První detailní snímky pólů Jupiteru

Detail oblačnosti severního pólu Jupiteru. Zdroj: NASA

Sonda Juno se 27. srpna podruhé prosmýkla kolem Jupiteru. Průlet proběhl pouze 4200 km nad oblačností planety a tentokrát už byly vědecké přístroje zapnuty. Díky tomu se začínají objevovat první zajímavé informace o Jupiterových pólech. A pokud odhlédneme od vědeckého přínosu, už samotný pohled na snímky oblačnosti plné roztodivných vírů je úchvatný. Ostatně na webu NASA použili přímo termín „jako jsme zatím nikde jinde neviděli“. Kromě fotografií oblak se objevila i sada infračervených snímků a polárních září. Na snímky jsme museli čekat i proto, že jen stahování dat trvalo jeden a půl dne (ačkoli šlo „jen“ o 6 MB). Sonda postupně proletěla od severního pólu k jižnímu. Pojďme si ukázat snímky podrobněji.

Pohled na severní polokouli Jupiteru je opravdu nádherný. V oblastech blíže pólu je atmosféra nápadně více do modra, než v rovníkových oblastech a vidíme zde množství bouří. Naopak prakticky chybí typické šířkové pásy, jak je můžeme snadno pozorovat i ze Země. Oblaka také vrhají stíny, což ukazuje na to, že leží výše, než hlavní vrstva atmosféry.

Detail severního pólu Jupiteru. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Detail severního pólu Jupiteru. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Určitě jste byli napjatí, jak se bude lišit pohled na Jupiterovy póly i ve srovnání se Saturnem, kde je k vidění úchvatný atmosférický útvar v podobě šestiúhelníku. Nic takového na Jupiteru není. Máme se ještě na co těšit, protože v plánu je ještě dalších 36 průletů.

Jupiter od severu. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Jupiter od severu. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Kamerka jistě přinesla úžasné záběry, ovšem jak víme, její rozlišení není velké a připomíná to spíše snímání mobilem. Juno naštěstí prolétá opravdu blízko a tak bylo prioritou velké zorné pole a schopnost snímat i při velké vzájemné úhlové rychlosti během snímání. Obraz tak není rozmazán. První snímky potvrdily, že je to dostatečně kvalitní přístroj. A není jediný. Na palubě pracovalo ještě dalších sedm přístrojů. Pěkné výsledky dal například Infračervený snímač Jupiterových polárních září (přístroj JIRAM), který dodala italská vesmírná agentura. K dispozici máme snímky atmosféry v infračerveném oboru a navíc ještě unikátní pohled na jihopolární záři v IR oboru. Takový pohled se nám zatím nikdy ze Země ani z vesmíru nenaskytl.

Detailní pohled na jihopolární Jupiterovu záři v infračerveném oboru. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Detailní pohled na jihopolární Jupiterovu záři v infračerveném oboru. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Výhoda infračerveného snímání je, že se díváme trochu „pod kůži“ planety, podobně jako když se například snažíme proniknout neprostupnými vrstvami atmosféry Venuše nebo Titanu. Na snímcích vidíme teplé i horké skvrny v detailu dosud neviděném.

Dalším výsledkem průletu je záznam rádiových vln generovaných okolním plasmatem. Rádiová emise Jupiteru je dobře známa už od padesátých let, ale nyní je možné zkoumat ji zblízka. Jak se na Jupiteru vytváří obří polární záře, planeta vyzařuje rádiové vlny. Nyní bude možné přesněji zkoumat odkud nabité částice pochází a kde přesně vlny vznikají. Záznam na videu obsahuje data z 13 hodin během nejtěsnějšího průletu. Dlouhovlnné rádiové frekvence od 7 do 140 kHz byly převedeny na zvukový záznam.

Sonda Juno má nyní za sebou první úspěšnou fázi. Na začátku července se zachytila na protáhlou oběžnou dráhu kolem planety a nyní na konci srpna přinesla první výsledky. Další zajímavý manévr nastane při průletu 19. října, kdy dojde k dalšímu zapálení brzdícího motoru a zkrácení oběžné doby na 14 dnů (přesněji na 13 dnů, 23 hodin a 41 minut).

jup-juno5

Jižní polární oblasti Jupiteru. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21030_main_2_north_polar_full-disk_a.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21031_3_figa_npoleterminatorview2_figa.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21033_jiram_aurora_d.png
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21032_4_south_polar_full_disk_c.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “První detailní snímky pólů Jupiteru”

 1. Rudolf Šíma napsal:

  Možná se mýlím, ale myslím si, že diskuze pod článkem s tímto tématem by byla obsáhlejší, nebýt posledních nepříjemných událostí. Někteří z mých oblíbených diskutérů se sice zapojili (sám nemám čím přispět), ale mám pocit zmrazené nálady. Každopádně díky moc za další informace o sondě Juno. Bouře na Jupiteru musí být šílené. Tam by asi Bramac na chalupě neobstál. 🙂

 2. Spytihněv napsal:

  Průlet perijovem si představuji asi takto. Juno se přiblíží k jednomu pólu, ten mine ve vzdál. 4200 km, stále v podobné vzdálenosti kopíruje planetu přes rovinu rovníku směrem k druhému pólu, který také mine takto těsně a teprve poté se začne opět vzdalovat k apojovu. Je to tak?

 3. Tomáš Vodička napsal:

  Díky za pěkný článek a nejaktuálnější fotky i informace.

  Pokud jde o uvedený záznam zvuku, snad by bylo lépe psát o záznamu rádiového signálu, který byl později převeden na zvuk. Formulace je trochu nepřehledná a nepozorný čtenář by si mohl myslet, že tam snad nahráli nějaký zvuk.
  Jinak ale by mě zajímalo, v jakém pásmu ten původní signál je, a jak byl pro účely poslechu upraven – předpokládám že se frekvence jednoduše vydělí v nějakém vhodném poměru?

 4. Amper napsal:

  Hele tusi nekdo proc jsou fotky z Juna uplne jinak barevne nez „klasicky“ obrazek Jupitera ?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.