AKTUALIZOVÁNO: Požár na Vandenbergu a odklad Sojuzu

Raketa Atlas V se snímkovacím satelitem WorldView 4  měla startovat už 16. září. Během tankování druhého stupně Centaur však došlo k drobnému úniku kapalného vodíku, což vedlo k vytvoření ledové koule. Kvůli této anomálii byl start přerušen a posunut o 24 hodin. Technici ale potřebovali více času pro výměnu problémového ventilu, a tak byl start posunut o dalších 24 hodin, na neděli 18.9. Mezitím ale stihla na Vandenbergově základně nastat velmi nestandardní situace – požár zachvátil vegetaci na jih od startovní rampy a start musel být zrušen, aby mohli hasiči dostat plameny pod kontrolu. Další nemilá zpráva přišla z Ruska, na lodí Sojuz MS-02 byla odhalena zatím nespecifikovaná závada, další pilotovaný let na ISS bude tedy také opožděný.

Trojčlennou posádku Sojuzu MS-02 tvoří velitel Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko a Robert Kimbrough. Start dvou Rusů a jednoho Američana byl naplánován na 23. září, ale při testování lodi Sojuz na kosmodromu Bajkonur byl objeven nespecifikovaný problém. Posádka se po oznámení závady vrátila zpátky do Moskvy, což znamená, že se startu v září už pravděpodobně nedočkáme. V současné době tvoří posádku ISS jen Rus Ivanišin, Japonec Onishi a Američanka Rubins, kteří by se podle původního plánu měli vrátit zpátky na Zemi 30. října. Pokud ale do té doby nedorazí k ISS nová posádka, termín odletu bude pravděpodobně posunut. Další v pořadí, Sojuz MS-03 by měl startovat podle původního plánu 15 listopadu, zatím ale není jisté, jestli současné zdržení bude mít vliv i na tento start.

Nyní ale zpátky do Kalifornie na Vandenbergovu leteckou základnu. Požár začal v noci z pátku na sobotu v kaňonu na jih od startovací rampy. Asi 250 hasičů se vydalo v sobotu ráno bojovat s plameny, které v té době zabíraly oblast asi 20 hektarů. V průběhu dne se situace postupně zhoršovala. Tomu napomáhaly hlavně extrémně suché křoviny v areálu základny a teplé počasí s poryvy větru. Okolo poledne už bylo do zásahu zapojeno téměř 800 hasičů, těžká technika i hasičská letadla. Oheň se mezitím stihl rozrůst  na plochu 200 hektarů a hasiči v teplém a větrném počasí neměli šanci plameny zkrotit. Situace se nadále zhoršovala i v neděli, kdy už se požár rozšířil na plochu téměř 800 hektarů. Jižní část základny byla, až na kritický personál, evakuována a hasiči se snaží spolu s letectvem zabránit dalšímu šíření požáru. Raketa Atlas V a další vybavení základny by zatím mělo být mimo nebezpečí, ale požár už stihl poškodit elektrické vedení v okolí základny. Nejbližší možný termín startu byl posunut na pondělí 26. září, další odklady jsou ale možné. Pokud se objeví o požáru nějaké nové informace, budou doplněny do tohoto článku.

AKTUALIZACE: Požár se stihl přes noc z neděli na pondělí rozšířit na plochu přes 1800 hektarů a pokračuje v hoření ve středním až pomalém tempu. V pondělí ráno zmapovali požárníci celou oblast požáru pomocí helikoptér, aby mohli účinněji rozmístit pozemní týmy. Požár stále není pod kontrolou a pomalu se pohybuje k jižní základně. Některá zařízení na jižní základně trpí výpadky proudu způsobenými požárem a nyní fungují na záložní generátory. Příčina požáru stále není známá.

Hasičská helikoptéra a mobilní obslužná věž, ve které se ukrývá raketa Atlas V.

Hasičská helikoptéra a mobilní obslužná věž, ve které se ukrývá raketa Atlas V.
Zdroj: https://www.noozhawk.com/

Nad Vandenbergovou základnou se vznáší oblak hustého kouře,.

Nad Vandenbergovou základnou se vznáší oblak hustého kouře,.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
https://www.noozhawk.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/…/29100567213_63620f13e8_k.jpg
https://www.noozhawk.com/…091816.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CsqCXRAW8AQVB6E.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Požár na Vandenbergu a odklad Sojuzu”

 1. Jiří Hošek Redakce napsal:

  Nové informace k odkladu Sojuzu:

  V lodi Sojuzu MS-02 došlo ke zkratu elektrických obvodů.
  https://ria.ru/space/20160921/1477508337.html uvádí dva možné termíny startu. Pokud se podaří opravit Sojuz MS-02 (výrobní číslo 732), může být start v období mezi 12. a 20. říjnem, a pokud ne, tak bude 1. října vynesen exemplář výr.č. 733, který je dosud připravován jako Sojuz MS-03.
  Start nákladní lodi Progress MS-04 se z původního října v každém případě odkládá – http://www.interfax.ru/russia/529702

  Novosti kosmonavtiki k tomu i dnes vydaly dvě protichůdné zprávy, což je důsledek sporů mezi specialisty, zda riskovat a vyslat výr.č. 732 jako první.
  varianta 1 – http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/32188/
  varianta 2 – http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/32183/

  Momentálně to vypadá takto (varianta 1 / varianta 2)
  oddělení a zánik Progress MS-02: 14.10.
  start Sojuz MS-02: 19.10. / 1.11.
  přistání Sojuz MS-01: 30.10. / polovina listopadu
  start Sojuz MS-03: 16.11. / prosinec
  start Progress MS-04: polovina listopadu / 1.12.

 2. 3,14ranha napsal:

  Když se daří, tak se daří…

  jak říká polárník Jaroslav Pavlíček: „Příděl špatného počasí je třeba vyčerpat“ (protože statisticky by dobrých i špatných dnů měl být podobný počet)

 3. Jezo napsal:

  Vo stvrtok som isiel okolo a hneval sa, ze ak uvidim start, tak iba z dialky od LA, kedze v Piatok poobede mi letelo lietadlo.Takto aspon viem ze aj ked som o start nazivo prisiel, nebolo to uplne tesne… Ale sucho tam bolo riadne, za tri tyzdne na zapade USA sme v podstate ani nevideli mraky.

 4. Spytihněv napsal:

  No hlavně, že OSIRIS-REx stihl startovní okno. WorldView může klidně počkat a posádka na ISS jakbysmet 🙂

 5. hansnasa napsal:

  Co se to sakra děje,není těch nehod nějak podezřele moc? Doufejme,že to je jen opravdu nešťastná souhra okolností.

 6. Rudolf Šíma napsal:

  Už jsou ty průšvihy otravné. Nebyl by alespoň nějaký odkaz na nový díl Cesty do budoucnosti? Ať víme, že pana Dušana nezatkli jako podezřelého. 🙂

 7. Štěpán napsal:

  Z těmi špatnými zprávami se teďka roztrhl pytel. Přes rok nic moc, pak vybouchnou 2 rakety a teď toto… No snad toho víc nebude

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.