Pohled do útrob spirální galaxie

Hubbleův teleskop nám opět přichystal krásnou podívanou. Jeden z jeho nejnovějších snímků pochází z relativně malé spirální galaxie, kterou označujeme jako NGC 247. Pokud bychom chtěli tento útvar najít, museli bychom hledat v souhvězdí Velryby, přičemž hledaná galaxie leží 11 milionů světelných let od naší planety, přičemž je součástí skupiny galaxií v Sochaři, což je volně vázané uskupení galaxií, ve kterém se nachází i známější NGC 253. Ale zpátky k aktuálnímu snímku. Vidíme na něm jasné jádro galaxie, které je obklopeno směsicí hvězd, plynů a prachu. Prach vytváří tmavé struktury, které vytváří vůči jasnému pozadí hvězd zajímavé siluety. Naopak plyn zde tvoří jasné lokality označované jako HII oblasti, které jsou hlavně ve vnějších oblastech poměrně roztrhané.

Snímek galaxie NGC 247 z pozemní observatoře ESO. Rozdíl ve výsledku je způsoben odlišnou vlnovou délkou snímkování.

Snímek galaxie NGC 247 z pozemní observatoře ESO. Rozdíl ve výsledku je způsoben odlišnou vlnovou délkou snímkování.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Tato galaxie ukazuje jednu zajímavou vlastnost, která není ze snímku poznat. Na jiných fotkách můžeme tuto galaxii pozorovat mnohem mohutnější a hlavně širší. Severní část disku NGC 247 je zdánlivě prázdná a ukrajuje tak z výhledu téměř třetinu celkové délky galaxie.

V této oblasti se také nachází hvězdy, ale jsou jiné než ty, které je obklopují. Jsou mnohem starší a díky tomu mají slabší svit, který se zbarvuje do ruda. To znamená, že ke zrození nových hvězd docházelo všude okolo, ale v „prázdné “oblasti byl tento proces po minimálně miliardu let přerušen.  Astronomové  zatím nevědí, jak přesně k tomu mohlo dojít, nicméně nejnovější studie předpokládají, že se na tom mohl podílet gravitační vliv jiných galaxií.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/potw1640a.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/NGC_247_ESO.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Pohled do útrob spirální galaxie”

  1. Fantasta napsal:

    Fantazie, jakou práci odvádí tento 26 let „starý“ stroj. Překrásné fotky.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.