ČR zvýší svůj příspěvek do ESA

Každý český fanoušek kosmonautiky se musel zastydět při pohledu na sumu, kterou náš stát přispívá do rozpočtu Evropské kosmické agentury. nyní však přichází potěšující zpráva. Vláda schválila navýšení českého příspěvku – ze zhruba 530 na 830 milionů korun. Pokračuje tak již vloni zahájený trend zvyšování českého příspěvku, protože v roce 2015 vláda navýšila český rozpočet o 200 milionů z dřívějších 327 milionů, což byla opravdu velmi nízká, skoro až trapná účast. Současný příspěvek je již důstojnější, byť fanoušci kosmonautiky by si jistě přáli ještě větší investice. Doufejme tedy, že nastavený trend bude pokračovat.

Myslím, že na webu věnovaném kosmonautice je vyjmenovávání výhod vyšších investic ekvivalentem nošení pověstného dříví do lesa, ale pro pořádek jen stručně – vyšší příspěvky zajistí České republice větší možnosti uplatnění. Jde tak bez přehánění o investici do českého průmyslu a vědy. ESA totiž razí pravidlo, že celých 84% investic od členských států vrací ve formě zakázek pro tamní průmyslové podniky.

Pozitivní je i aktivita na poli volitelných programů. Česká republika se přihlásila do programu vývoje raket Ariane 6. Aby se podařilo dodržet takzvaný Národní kosmický program, bylo rozhodnuto navýšit příspěvek do volitelných programů na 445 milionů korun. Celý příspěvek je složený z výše jmenovaného volitelného programu, ke kterému se přidává povinný příspěvek. Do něj přispívá 225 miliony korun ministerstvo školství, které dále investuje 60 milionů do volitelných výzkumných programů. Zbývajících 100 milionů korun tvoří příspěvek zahrnující přípravu českých průmyslových kapacit do kosmického programu.

Tabulka příspěvků členských států ESA (a dalších zdrojů) seřazená podle výšky příspěvků. Menší příspěvky než ČR mělo jen Estonsko, Maďarsko a Řecko. Kanada sice také, ale ta není přímým členem.

Tabulka příspěvků členských států ESA (a dalších zdrojů) seřazená podle výšky příspěvků. Menší příspěvky než ČR mělo jen Estonsko, Maďarsko a Řecko. Kanada sice také, ale ta není přímým členem.
Zdroj: https://en.wikipedia.org

Zdroje informací:
http://www.ceskatelevize.cz/
http://www.denik.cz/
http://domaci.eurozpravy.cz/
http://www.radio.cz/cz/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/ESA_Member_States_and_Cooperating_States.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “ČR zvýší svůj příspěvek do ESA”

 1. Fanda napsal:

  Až bude ČR krachovat z přemíry zadlužení tak kosmický program bude to poslední co bude českou společnost zajímat. Jak dlouho se ještě budeme tvářit že žijeme v době přebytku ve kterém si může dovolit takovéto programy?

  • Dušan Majer napsal:

   Váš názor je mimořádně krátkozraký. Mělo by to být právě naopak. Do vědeckých programů i do aplikované výroby (což je tento případ) by se mělo investovat mnohonásobně více peněz. Zřejmě si neuvědomujete, že díky zapojení České republiky do špičkových technických oborů se zajišťuje vysoká úroveň práce všech navazujících oborů. Jinými slovy, pokud by mladí odborníci neměli kam po škole nastoupit, pokud by v ČR nebyl rozvinutý potenciál pro vysoce specializovanou vědu a aplikovanou výrobu, pak by tyto mozky odcházely do zahraničí a z České republiky by se stala jen levná pracovní síla. Je potřeba změnit vnímání lidí, kteří zastávají podobné názory, jaké jste tu napsal. Ukázat jim význam vědy, nebo pokročilých konstrukčních systémů a jejich přínosy. Do těchto oborů by se mělo investovat mnohem více, aby se Česká republika mohla dostat mezi vyspělé státy s pevnou průmyslovou a odbornou základnou. Zmarem by byla naopak situace, kdy by se investice do vědy omezovaly. Děsivé je, že mnoho lidí (většinou to bývají méně informovaní, případně méně inteligentní lidé) nevidí dál, než jen na cenu piva a rohlíků v obchodě. Takoví lidé nechápou význam vědy, je to nad jejich mozkovou kapacitu, ale tady má klíčovou úlohu ta rozumná menšina, která chápe celospolečenský přesah těchto otázek, který zůstává oněm prostým lidem skrytý. Proto je potřeba maximálně popularizovat kosmonautiku a její přínosy, aby se i široká veřejnost dozvěděla o jejích přínosech a mohla změnit názor. Pouze tudy vede cesta k navýšení rozpočtů do vědy a dalších špičkových oborů, které nám zajistí vhodnou budoucnost.

 2. Honza napsal:

  To jsou věci, koukám na to a je to zajímavé, nenapadlo mě, že ta spolupráce je starší něž CSA a dokonce než ESA. Pak to dává historický smysl. Díky.

 3. Honza napsal:

  Prosím Vás, co dělá v ESA Kanada?

 4. Josif napsal:

  Podle mě je úsměvné, že v ČR to spadá pod ministerstvo dopravy, zatímco ve většině ostatních států pod orgán, který svým názvem vesmírné aktivity připomíná víc 🙂

 5. Jaroslav Alois napsal:

  Bylo by zajímavé porovnat největší kosmické agentury co do rozpočtů/nákladů a počtu zaměstnanců. / USA, Rusko, Čínu, Japonsko, Indii a EU /

 6. Štěpán napsal:

  „bylo rozhodnuto navýšit dobrovolný příspěvek na 445 miliónů…“ – to se tedy nepovítá to těch 830 milionů poviných? Takže celkem tam dáme ores 1 miliardu? A jak moc se navýšil ten dobrovolný? Jaká byla předtím hodnota?
  Jinak jako každý český fanoušek Vládě děkuju za navýšení a vám za informace 🙂

 7. Jaroslav Alois napsal:

  Jde o to kolik z toho jde na jednotlivé letové programy a kolik spolkne administrativa. Podle neblahých zkušeností s byrokracií v EU to bude asi podobně přebyrokratizováno.

 8. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Co znamená těch 200 % na konci tabulky?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.