Další pilotovaný Sojuz na obzoru

Není to ještě ani měsíc od chvíle, kdy se na svou misi vstříc ISS vydal Sojuz MS-02 s posádkou ve složení Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko a RobertKibrough. Přitom už v příštím týdnu přijde další pilotovaný start této dlouhověké lodi. V útrobách Sojuzu MS-03 se na ISS vydají Rus Oleg Novickij, Američanka Peggy Whitson a Francouz Thomas Pesquet. Start Vám plánujeme zprostředkovat v rámci česky komentovaného přímého přenosu, ale dnes se podíváme na předstartovní přípravy. Čtyři videa se věnují nejen procedurám, kterými prochází posádka, ale nahlédnete i do montážních hal, ve kterých se skládá kosmická loď i její nosná raketa.

Začneme záběry na finální nácvik dokování lodi Sojuz u ISS, ale nahlédneme i do volného času posádky, která se baví třeba společenskými hrami. Po zkouškách na sklopných lehátkách přichází tradiční sázení stromků.

Druhé video je zaměřené na návštěvu posádky v montážní hale, kde nejen pózovali novinářům, ale také si vyzkoušeli interiér kosmické lodi. Tradiční úkony pak reprezentuje podepisování všech členů na zeď.

Třetí video potěší především technicky zaměřené čtenáře. Na internetu není mnoho záznamů, na kterých by bylo vidět spojování lodi Sojuz s vypouštěcím adaptérem, který tvoří mezičlánek mezi horním stupněm rakety a kosmickou lodí. Kameramani ruské kosmické agentury nám ale u Sojuzu MS-03 tento pohled zprostředkovali.

Dnešní článek zakončíme videem, které ukazuje, jak se kompletní kosmická loď vkládá do aerodynamického krytu. A pokud Vám teď vrtá hlavou, jak se astronauti dostanou do lodi přes kryt, pak vězte, že kryt má v sobě dvířka, která jsou na stejném místě, kde je vlez do lodi Sojuz.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/soyuz_ms-03_crew2/16123360-2-eng-GB/Soyuz_MS-03_crew.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Další pilotovaný Sojuz na obzoru”

 1. Andrej Vrbenský napsal:

  Chcel by som sa spýtať, ako dlho by trvalo vyslanie „záchranného sojuzu“ v prípade poškodenia oboch sojuzov ktoré sú štandardne pripojené k ISS?
  Ak raketa ak aj loď sú už vyrobené ale nie natankované a spojené na rampe, ale len v montážnej hale na kozmodróme.
  Teda zložiť, natankovať, vyviesť a odštartovať?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Těžko hádat, záleželo by, v jaké fázi by k tomu došlo. Jde o to, že Sojuzy se postupně připravují na jakési výrobní lince. Pokud by ke kritické situaci došlo krátce po startu nějakého Sojuzu, trvalo by vyslání záchranné lodi déle, než kdyby k této situaci došlo jen krátce před následujícím plánovaným startem.

   • Andrej Vrbensky napsal:

    Ďakujem, preto som napísal že v prípade že Sojuz aj Sojuz sú v montažnej hale na kozmodrome, tak povediac na sklade.
    Spojiť loď a raketu, natankovať, naložiť, vyviezť, milionkrat otestovať a odpaliť. Odhadom 🙂 ?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Víc než měsíc by to být nemusel.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.