Kosmotýdeník 218 (14.11. – 20.11.)

Start Atlasu 5

Uběhlo přesně 168 hodin od posledního vydání Kosmotýdeníku a můžeme konstatovat toto: Celkem tři starty raket, jedno přistání čínských taikonautů, jeden start kosmonautů k mezinárodní kosmické stanici, čtyři nové satelity navigačního systému Galileo a nový a nejmodernější meteorologický satelit na oběžné dráze. Do toho prohlášení Elona Muska o vynesení 4 425 nových satelitech. To je na jeden týden opravdu slušný kosmický provoz. Pojďme se však v Kosmotýdeníku podívat i na ty události, které se v tak napěchovaném týdnu staly a neměly by zapadnout. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.

Dawn poskytla nový pohled na kráter se skvrnou

Sonda Dawn osazená iontovými motory již od roku 2015 obíhá Zemi nejbližší trpasličí planetu Ceres a zkoumá její zajímavé geologické podmínky. Již na počátku výzkumu zaujaly vědce i veřejnost některé útvary. Například bílá skvrna kráteru Occator. Na soli bohaté sedimenty ve středu kráteru, které zřejmě vznikly jako doprovodný jev po dopadu jiného tělesa jsou památkou na poměrně nedávnou aktivitu na tomto světě, což s ohledem na velikost trpasličí planety je velmi zajímavé a umožňuje se nám takto podívat do vnitřních procesů.

Kráter Occator z nadhledu

Kráter Occator z nadhledu
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Nyní Dawn přinesla nové snímky z vyšší orbity, za jiného osvětlení a ze strany, což umožňuje podívat se na další detaily tohoto zajímavého útvaru na povrchu. Kráter Occator je přibližně 57 kilometrů široký a necelé 4 kilometry hluboký. V jeho středu je oblast, která má mnoho podstatně světlejších ploch, než zbytek povrchu. Dnes to vypadá, že vznikla vytékáním velmi slané tekutiny na povrch, která posléze vysublimovala a zanechala po sobě právě jen viditelné nánosy solí. Obecně se soudí, že vytékání této tekutiny spustil dopad asteroidu a událost tak není trvalým jevem. Nicméně materiál, který se dostal na povrch z nitra trpasličí planety, by byl velmi žádaným artiklem pro případnou analýzu.

Nová zpráva se však točí hlavně kolem dvou přiložených fotografií. Ta první ukazuje povrch trpasličí planety Ceres a zejména kráter Occator z nového úhlu. Druhá fotografie ukazuje zase Ceres v reálných barvách, čehož nebylo jednoduché docílit. Dle dopočtů světelných odrazů, které se odrážejí od povrchu v různé vlnové délce, byly dopočítány barvy tak, aby odpovídaly tomu, jak je vnímá lidské oko.

Trpasličí planeta Ceres v barvách

Trpasličí planeta Ceres v barvách
Zdroj: http://www.jpl.nasa.gov/

Dawn mohla druhý snímek pořídit díky tomu, že se nyní pohybuje na vyšší orbitě. Když se v březnu 2015 dostala na orbitu, usadila se nakonec ve výšce cca 350 kilometrů nad povrchem. Následně svoji dráhu několikrát zvýšila a nyní směřuje do výšky 7 200 kilometrů od trpasličí planety, což by jí mělo umožnit udělat si globální přehled. Aktuálně se pohybuje a snímek byl pořízen z výšky 1 480 kilometrů. Finální dráhy by měla sonda dosáhnout na začátku prosince.

Na vyšší oběžné dráze se sonda pokusí dokončit některá globální měření. Zajímavostí je také, že její gama a neutronový spektrometr bude zkoumat kosmické záření. Tento výzkum dělá proto, aby z došlých dat mohli vědci upravit dosavadní měření složení povrchu. Kosmické záření totiž vytváří při měření šum, který trochu zkresluje výsledky. Díky detekci tohoto šumu bude možné šum z dřívějších dat odečíst a získat tak přesnější výsledky. Dále nás vědci potěšili tím, že sonda je v dobré kondici a můžeme se těšit na další průběh prodloužené mise, která začala v červenci letošního roku.

Kosmický přehled týdne:

Dnes s hodinovým zpožděním oproti plánu v 0:42 SEČ úspěšně odstartovala raketa Atlas 5 s velmi cenným nákladem – satelitem GOES-R. Nejmodernější americký meteorologický satelit, který bude spravovat úřad NOAA, je vybaven výkonnými vědeckými přístroji a jako vůbec první nese i detektor blesků Lightning Mapper. Krom jiného pak také sadu výkonných kamer s možnosti pořizovat snímky až v šestnácti spektrech. Více jsme o tomto technologiemi napěchovaném stroji psali zde. Satelit byl nazván takovým pokrokem v oblasti meteorologie, že je to jako kdybyste si místo černobílé televize koupili moderní panel s vysokým rozlišením. V dnešních dopoledních 11 hodin satelit dorazil na svoji pracovní orbitu a start je tak plně úspěšný. Nyní se podívejte na záznam startu a fotografie.

