ŽIVĚ A ČESKY: Čtyřnásobný navigační nášup

Pokud půjde všechno podle plánu, odstartuje zítra k obloze raketa Ariane 5. Na první pohled nic neobvyklého – vždyť je to již 233. let nosiče z této rodiny, přesto jde o historickou událost. Vůbec poprvé totiž tato nejsilnější evropská raketa vynese čtyři družice navigačního systému Galileo. O jeho budování se zatím staraly rakety Sojuz, které vynášely satelity po dvou. Nyní ale přijde dvojnásobný příděl. A je to ještě jedna zajímavost – rakety Ariane vetšinou startují večer a v noci, aktuální start tedy bude zajímavý tím, že k němu dojde ráno místního času. To jsou dost podstatné důvody, abychom Vám tento start přinesli v rámci našich česky komentovaných přímých přenosů.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve čtvrtek 17. listopadu ve 14:06 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 13:50 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
http://www.arianespace.com/

Zdroje obrázků:
http://www.arianespace.com/wp-content/uploads/2016/11/11-15-2016-VA233-lg.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Čtyřnásobný navigační nášup”

 1. hixaxon napsal:

  Jednak, samozřejmě, díky za komentovaný přenos. Málokdy jej sice zvládám online, ale mám je moc rád. Vážím si práce Vaší a práce celé redakce.

  Nemám páru co daný uživatel zmiňoval, ale uplatňuji teorii: „don’t feed the troll“…

  • Dušan Majer napsal:

   Díky moc za pochvalu. Jsem rád, že nás sledujete a že se Vám naše práce líbí.

   K uživateli – kritizoval můj projev, že je zžeštilý a jakoby z roku 1981 … své jsem mu řekl a u dnešního startu Sojuzu se objevil opět a psal stejné věci, chat mu občas něco napsal, já už na něj nereagoval.

   • hixaxon napsal:

    Dobře děláte. Na tom reálně nezáleží. Neřešte blba.

    Když nebudou mít rychlou (jednoduchou) pozornost, postupně to dané individua přestane bavit. Říkáte relevantní věci. Reální zájemci Vás poslouchají. Na ničem jiném nezáleží. Tečka.

    PS: I tohle je znak, že Vás sleduje více a více lidí (což je super a pro mě téměř neuvěřitelné! Více a houšť!).

    Ne všichni mají podobnou úrověň (a respekt). Jen se s tím srovnat…. Věřím, že s tím nebudete mít (časem?) problém.

    Ale je to nepříjemnost. Chápu, rozumím a nebudu nijak řešit.

    PPS: Nevím kdy, ale chci se dostat na výstavu do Blavy. 🙂

    • Dušan Majer napsal:

     Vidím to podobně – ostatně na něco podobného jsme narazili i na našem blogu. Čím více lidí na něj chodí, tím více mezi nimi bude méně slušných. Jsme na to připraveni. Na YouTube mají všichni naši redaktoři hodnost moderátorů, takže si s případnými prudiči poradí. Beru to jako přirozenost, ale na druhou stranu si myslím, že někdy je potřeba se ozvat a sdělit jim své stanovisko. Budu rád, když se bude sledovanost (a čtenost) zvyšovat i nadále – i přes všechny negativní prvky ty pozitivní stále výrazně převažují.

     Výstava opravdu stojí za to!

    • hixaxon napsal:

     Držím palec. Vím, že vztahy s publikem nejsou lehké (dělám s firemními zákazníky (kteří jsou samozřejmě vždy v daný moment nejdůležitější na světě, i když jde o blbost)).

     Prosím pokračujte, neřešte (blbce) a nenechte se odradit. Troufám si tvrdit, že hromada lidí si Vaší práce váží, respektuje ji a nechce, aby skončila.

     Upřímně, kolik pravidelně informujících kosmo(astro)nautických webů v EU vlastně existuje? Mě přijde, že jste poměrně osamoceni na špičce…

 2. vedator napsal:

  Pekny start a prenos.

  Mala poznamka k x-ovej osi v infografike od Arianespace, x-ova os zobrazovala CAS, y-ova os VYSKU nad morskou hladiou.

 3. Nemo napsal:

  Tentokrát se mi start vidět nepodařilo, psaný komentář potěšil, byl moc fajn, děkuji za něj. 🙂

 4. Racek napsal:

  Jeden z důvodů, proč je EU skvělá. Bohužel, je taky dost důvodů, proč někdy není.

 5. JAZNA napsal:

  dugi moc děkuji, takto komentované údálosti určitě potěší celou širokou veřejnost, krásně vyplněný hluchý prostor mezi mezníky odborným výkladem. Prostě takto to má být.A příště ať Dan nevyrušuje.

 6. vedator napsal:

  Cislo 233 je trosku prehnane, asi tym bol mysleny pocet kusov nakladu? Podla wiki by to mal byt 89. start Ariane V.

 7. Roman napsal:

  Jenom jedna malá otázka, čas startu je uveden v 14:06 středoevropského letního času, jedná se o překlep nebo to znamená ještě hodinu od právě platného času odečíst? 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.