SpaceX má další vědecký náklad

Po každou společnost, která se věnuje poskytování nosných raket je každá zakázka na dopravu nákladu na oběžnou dráhu vítaná, nicméně vědecké družice hrají v tomto směru prim. Společnost SpaceX se v těchto dnech dohodla s NASA na vynesení družice SWOT (Surface Water and Ocean Topography), která bude z oběžné dráhy sledovat vodní plochy na celé planetě.

NASA zaplatí za start tohoto satelitu celkem 112 milionů dolarů, přičemž tato cena obsahuje všechny služby při startu, práci s družicí, její integraci s nosičem, postartovní sledování, datovou a telemetrickou podporu. Ke startu by mělo dojít v dubnu 2021 z Vandenbergovy základny (rampa Space Launch Complex 4E) a nosičem bude Falcon 9.

Družice SWOT bude prvním satelitem, který jako bonus k detailnímu měření oceánů provede globální průzkum povrchových vod. Satelit má sledovat, jak se v průběhu času mění zásobárny vody. Díky polární oběžné dráze SWOT zmapuje minimálně 90% povrchu Země a prozkoumá jezera, řeky, nádrže a oceány minimálně dvakrát za 21 dní. Tím se vylepší modely cirkulace vody v oceánech, ale také předpovědi počasí i dlouhodobých klimatických změn. Na vývoji družice SWOT bude NASA spolupracovat s francouzskou kosmickou agenturou CNES (Centre National d’Etudes Spatiales).

Zdroje informací:
http://spacenews.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://images.indianexpress.com/2016/11/nasa-swot-mission-759.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “SpaceX má další vědecký náklad”

 1. vojtech napsal:

  To je přesně ten druh úkolu, který chce Trumpova administrativa odebrat NASA a převést na NOAA (za jejich peníze). A je to tak dobře, já bych to totiž zrušil úplně.

  • Dušan Majer napsal:

   Vím, že Trump chce tyto satelity omezit a převést pod NOAA. Ale jde mi o to, že jste psal, že byste tyto satelity rovnou zrušil.

   • Vojtěch napsal:

    já neříkám, že jsou to činností zbytečné (Goresat byl a je), ale opravdu jsem přesvědčen, že úlohou NASA je něco jiného, tj. dálkový výzkum a hlavně vývoj a propagace pilotovaných technologií pro něj. V posledních letech se mnoho státních a „neziskových“ organizací snaží o enviromentální projekty v rámci něčeho, čemu říkáme greenwashing. Prostě to dělají zeleně aby na to měli peníze protože být enviro je trendy. Myslím že pokud prezident Trump trend bude důsledně postihovat, vyšle tím důležitý signál i sem do Evropy.

    • Spytihněv napsal:

     Termíny jako „greenwashing“ jsou jen prázdné pojmy vytvořené za účelem umístit někam nálepku a satelit globálně mapující vodstvo na Zemi se rozhodně nesnaží být „trendy“. Naopak půjde o důležitou součást zevrubného poznávání naší planety. Pokud NASA přenese projekty na zkoumání Země na jiné instituce (a pokud bude to fungovat) a sama se bude intenzivněji věnovat průzkumu vzdáleného vesmíru a pilotovaným letům dál od Země, tak jsem pro. A pokud jde o Trumpovy signály do Evropy a vůbec všude, tak myslím, že na to jsme zvědavi všichni.

 2. Štěpán napsal:

  Dá se z ceny odvodit, zda půjde o zbrusu nový, či již jednou letěný (nebo víckrát 😀 ) model? Jakože za tak dlouho předpokládám, že již SX bude mít toto pod kontrolou a technologie bude špičková…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.