sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Severní pól plynného obra a něco navíc

    Není to tak dlouho, co jsme se podívali na první detailní snímky pólů Jupiteru a už se v galerii RAW snímků Cassini objevila sada velmi povedených fotografií polárních oblastí Saturnu. Netrvalo dlouho a zdatní amatéři přišli s nádhernými barevnými složeninami poskytnutých dat. Ačkoli Jupiter i Saturn jsou opravdoví plynní obři, jejich atmosféry se na první pohled dost liší. Jupiter hýří barevnými pásy a mohutnými bouřemi, z nichž ta největší je viditelná i v malém dalekohledu. Nic takového na Saturnu běžně nevidíme. To je ovšem zkreslená představa. Detailní snímky Cassini, nebo snímky v infračerveném oboru odhalují, že Saturn zdaleka není tak nudný svět. Také zde se nachází v atmosféře řada bouřlivých vírů a navíc planeta s výraznými prstenci má jedno velké plus. Je jím fantastický šestiúhelník přímo v okolí pólu, který naopak u Jupiteru postrádáme. Podívejme se na zajímavé snímky i video, které se objevily v poslední době.

    Snímek z úvodu článku je ovšem jen výřezen z ohromující mozaiky, jejíž zdrojová data byla pořízena 25. srpna. Na úvodní fotce se podílel svými úpravami Kevin M. Gill, jehož umění můžete obdivovat i u třetí fotografie v tomto článku. Nyní ale už k tomu nejlepšímu, co nám Cassini právě přinesla. Díváme se na severní polokouli Saturnu tak, jak vypadá nyní. Jedná se o podobný snímek, jaký byl nasnímán již v roce 2004 a potom znovu v roce 2009, tedy vždy v různém ročním období na Saturnu.

    Saturn 25. 8. 2016. Zdroj: Cassini/NASA/JPL-Caltech/SSI
    Saturn 25. 8. 2016. Zdroj: Cassini/NASA/JPL-Caltech/SSI

    Na snímku vidíme například to, že severní polokoule již ztrácí svůj modrý odstín, který byl k vidění dříve. Nechybí však zmíněné detaily.

    Severní pól Saturnu v nepravých barvách. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SSI/Kevin M. Gill
    Severní pól Saturnu v nepravých barvách. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SSI/Kevin M. Gill

    Vidíme i řadu pásů v oblačnosti a při detailním průzkumu i množství kudrlinek a bouří. Ty jsou ještě více patrné při jiném zpracování v nepravých barvách, jak vidíme na dalším snímku vpravo.

    Vlevo vidíme na prstenci výrazný stín planety. Dole si můžeme povšimnout, že dva výrazné prstence rozdělené Cassiniho mezerou, mají slabě své pokračování směrem k planetě v podobě dalších, ne tak výrazných prstenců. Na planetě pak vidíme i stín prstenců. Dobře tato fakta shrnuje i video pod dalším odstavcem.

    Z fotografií, které byly pořízeny při posledním přiblížení k planetě, se podařilo poskládat video. Pokud jsme si tedy neuměli představit vše, co je na snímcích vidět, zde to najdeme přehledně vyznačeno a navíc je vidět i rotace planety a prstenců. Jedná se o animaci shrnující celkem čtyři dny.

    Vraťme se ale ještě k Saturnu. Na webu mise se kromě ohromujících fotografií objevily také další informace k průběhu posledního roku fungování sondy. Ta bude nyní obíhat po polární dráze, až nakonec vletí do atmosféry.

    Oběžná dráha Cassini kolem Saturnu v posledním roce mise. Zdroj: NASA
    Oběžná dráha Cassini kolem Saturnu v posledním roce mise. Zdroj: NASA

    A na závěr ještě bonus v podobě srovnání s polárními oblastmi Jupiteru. Na webu se totiž objevil nádherně zpracovaný snímek sondy Juno.

