Známe posádky „redukovaných“ Sojuzů

O tom, že Rusové sníží počet svých kosmonautů ze současných tří na dva se spekulovalo už dříve, ale minulý týden to bylo přímo potvrzeno ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Důvody jsou dva – jednak snaha o úspory a hlavně tři Rusové momentálně nemají na ISS dostatek práce. To by se mělo změnit po připojení stále odkládaného laboratorního modulu Nauka. Proto je snížení počtu kosmonautů jen dočasné a po vypuštění Nauky se má vše vrátit do starých kolejí. Kosmická agentura nyní vydala i seznam posádek příštích lodí Sojuz. Pojďme se tedy podívat, jak to bude v dalších měsících vypadat.

Už v listopadu nás čeká start Sojuzu MS-3, ale toho se ještě žádné změny netýkají. Oleg Novickij z Ruska, Peggy Whitson z USA a Thomas Pesquet z Francie budou členy 50. a následně 51. expedice. S redukcí členů posádky se začne až od Sojuzu MS-4, který by měl startovat v březnu 2017. V současné době to funguje tak, že v jednom Sojuzu letí dva Rusové a jeden Američan, v dalším pak jeden Rus a dva „západní“ astronauti. Mohou to být dva Američané, nebo jeden Američan a jeden Japonec, Evropan, či Kanaďan. Redukce obsazenosti se tedy bude týkat pouze prvního případu, kdy v Sojuzu měli letět dva Rusové a jeden Američan.

U Sojuzu MS-4 bude posádku tvořit Fjodor Jurčichin (Rusko) a Jack Fischer (USA). Tito astronauti budou nejprve členy 51. a následně přejdou do 52. dlouhodobé expedice. Následující Sojuz MS-5 bude klasicky tříčlenný – v červnu 2017 poletí na ISS Sergej Rjazanskij (Rusko), Randolph Bresnik (USA) a Paulo Nespoli (Itálie). Ti začnou v 52. expedici a později se stanou základem expedice 53.

Sojuz MS-6 má startovat v září 2017 a do jeho křesel usednou opět jen dva lidé – Alexander Misurkin (Rusko) a Mark Vande Hei (USA). Ti vstoupí do 53. dlouhodobé expedice a později přejdou do 54. expedice. Poslední oznámenou posádkou je Sojuz MS-7, který bude opět tříčlenný. V listopadu 2017 se k ISS vydají Alexander Skvorcov (Rusko), Scott Tingle (USA) a Norišige Kanaj (Japonsko). Ti se stanou součástí 54. expedice a později se stanou základem expedice s pořadovým číslem 55.

Roskosmos zároveň oznámil i záložní posádky všech lodí pro rok 2017:

Sojuz MS-4

 • Sergej Rjazanskij (Rusko)
 • Randolph Bresnik (USA)

Sojuz MS-5

 • Alexander Misurkin (Rusko)
 • Mark Vande Hei (USA)
 • Norišige Kanai (Japonsko)

Sojuz MS-6

 • Alexander Skvorcov (Rusko)
 • Scott Tingley (USA)

Sojuz MS-7

 • Anton Škaplerov (Rusko)
 • Alexander Gerst (Německo)
 • Jeanette Epps (USA)

Zdroje informací:
http://www.roscosmos.ru/22817/

Zdroje obrázků:
http://cache.boston.com/…/baikonur_09_24/baikonur05_16441745.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Známe posádky „redukovaných“ Sojuzů”

 1. Jaro Pudelka napsal:

  Blíži sa doba, kedy budú američania lietať na ISS na Dragonoch a Starlineroch. Je už niekde dostupná predstava o spôsobe skladania posádok ISS? A ako sa to dotkne rusov ekonomicky – predpokladaná menšia utilizácia sojuzov!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.