reálně přijímaná telemetrie byla již dost odlišná to též stopnout.

MarekO
MarekO
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

viz krásné záběry na sestavování rakety. Trochu konspirace: Jestli aj ty záběry nebyli tak trochu potěmkin, nebo kolem rakety se motala hromada mladých lidí, to na dosavadních záběrech tolik lidí nepohybovalo a většinou měli starší data narození.

Armer10
Armer10
7 let před

Zrejme zachyceni horiciho Progressu https://www.youtube.com/watch?v=YG7rAXh_2MU

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Kníže Potěmkin by asi neměl radost ze svých následovníků.

maro
maro
7 let před

Tak teď by mě vážně zajímalo jak velký je rozdíl mezi raketou nesoucí Progress a raketou nesoucí Sojuz. Tohle je daleko větší průšvih než když před dvěma lety Progress „jen“ přestal být ovladatelný. V případě rakety už jde i o problém pro Sojuz s lidskou posádkou.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  maro

Horní stupně raket Sojuz-FG a Sojuz-U jsou bohužel prakticky identické.

Ondra K.
Ondra K.
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Takže teoreticky i prakticky neni momentalne žadny zpusob, jak dopravit na ISS nove posadky. CCS budou az v 2018 a tohle by mohlo stopnout lety s posadkami klidne az do 2018. Aby meli jistotu, co se stalo to chvilku potrva a bude potreba nekolik zkusebnich – treba cargo letu. A tu se dostavam k me otazce.

Co je pravdepodobnejsi? Nechaji tam soucasnou posadku, tak dlouho, jak jen to pujde a budou je jen zasobovat, aby stanice neosirela. Neplanovane si vyzkousi dlouhodoby pobyt v kosmu a trhne se dost rekordu :). Ty zkusebni Sojuzy by mel nekdo vybalit. Pokud poleti na prazdno, k prazdne stanici, tak to bude jak soucasny stav u činske stanice.

Nebo se muze stat, ze bude ISS treba rok bez lidi? Zvladne to stanice rok bez lidi?
To by byla rana i pro SpaceX atd., protoze by NASA nepotrebovala cargo.

Tohle je na clanek. 🙂

Pokud je tam nechaji, tak to by sel pokorit rekord 437 dni.

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
7 let před
Odpověď  Ondra K.

Vedeli by čínske pilotované lode dokovať na ISS?

Ondra
Ondra
7 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Celkem se spekulovalo/je, co se bude zkouset u zasobovaci cinske lode. Pretankovani plyny, paliva a vody. Protoze se nevi, co to umi, tak asi podobny neni. Jen se predpoklada, co by bylo logicke, aby testovali a bylo hotove a vyzkousene pro budouci velkou stanici. Nejvetši sance je jako kopie Sojuzu, do noveho typu, ktery je na IDA asi nesli. Jednou by se to povestne kopirovani hodilo.

Ale vzhledem jake jsou certifikacni procesy CC plavidel (Sx & Boi.), tak driv budou letat, nez by povolili Čine zakotvit.

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před
Odpověď  Ondra K.

Nebyl bych tak skeptický. Když to řeknu hodně drsně, pořád mám obavu, že krom letů s lidmi a letů pro západní zákazníky ta povýrobní kontrola není tak vysoká. Snad se potvrdí, že šlo o zanedbání takového postupu a že se za pár měsíců Sojuzy zase pustí k dalšímu letu. Nedivil bych se, kdyby tím letem byl nějaký jarní zásobovací Progress.

Pokud jde o výdrž posádky na ISS, ta je závislá na životnosti Sojuzu. Oni ji nechtějí prodlužovat nad půl roku u ISS, takže i při roční misi letěl každého půl roku jeden nový Sojuz.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Ondra K.

Sojuz je na 1/2 roku u stanice a může tam doletět i sám – co tedy vím.
Takže čistě teoreticky ho mohou místo lidí naplnit zásobami(samozřejmě jak to technicky a bezpečně půjde) a poslat ho tam prázdný – pokud tam doletí – tak tam bude na 1/2 roku – takže by si někdo z posádky mohl o 1/2 roku prostě prodloužit i pobyt.
Další let Progresu lze zřejmě riskovat v případě potřeby bez problémů – prostě jen nedoletí v nejhorším případě – jde o závadu rakety a nikoliv lodě.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
7 let před

Je třeba dělat rozdíl mezi konstrukční a výrobní chybou. Tady je to jasně výrobní chyba. 100% spolehlivost všech částí a součástí je podle počtu pravděpodobnosti vyloučena. I Saturny 5 měly výrobní závady a při druhém letu dokonce i konstrukční a hned v následujícím přesto již letěla posádka. Neviděl bych to černě.

Ondra
Ondra
7 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Zajimalo by mne, jestli by to posadka prezila. Pri vybuch a poskozeni kapsle asi ne, ale treba pri vypovezeni motoru. Jestli by doslo k rozpojeni a dynamikou ke spravnemu natoceni stitem.

Pokud z dat poznaji, co se porouchalo. 🙂 Podle videa je uspesne na orbite 😀 Na tu habaduru si urcite vzpomene az v tom budou sedet a prad jim stastnou cestu se slovy, ze jsme „urcite opravili“ 😀

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Ondra

Těžko říct, jak by dopadla posádka. Záleží především na poškození tepelného štítu. Kapsle samotná je schovaná až za ním. Rozpojení by se povést mělo a natočení štítem dopředu by měly v nejhorším případě zajistit aerodynamické síly. Havarovaný Dragon také přežil výbuch druhého stupně i bez záchranné věžičky (pravda, v nižší rychlosti). Rozbil se až o mořskou hladinu, protože mu chyběl software pro vystřelení padáku v případě nehody při startu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.