    Jupiterův pól. NASA/SwRI/MSSS/Roman Tkačenko
    Jupiterův pól. NASA/SwRI/MSSS/Roman Tkačenko
    Jupiterův pól, detaily. NASA/SwRI/MSSS/Roman Tkačenko
    Jupiterův pól, detaily. NASA/SwRI/MSSS/Roman Tkačenko

    Zdroje informací:

    http://www.ciclops.org/view/8423/Saturn-Approaching-Northern-Summer
    http://www.ciclops.org/view.php?id=8424

    Zdroje obrázků:

    http://pbs.twimg.com/media/CsF93khUkAAaZFg.jpg
    http://s3.amazonaws.com/ciclops_ir_2016/8423_20181_1.jpg
    http://pbs.twimg.com/media/CsF9CcnUMAA6P9c.jpg
    https://pbs.twimg.com/media/CsYA52bUAAAl6fF.jpg
    https://saturn.jpl.nasa.gov/system/resources/detail_files/7501_Cassini_BTN_16_01d_gold_1400.jpg
    https://pbs.twimg.com/media/Cr7OQC7XYAEKW3l.jpg
    https://pbs.twimg.com/media/CsHnbNMXYAAF3Np.jpg

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    8 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    dolph1888
    dolph1888
    8 let před

    Takové záběry nikdy neomrzí, vč. animací z nich. Jediné co by je mohlo překonat je pohled na vlastní oči, z dobře chráněné (radiace) lodi na orbitě.

    Spytihněv
    Spytihněv
    8 let před

    Nádhera. Cassini za svou dlouhou misi dokázala, že je opravdu kvalitní přístroj se vším všudy, včetně dopravy modulu k Titanu. Její zánik bude opravdu bolestný. A Juno? Ty fotky dokazují, že i podceňovaná JunoCam není žádné výrazné béčko. Jen si říkám – proč nebylo možno dát kameru na viditelné světlo tu nejlepší, co se dala sehnat nebo sestrojit? Finance neberu, v rámci takové mise by jedna špičková kamera neměla hrát roli. Hmotnost také ne, koneckonců JunoCam taky něco váží.

    Vojta
    Vojta
    8 let před
    Odpověď  Spytihněv

    To není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. JunoCam je dobrá kamera, pro to, k čemu je určena – focení Jupiteru zblízka. Z apojovu to sice vypadá, že je k ničemu, ale v perijovu má zase takové rozlišení, že je to možná až zbytečné (15 km/pixel – velká rudá skvrna by se do snímku vešla tak akorát), protože nemá moc cenu řešit drobné detaily v neustále se měnícím povrchu. Na póly je to něco mezi a je možné fotit jak přímo nad pólem s menším zvětšením tak z boku s větším přiblížením (což snad ještě uvidíme). Chybí možnost zoomování, která ale není úplně obvyklá u přístrojů podobného typu – snižuje přesnost a spolehlivost. Vyšší rozlišení se také u podobných kamer moc nepoužívá. Hlavně kvůli kvalitě a odolnosti jednotlivých obrazových bodů a datové velikost nasnímaného obrazu.

    Martin Gembec
    Martin Gembec
    8 let před
    Odpověď  Vojta

    Vojto díky za podrobné vysvětlení. Myslím, že je vyčerpávající s trefné. Jinak podobné snímky se fakt neomrzí.

    Spytihněv
    Spytihněv
    8 let před
    Odpověď  Vojta

    Díky za objasnění. S fotografiemi jsem spokojen, jen mě mátlo to, že JunoCam byla označena za spíše „popularizační“ a navíc na sondě původně kamera na viditelné světlo vůbec neměla být. Do toho občasné přirovnávání k mobilnímu telefonu. Ale totéž si musela vyslechnout i Rosetta (navíc v souvislostí s tím, že během jejího dlouhého stíhání komety se technologie dost posunuly) a podívejme, jakou krásu posílá 🙂

    kastelán
    kastelán
    8 let před
    Odpověď  Spytihněv

    No, potom je taky otázka datového toku, v podstatě, čím větší snímek, tím víc dat tím víc jich musíš přenést z5 na zem… ona třeba new horizonts má datová tok zpet na zem okolo 4kbitů za sekundu to dělá 0,5 bajtu za sec (dle dsn) a zkuste přes to nějak „rozumně“ přenést 50Mbajtovej Raw… (vím pouzívají se jiná kodování ale jen tak pro příklad…)

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    8 let před

    Stejně si myslím, že vědci by neměli být sobci a na sondy dávat ty nejlepší kamery. Já chápu, že přenos snímků užírá datový tok potřebný pro jiné vychytávky, ale daňový poplatník a řadový blboun jako já má právo zůstat čučet v němém úžasu. 🙂 To je fakt dotýkání se tváře Boha.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    8 let před
    Odpověď  Rudolf Šíma

    Zase se vyjadřuji divně. Měli by tam dávat nejlepší kamery. Tak jsem to myslel. 🙂

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.