Nalijme si čistého vína – všechny starty raket jsou na pohled zajímavé, ale přesto mají některé z nich něco navíc. Pokud raketa vynáší náklad mimo zemské gravitační pole, pak zcela právem vzbuzuje zaslouženou pozornost. Letos jsme se dočkali jen evropsko-ruské mise ExoMars 2016, která míří k Marsu. Druhým startem letošního roku, který míří dál, než jen na oběžnou dráhu Země je americká mise OSIRIS-REx. Ta si klade za cíl prozkoumat blízkozemní asteroid Bennu, odebrat z něj až dva kilogramy vzorků a dopravit je na Zemi. Tato mise bude trvat sedm let, ale všechno začíná startem a právě ten Vám zprostředkujeme formou česky komentovaného přímého přenosu.
Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pátek 9. září v 1:05 středoevropského letního času. Naše přenosy běžně spouštíme 15 minut před startem, ale vzheldem k významu aktuální mise uděláme výjimku a začneme 45 minut před startem, tedy okolo 0:20. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.
I dnes jsme pro Vás v pravém menu připravili živý chat, který probíhá u online přenosu na YouTube. Můžete tak živě sledovat, o čem je zrovna řeč.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Osiris-rex_tvac_2-11-16_0971.jpg
Tak to je fajn:Slibuju,že tady budu!Jen si přeju,aby to dopadlo na výbornou,max.chvalitebně,ale nechci žádné prskavky ani nic jiného,držím palce už od teď!!
Přesně tak, hlavně, ať je start úspěšný.
Ťuky, ťuky, ťuk … zaťukal jsem na dřevo věřme, že vše dopadne jak má – dobře. Sledovat mohu bohudík z pevné, protože mobilně mám již 10 GB (1/3 měsíce) vyčerpáno, a musel jsem dokoupit dalších 10 GB. Tarify jsou směšné, „vysát“ na konzum lze i 18 GB – denně, škoda slov.
Tak snad se start podaří. 🙂
Naštěstí ráno nevstávám do práce, takže budu koukat a držet palce!
ja vstavam ve 4:30 -Mozna nepujdu ani spat… 😉
Ta to je opravdu nepříjemný čas, uvidíte, jak to půjde.
To je super. Snad se vše podaří.
A kdyby si to někdo chtěl zkouknout předem….
https://www.youtube.com/watch?v=I_lFMqOpwR8
Plus pár dalších věcí 🙂
Paráda 🙂
Dekuji. Byl to zazitek! 🙂 brou noc
Moc děkujeme, dobrou noc.
Skvěle připravený přenos. Děkuji všem zúčastněným. Dobrou noc. 🙂
Těší nás, že jste tu s námi byl a že se Vám přenos líbil.
Drobná korekce ohledně odběru vzorků: příslušný nástroj na sondě by měl mít tři zásobníky dusíku, tedy dost na celkem tři možné pokusy.
To by bylo výborné. Chvíli jsem měl dojem, že máte na mysli tři odběrné nástroje a když nevyjde jeden, tak ho rameno odhodí a uchopí ten další a zkusí to znovu. Což by byl určitě omyl 🙂 Ale pokud může použít tři zásobníky dusíku, kterými se pokusí v rámci jednoho nástroje třikrát odebrat vzorek, tak to reálné určitě je. Ale je to pro mě novinka. Ovšem příznivá.
Díky za doplňující informaci.
Okolnosti mi znemožnily sledovat start, těšil jsem se na to , zkrátka smůla. Potěšující je, že to klaplo. Už aby měli Američané superraketu, pak snad odpadne zdlouhavé cestování po Sluneční soustavě.
Neodpadne. Superraketa je sice fajn, ale je příšerně drahá, takže ji nebudou plýtvat na vynášení „obyčejných“ meziplanetárních sond. Spíš se budeme děsit toho, že ji rozumně nevyužijí a skončí předčasně v muzeu. I když já jsem optimista a věřím, že se tak nestane.
Já se mnohem víc těším třeba na Vulkan, ten bude mnohem užitečnější.
Noční přenos jsem ostudně nedal, ale záznam teď ano (aniž bych tušil, co se v noci dělo, takže napínavý zážitek to byl tak jako tak). Poděkování komentátorovi a gratulace do NASA. Super 🙂
Díky za pochvalu.
Dugi díky za přenos. Byl to parádní zážitek.
Díky moc za pochvalu.
Podle DNS je nyní 160 tis km od Země. Poněkud matoucí jsou údaje o sedmi letech letu, mohou vyvolat asociaci u veřejnosti že tam poletí sedm let. Má tam být ale za 505 dní, tj. 1,5 roku, další tři roky bude zkoumat asteroid a zbytek do sedmi let zabere cesta domů, pokud nenastanou nějaké komplikace.
Člověk je otrlej čtenář zpráv o kosmickém výzkumu. Ale občas narazí i na hlody, které se poněkud vymykají všemu, co se dá vstřebat. Například zde z článku o misi na Aktuálně.cz:
Mise na asteroid Bennu tak trochu připomíná děj amerického sci-fi filmu Armageddon z devadesátých let. „Akorát tu chybí Bruce Willis (v kosmické lodi žádní lidé nejsou) a raketoplány, které NASA přestala využívat v roce 2011,“ naráží na podobnost s hollywoodským trhákem CNN.