Rosetta v číslech a kde sledovat přistání

30. září přistane sonda Rosetta na kometě. Ještě než se tak stane, přinášíme vám povedenou infografiku Evropské vesmírné agentury (ESA), která popisuje co vše Rosetta za svou misi vykonala. Kromě toho vám v článku přinášíme přehled všech událostí, které už ode dneška nastávají a vy je tak můžete sledovat v přímém přenosu na různých stránkách ESA, například na webu nebo Facebooku. Hodně štěstí Rosetto.

ESA nyní na závěr mise připravila pěkná videa, která navazují na některá předchozí. Krátký film Ambition nás kdysi do celé mise uvedl a nyní tu máme jeho epilog. Podobně série kreslených krátkých filmů Once Upon a Time je na svém konci, ale bylo to krásné pokoukání. Videa jsme uvedli ve včerejším článku.

Rosetta v číslech: Zdroj: ESA

Rosetta v číslech: Zdroj: ESA

 

KDE TEDY SLEDOVAT ZÁVĚR MISE?

Vše začíná už 29. září odpoledne, kdy budou uváděny nejdůležitější vědecké výsledky mise. Časově mezi 14:30 a 17:30 SELČ sledujte web http://rosetta.esa.int/https://new.livestream.com/ESA/rosettagrandfinale nebo Facebook ESA.

29. září, 22:50 SELČ, finální změna dráhy ve výšce 19 km. Informace o provedení manévru bude na Blogu ESA nebo Twitteru.

30. září, 9:55 až 10:05 SELČ, poslední příkazy a potvrzení času přistání. V deset dopoledne budou vyslány poslední příkazy k doladění místa přistání podle snímků navigační kamery. Upřesněn bude čas dosednutí, předpokládaný je 12:40 SELČ ± 20 min (upřesněno bude na ± 2 min). Krátký vstup poběží na
Blogu ESAhttps://new.livestream.com/ESA/rosettagrandfinale a Facebooku ESA.

Kvůli zpoždění signálu v důsledku konečné rychlosti světla bude konec mise potvrzen se zpožděním 40 minut po dopadu na kometu. Tedy někdy po 13:20 SELČ.

Konec mise bude přenášen v přímém přenosu ESA od 12:30 SELČ na http://rosetta.esa.inthttps://new.livestream.com/ESA/rosettagrandfinale a Facebooku ESA.

 
Zdroje informací:

http://blogs.esa.int/rosetta/2016/09/27/how-to-follow-rosettas-grand-finale/

Zdroje obrázků:

http://blogs.esa.int/rosetta/2016/09/27/rosetta-in-numbers/

 

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Rosetta v číslech a kde sledovat přistání”

  1. Charlie napsal:

    Podle stránky rosetta.esa.int by měl začít přenos v 9:50AM zřejmě SELČ.

  2. Jirka napsal:

    Řízený let do terénu. Budu držet palce.

  3. Martin Gembec Administrátor napsal:

    Díky za zasloužené nízké hodnocení. Článek vyšel omylem dříve, než měl. Už je doplněn o nezbytné informace a snad budete s výsledkem spokojeni 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.