Známe posádky „redukovaných“ Sojuzů

O tom, že Rusové sníží počet svých kosmonautů ze současných tří na dva se spekulovalo už dříve, ale minulý týden to bylo přímo potvrzeno ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Důvody jsou dva – jednak snaha o úspory a hlavně tři Rusové momentálně nemají na ISS dostatek práce. To by se mělo změnit po připojení stále odkládaného laboratorního modulu Nauka. Proto je snížení počtu kosmonautů jen dočasné a po vypuštění Nauky se má vše vrátit do starých kolejí. Kosmická agentura nyní vydala i seznam posádek příštích lodí Sojuz. Pojďme se tedy podívat, jak to bude v dalších měsících vypadat.

Už v listopadu nás čeká start Sojuzu MS-3, ale toho se ještě žádné změny netýkají. Oleg Novickij z Ruska, Peggy Whitson z USA a Thomas Pesquet z Francie budou členy 50. a následně 51. expedice. S redukcí členů posádky se začne až od Sojuzu MS-4, který by měl startovat v březnu 2017. V současné době to funguje tak, že v jednom Sojuzu letí dva Rusové a jeden Američan, v dalším pak jeden Rus a dva „západní“ astronauti. Mohou to být dva Američané, nebo jeden Američan a jeden Japonec, Evropan, či Kanaďan. Redukce obsazenosti se tedy bude týkat pouze prvního případu, kdy v Sojuzu měli letět dva Rusové a jeden Američan.

U Sojuzu MS-4 bude posádku tvořit Fjodor Jurčichin (Rusko) a Jack Fischer (USA). Tito astronauti budou nejprve členy 51. a následně přejdou do 52. dlouhodobé expedice. Následující Sojuz MS-5 bude klasicky tříčlenný – v červnu 2017 poletí na ISS Sergej Rjazanskij (Rusko), Randolph Bresnik (USA) a Paulo Nespoli (Itálie). Ti začnou v 52. expedici a později se stanou základem expedice 53.

Sojuz MS-6 má startovat v září 2017 a do jeho křesel usednou opět jen dva lidé – Alexander Misurkin (Rusko) a Mark Vande Hei (USA). Ti vstoupí do 53. dlouhodobé expedice a později přejdou do 54. expedice. Poslední oznámenou posádkou je Sojuz MS-7, který bude opět tříčlenný. V listopadu 2017 se k ISS vydají Alexander Skvorcov (Rusko), Scott Tingle (USA) a Norišige Kanaj (Japonsko). Ti se stanou součástí 54. expedice a později se stanou základem expedice s pořadovým číslem 55.

Roskosmos zároveň oznámil i záložní posádky všech lodí pro rok 2017:

Sojuz MS-4

 • Sergej Rjazanskij (Rusko)
 • Randolph Bresnik (USA)

Sojuz MS-5

 • Alexander Misurkin (Rusko)
 • Mark Vande Hei (USA)
 • Norišige Kanai (Japonsko)

Sojuz MS-6

 • Alexander Skvorcov (Rusko)
 • Scott Tingley (USA)

Sojuz MS-7

 • Anton Škaplerov (Rusko)
 • Alexander Gerst (Německo)
 • Jeanette Epps (USA)

Zdroje informací:
http://www.roscosmos.ru/22817/

Zdroje obrázků:
http://cache.boston.com/…/baikonur_09_24/baikonur05_16441745.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Známe posádky „redukovaných“ Sojuzů”

 1. Jaro Pudelka napsal:

  Blíži sa doba, kedy budú američania lietať na ISS na Dragonoch a Starlineroch. Je už niekde dostupná predstava o spôsobe skladania posádok ISS? A ako sa to dotkne rusov ekonomicky – predpokladaná menšia utilizácia sojuzov!

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Přesné plány zatím nejsou, ale příští rok už by se mohly objevit.

  • Radim Redakce napsal:

   Pokud vyjdeme z předpokládaného počtu 6 dopravených neruských astronautů ročně a ceny 80 miliónů za letenku, tak to vychází na 480 miliónů USD za rok. A to bude pro Roskosmos bolestivá ztráta.
   NASA sice bude z bezpečnostních důvodů částečně využívat Sojuzy i nadále, ale pochybuji, že by se dál nechala „vydírat“. Spíše to vidím na bártr za mista na amerických lodích. Rusové budou tuhle zkušenost a trénink potřebovat. Zase kvůli bezpečnosti.

   • maro napsal:

    Taky vás „vydírá“ vaše vodárenská firma, když chce za tu vodu tolik peněz? No jasně že jo, každý monopol lze chápat jako „vydírání“. I ten operační systém MSDOS a pak Windows byly ve své době vydíráním. Žádná jiná levnější náhrada neexistovala. A Bill Gates je jeden z nejbohatších lidí světa.

   • Radim Redakce napsal:

    Dal jsem to „vydírání“ do úvozovek, ale budiž.

    Zvýšit cenu za dopravu z 20 na 80(!) mil USD bez toho, že bych nabídl výrazně vyšší kvalitu prostě fér vůči partnerovi není (NASA tady není klient).
    Redukce ruských posádek navíc jasně ukazuje, že ty zinkasované peníze nešly na kosmických výzkum a hlavně, že to drastické navýšení rozhodně vůbec nesouviselo s náklady na dopravu neruských astronautů.

   • maro napsal:

    Mně spíš připadá těch 20 milionů jako šíleně málo. Nakonec Boeing i SpaceX očekávají cenu okolo 60 mil dolarů, tedy jen o čtvrtinu nižší. Tedy, pokud je to pravda.
    https://www.reddit.com/r/spacex/comments/4kwtfj/commercial_crew_program_seat_price_vs_soyuz/

  • josr napsal:

   Než začali rusi vozit američany tak lítaly sojuzy asi 14 let dvakrát ročne.Teda 6 rusu, stejně jako teď se 4 sojuzy. NASA má zakoupené místa v sojuzech i na rok 2018. Vhledem k neustálému odkládaní letů Boeingu a Spacex zvažuje zakoupit místa i na rok 2019.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.