Start Atlasu 5

Start Atlasu 5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Start Atlasu 5

Start Atlasu 5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Start Atlasu 5

Start Atlasu 5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Dlouhá expozice ze startu Atlasu 5

Dlouhá expozice ze startu Atlasu 5
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Dva čínští taikonauti se po misi trvající 32 dní 6 hodin a 29 minut vrátili zpět na Zemi. Přistáli do středního Mongolska, což je severní oblast Číny. Během své mise jako první posádka navštívili druhou čínskou orbitální stanici Tiangong-2 a pokořili rekord v nejdelším čínském pobytu ve vesmíru. Jako velitel letěl Jing Haipeng, pro kterého to byl již třetí let do vesmíru a drží si tak rekord v nejdelším čínském celkovém pobytu ve vesmíru, který činí 47 dní. Druhý člen letěl poprvé a jmenuje se Chen Dong.

Loď ShenZhou 11 přistála

Loď ShenZhou 11 přistála
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Těsně před jedenáctou hodinou večerní SEČ se loď Sojuz MS-03 s tříčlennou posádkou úspěšně připojila. 50. expedici doplnila americká astronautka Peggy Whitson, ruský kosmonaut Oleg Novickij a Francouz Thomas Pesquet. Podívejte se na pěkný plakát k misi inspirovaný Star Trekem. Zde se můžete podívat na video ze vstupu posádky na stanici.

Strukturální exemplář druhého stupně ICPS pro první let rakety SLS byl uložen do standu v Marshallově středisku, kde začátkem příštího roku bude podstupovat strukturální zkoušky. Podívejte se na fotografii z usazení do testovacího standu.

ICPS umisťován do standu

ICPS umisťován do standu
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přehled z Kosmonautixu:

Občas se v této kategorii opakuji, ale máme za sebou nečekaně napěchovaný týden nesčetnými kosmonautickými událostmi. Pojďme si pomocí článků, které jsme v průběhu týdne vydávali, připomenout vše, co se stalo. Začali jsme přípravou posádky Sojuzu MS-03, která měla zamířit k ISS. V pondělí jsme se koukli na zoubek tomu, jak zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem může ovlivnit plány NASA. Byly poodhaleny bližší plány s lodí Red Dragon, jejímž cílem by se už v roce 2018 měl stát Mars. Čeká nás poslední mise rakety Zenit, nebo se ještě najde možnost, jak ji vrátit do služby? To byla otázka úterního dne.  Horní stupeň pro raketu SLS podstupuje zkoušky, podívali jsme se na jeho přepravu na stand. Mnozí z nás se nemohou dočkat startu Falconu Heavy a zdá se, že start bude ještě zajímavější, než se myslelo. Byla ukončena stará anketa na našem webu a rovnou jsme vyhlásili novou. Na co se těšíte v roce 2017? Raketa Ariane 5 si odbyla velmi zajímavý start, při kterém vynesla hned čtyři satelity navigačního systému Galileo. Start jsme pro vás připravili Živě a česky. Před druhým startem během jednoho dne jsme se podívali na Americko-německou misi pro výzkum gravitace. Druhý start během jednoho dne patřil raketě Sojuz a pilotované lodi Sojuz MS-03. Opět jsme pro vás připravili start Živě a česky. V našem občasném seriálu Pohled pod kůži jsme se tentokrát podívali na vědecké přístroje mise OSIRIS-REx. Ze startu rakety Ariane 5 vzniklo mnoho velmi pozoruhodných fotografií. Podívejte se na ně. SpaceX se chystá internet posunout na další úroveň a za tím účelem chystá vynést 4 425 satelitů. V sobotu odstartovala raketa Atlas 5 s meteorologickým satelitem GOES-R.

Snímek týdne:

Raketa Sojuz a to i s pilotovanou lodí má na svém kontě pořádnou řádku startů. Je proto obtížné představit Sojuz na fotografii tak, aby to bylo neotřelé a zajímavé. To se však, zdá se, podařilo u posledního startu, kdy byla na svoji misi vyslána pilotovaná loď Sojuz MS-03. Fotograf použil dlouhodobou expozici a výsledný snímek je opravdu zajímavý.

Sojuz vzlétl

Sojuz vzlétl
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

Video týdne:

Video týdne si tentokrát zaslouží ojedinělé záběry z čínského přistání pilotované lodi ShenZhou 11, o kterém jsme informovali výše. Na videu je vidět nejen uzavření poklopu orbitální stanice Tiangong-2, ale také oddělení lodi od stanice a dokonce oddělení jednotlivých sekcí lodi před vstupem do atmosféry.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/feature/jpl/new-ceres-views-as-dawn-moves-higher
http://spaceflightnow.com/2016/11/18/shenzhou-11-landing/
http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA21079
http://spaceflightnow.com/2016/11/20/atlas-5-launches-the-most-advanced-u-s-weather-satellite-in-history/
http://spaceflightnow.com/2016/11/20/photos-atlas-5-launches-new-weather-observer/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21078-1041.jpg
http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/images/largesize/PIA21079_hires.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2016/11/NHQ201611180006-447×655.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/135840494_14794763064911n.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/01-1.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/08-1.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/09-1.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/11-1.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/05-2.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CxedNb3VQAAuKYI.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 218 (14.11. – 20.11.)”

  1. Samo napsal:

    Možno by za zmienku v článku stalo zverejnenie dokumentu od NASA o EM Drive? 🙂

  2. Spytihněv napsal:

    Už několik dní měla být na světě závěrečná zpráva k EDM. Je něco nového nebo se stále přemýšlí, jak ten výsledek podat? 🙂

  3. Racek napsal:

    Musím říci, že to čínské video bylo velmi povedené a zajímavé. No, snad nás Číňané brzy něčím zase příjemně překvapí.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.