ŽIVĚ: Čína vypouští svou první těžkou raketu

Na výšku měří sice „jen“ 57 metrů, ale její nosnost je úctyhodná. Na nízkou oběžnou dráhu vynese až 25 tun nákladu a na dráhu přechodovou ke geostacionární celých 14 tun – Dlouhý pochod 5, raketa, která nemá konkurenci mezi tím, co doposud vytvořili zástupci Říše středu. Tento nosič se svým výkonem řadí po bok těch nejsilnějších raket, které dnes létají. Nejblíže je americké Deltě IV Heavy, ale do podobné skupiny patří i ruský Proton, nebo evropská Ariane 5. K premiérovému startu by mělo dojít dnes ve 12:00 na novém čínském kosmodromu Wenčang a my se Vám pokusíme přinést přímý přenos z celé události.

Původně se mělo startovat už v 11:00 našeho času, ale nyní to vypadá na nepotvrzený odklad o jednu hodinu – pro jistotu ale sledujte už v 11:00. Nákladem rakety je experimentální družice Shijian-17, která má otestovat iontové motory. Otázkou ale je, kde přesně bude možné start sledovat. Uživatel marian007 na našem fóru doporučuje odkaz na čínskou sociální síť Weibo, ale některým uživatelům tento odkaz nefunguje a navíc je tu problém s čínskými znaky, které nám většinou nic neřeknou. Dovolíme si proto přidat i odkaz na vysílání CCTV na YouTube. Není sice jisté, zda se na tomto kanále bude start vysílat živě, nicméně je to asi nejpravděpodobnější zdroj (byť nepotvrzený).

EDIT: Odklad na 13:00 SEČ.

EDIT 2: Ke startu nakonec došlo ve 13:40 SEČ

Okno přehrávače jsme nahradili záznamem úspěšného startu.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.youtube.com/
http://www.kosmo.cz/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/sites/116/2016/10/105220yhw3wl7zq1w40w6k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

40 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Čína vypouští svou první těžkou raketu”

 1. Goodman napsal:

  Pokud si dobře vzpomínám, tak ROSKOSMOS má otevřenou kancelář v Pekingu a rovněž některé čínské úspěchy jsou postaveny na ruských základech. Je to pravda, že celý čínský kosmický zázrak je vlastně jenom o získání starých ruských technologií?

 2. Jaroslav Alois napsal:

  Čína nyní může realizovat prakticky vše, od meziplanetárních sond, po lunární operace automatů k dlouhodobé kosmické stanici na LEO.
  Rozšířila dosud tříčlenný klub zemí vlastnících těžkotonážní nosiče na čtyřčlenný.

 3. Racek napsal:

  Tak Čína má už také kompletní řadu nosičů na pokrytí současných potřeb svých i pot. zákazníků. Start byl impozantní, jako vždy u těhle kolosů. Do Číny gratulaci a redaktorům díky za informaci.

 4. ptpc Redakce napsal:

  Tak a máme to úspešne za sebou. Gratulujem do Číny!
  A chcem sa ešte poďakovať tebe Dugi ako si sledoval dianie na internete. Mne si tým urobil dvojnásobnú radosť!

  • tonda napsal:

   Ano,měli ten přenos pěkně udělanej(doufám,že nebyl o něco posunutej?!)Hodně kamer,ale něco nám tam chybělo,ne?Představte si ten adrenalin,kdyby boostery a 1.st.přistáli,třeba bstr na Tchajwanu a 1st na plošině zapůjčené od Sea Launch a zakotvené v Pacifiku nadaleko Hawaie?!To byl fórek na odlehčení!Jinak gratulace do Číny!Příště to zkuste s tím přistáním,to jde,je to vyzkoušené!!

   • marian Redakce napsal:

    Tak číňania chcú v prvom rade vynášať ťažké satelity na LEO a GEO, nie silou mocou znižovať náklady na štart a súčasne tým znižovať nosnosť zachraňovaním prvých stupňov. Každý má proste iný cieľ 😉

   • tonda napsal:

    Já s tebou souhlasím.Ale tímhle úspěchem a následně po uvedení CZ-5 na komerční trh donutí zavedené firmy,aby přehodnotily ceny a směrem dolů!Inu konkurence a spolehlivost(Protony?)

   • josr napsal:

    Rusko má samozřejmě obavy z konkurence ze strany Číny v oblasti vypouštění komerčních družic. To ale muže platit o Spacex, i se znovupoužitelným prvním stupněm nebudou schopny konkurovat Čine cenou a spolehlivosti.

   • Štěpán napsal:

    Jaká je cena za čínské rakety ze jsou levnější než F9 znovupoužitelné?

   • TCM napsal:

    Dost pochybuju, že bude levnější než znovupoužitelný F9

   • Jaro Pudelka napsal:

    to Josr. Ako ste prišli na to, že čínske rakety budú spoľahlivejšie ako Falcon 9. A viete poskytnúť relevantné finančné údaje, ktoré vás oprávňujú k tvrdeniu, že čínske rakety budú lacnejšie ako znovupoužiteľné Falcony?

   • Jaro Pudelka napsal:

    No je to vždy lepšie ako sa silou mocou držať konceptu jednorázovej rakety.

 5. Kluzo napsal:

  Jak to že družice je větší než když se vynesla čínská stanice nebo posádka?

 6. Kluzo napsal:

  Funguje nyní nějaký stream? To založí a vypnou a založí a vypnou…

 7. Edemski napsal:

  Dugi, fakt je výška 57m? Na wikině je 62m (203ft)

 8. Nemo napsal:

  Děkuji. Jestli je ten odhad správný, tak vzhledem k hodinovému odkladu už moc času nezbývá.

 9. Nemo napsal:

  Ví někdo jak dlouhé je startovní okno?

 10. ptpc Redakce napsal:

  Pridávam ďalší odkaz – informácie sú síce v čínštine ale prenos beží:

  https://youtu.be/3Q3d5PZZl5s

 11. tonda napsal:

  Dík Dugi,opět jsi nezklamal!Už jsem myslel,že máš jinou důležitější práci,že ti tohle uteklo,ale bohudík jsem se opět mýlil!Děkuji jménem všech kosmofanatiků!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.