sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – říjen 2016

ExoMars 2016 zdroj:esa.int

Říjen přál pilotované kosmonautice. Dlouho odkládaný start druhého exempláře nového typu lodě Sojuz MS se konečně uskutečnil a posádka ISS tak byla nějakou chvíli kompletní. Sice jen na krátkou dobu, protože Sojuz MS-1 byl nachystán dopravit svou posádku zpět do náruče matky Země. Ale protože i Čína vypustila v daném období pilotovanou loď, ocitlo se najednou na orbitě osm osob ve dvou různých kosmických stanicích. To robotická mise ExoMars 2016 se zachovala jako chytrá horákyně a u Marsu nám udělala a zároveň neudělala radost.

Část TGO, která se měla usadit na orbitě, splnila svůj úkol na 100%. Přistávací modul EDM tolik štěstí neměl, stihl však odeslat dostatek dat na to, aby se dala zjistit příčina selhání. Více v první reportáži. Jak jsme si nastínili v úvodu, čínská loď Šen-čou 11 vynesla dvojici kosmonautů na Tiangong-2, přichystanou ustanovit čínský rekord v délce pobytu v kosmu. Třetí reportáž zrekapituluje průběh letu Sojuzu MS-2 ke stanici ISS a čtvrtá hned zase odlet Sojuzu MS-1.

Kosmonautika v kostce vám nabídne novou čínskou raketu CZ-5, vyšetřování nehody rakety Falcon 9 a pravděpodobný harmonogram jejích dalších startů, představen také bude možný nástupce ISS u Měsíce. Z třicet let starých dat vědci vyčetli nové informace o planetě Uran. Dále uvidíte návrh družice, která prodlouží život satelitům na geostacionární dráze i pokroky při stavbě rakety SLS a lodi Orion. Redukce posádek Sojuzů je také jedním z bodů této rubriky.

Pátá reportáž ukáže návrat rakety Antares do služby a šestá pak problémy sondy Juno u Jupitera. V závěrečné reportáži se přesvědčíte, že kabina lodi New Shepard dokáže zachránit posádku v případě havárie nosné rakety.

Téměř půl hodiny Vesmírných výzev čeká jen na to, až si kliknete na video nebo na odkaz pod ním a necháte se Dušanem Majerem provázet říjnovými kosmonautickými událostmi.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/11/exomars_2016_mission/13385404-1-eng-GB/ExoMars_2016_mission.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Geo
Geo
8 let před

(y)

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Geo

Díky moc!

Tomáš
Tomáš
8 let před

vďaka za zhrnutie, dozvedel som sa aj o obsahu článkov ktoré bežne nečítam

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Tomáš

Děkuji za pochvalu, to mne opravdu velmi těší.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.